جام جهانی فوتبال؛ ۲۰ دوره٬ ۲۰ فینال

برگزاری جام جهانی طرحی بود که ژول ریمه فرانسوی، سومین رئیس فیفا، سالها در ذهن خود می‌پروراند. پیش از آن، مسابقات بین المللی فوتبال فقط به المپیک محدود می‌شد که عموما فوتبال زیر سایه ورزش‌های دیگر این بازی‌ها قرار می گرفت.

در سال ۱۹۲۹ فیفا برای برگزاری نخستین دوره جام جهانی و تعیین محل برگزاری بازی‌ها در نشستی دیگری در بارسلون اعضای خود را گرد هم آورد.

در این کنگره، تصمیم بر آن شد که اروگوئه قهرمان فوتبال المپیک ۱۹۲۴، در سال بعد به مناسبت صدمین سالگرد استقلال خود، میزبان نخستین دوره جام جهان فوتبال باشد.

در زیر مرور کوتاهی بر ۲۰ دوره این بازی‌ها و فینال دوره‌های قبلی می‌خوانید. از قهرمانی اروگوئه در خانه تا پیروزی آلمان در خاک برزیل

سهم تیم های آمریکای جنوبی (برزیل، آرژانتین و اروگوئه) در بردن جام به خانه ۹ بار بوده است و یازده بار هم اروپایی های (ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه و اسپانیا) موفق به بالای سر بردن با ارزشترین جایزه فوتبال جهان شده اند.

۱۹۳۰: اروگوئه ۴ - آرژانتین ۲

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۳۰ ژوئیه ۱۹۳۰
 • مکان: استادیو سنته‌ناریو٬ مونته‌ویدئو
 • تماشاگر: ۹۳ هزار نفر

در نخستین فینال تاریخ جام جهانی در ۳۰ ژوئیه ۱۹۳۰ در مونته ویدئو٬ پایتخت اروگوئه با حضور ۹۳ هزار تماشاگر بین دو تیم آرژانتین و اروگوئه برگزار شد که در یک بازی پرگل٬ میزبان موفق شد٬ آرژانتین را با نتیجه ۴ بر ۲ شکست دهد و عنوان نخستین قهرمان تاریخ جام جهانی را از آن خود کند.

آخرین گل اروگوئه را بازیکنی به نام هکتور کاسترو زد که در ۱۳ سالگی دستش به وسیله اره برقی قطع شده بود.

گی‌یرمو استابیله آرژانتینی با زدن ۸ گل در ۴ بازی از جمله یک گل در فینال بهترین گلزن این رقابت‌ها شد.

در این دوره بازی‌ها فقط سیزده تیم شرکت کردند که عمده آنها را تیم‌های آمریکای جنوبی تشکیل می‌دادند. از اروپا فقط تیم‌های بلژیک، یوگسلاوی، رومانی و فرانسه توانستند در بازی‌ها حضور یابند.

۱۹۳۴؛ ایتالیا ۲ - چکسلواکی ۱ (وقت اضافه)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۰ ژوئن ۱۹۳۴
 • مکان: استادیو ناتسیوناله٬ رم
 • تماشاگر: ۵۵ هزار نفر

بازی‌های ۱۹۳۴ به میزبانی ایتالیا در سایه ظهور فاشیسم در این کشور قرار گرفت و دولت فاشیستی بنیتو موسولینی از این مسابقات برای اهداف سیاسی خود بهره جست؛ درست مانند کاری که دو سال بعد هیتلر در المپیک مونیخ انجام داد.

تعداد تیم‌های شرکت کننده در این دوره به ۱۶ تیم رسید که از میان ۳۲ تیم حاضر در مرحله مقدماتی به بازی‌ها راه یافتند.

دو تیم ایتالیا و چکسلواکی در فینال مسابقات مقابل هم قرار گرفتند که نتیجه در پایان وقت قانونی یک بر یک شد. در وقت اضافی (یکی از شش فینالی که به وقت اضافه کشیده شد) ایتالیا موفق شد که با زدن یک گل توسط آنجلو اسکیاوو، نخستین فاتح اروپایی جام جهانی باشد.

۱۹۳۸؛ ایتالیا ۴ - مجارستان ۲

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۹ ژوئن ۱۹۳۸
 • مکان: استاد المپیک دو کلمب٬ پاریس
 • تماشاگر: ۴۵ هزار نفر

جام جهانی ۱۹۳۸ یک سال پیش از جنگ جهانی دوم با حضور ۱۵ تیم که از میان ۳۷ تیم به مرحله نهایی راه یافته بودند، در اوایل ژوئن در فرانسه برگزار شد.

اروگوئه و آرژانتین به نشانه اعتراض بخاطر میزبانی مجدد اروپا شرکت نکردند و فقط کوبا و برزیل قاره آمریکا را نمایندگی کردند.

ایتالیا، قهرمان دوره گذشته و مجارستان در بازی فینال مقابل هم قرار گرفتند که این بازی با نتیجه ۴ بر ۲ به سود ایتالیا پایان یافت. با این ترتیب ایتالیا با هدایت مجدد ویتور پوتسو نخستین تیمی شد که دوبار جام را به خانه برد.

جینو کوالائوسی و سیلویو پیولا هر کدام دو گل برای ایتالیا زدند.

لئونیداس دا سیلوا برزیلی با ۸ گل زده در ۴ بازی به عنوان بهترین گلزن مسابقات معرفی شد. این آخرین جام جهانی بود که پیش از جنگ جهانی دوم برگزار می شد که با شروع جنگ جهانی ۱۲ سال (۱۹۳۸ تا ۱۹۵۰) وقفه بین دو دوره جام جهانی افتاد.

۱۹۵۰: برزیل ۲ - اروگوئه ۱ (بازی آخر)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۶ ژوئیه ۱۹۵۰
 • مکان: ماراکانا٬ ریودو ژانیرو
 • تماشاگر: ۱۷۱ هزار نفر

این دوره از یک نظر استثنائی است؛ تنها دوره ای که چهار تیم نخست مرحله گروهی (اروگوئه٬ برزیل، سوئد و اسپانیا) صعود کردند و در گروه فینالیست‌ها قرار گرفتند که نهایتا اروگوئه با به دست آوردن بیشترین امتیاز از مجموع سه بازی در صدر گروه قرار گرفت و به عنوان قهرمان این دوره شناخته شد و تیمهای برزیل، سوئد و اسپانیا به ترتیب دوم تا چهارم شدند.

این نخستین بار بود که برزیل میزبان بازی‌ها و مانند امسال امید زیادی به قهرمانی داشت و بار مانند امسال آرزوهای‌شان نقش بر آب شد.

تیمهای بریتانیایی (ولز، انگلستان، ایرلند، اسکاتلند) پس از اینکه در سال ۱۹۲۹ به علت نپرداختن حقوق بازیکنان آماتور از فیفا اخراج شده بودند، پس از ۲۱ سال دوباره به عضویت فیفا در آمدند و انگلستان با حضور در این دوره٬ نخستین تیم بریتانیایی بود که در جام جهانی حضور می یافت.

مارکوس ادمیر از برزیل با به ثمر رساندن ۶ گل در ۷ بازی بهترین گلزن این دوره شناخته شد.

۱۹۵۴: آلمان ۳ - مجارستان ۲

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۴ ژوئیه ۱۹۵۴
 • مکان: وانکدورف اشتادیوم٬ برن
 • تماشاگر: ۶۴ هزار نفر

یکی از بهترین ‌فینال‌های تاریخ جام جهانی که به "معجزه برن" مشهور شد.

مجارستان که با اقتدار کامل به فینال راه یافته بود (۲۷ گل زده در ۵ بازی) زیر باران شدید٬ در مقابل همگروه دور گروهی آلمان غربی (دیدار دو تیم ۸ بر ۳ یه سود مجارستان پایان یافت)‌ قرار گرفت و در ۸ دقیقه با دو گل پوشکاش و ژییور دو بر صفر پیش افتاد.

آلمان غربی هر دو گل را در ده دقیقه بعد جبران کرد و نهایتا گل سوم را توسط هلموت ران در دقیقه ۸۴ زد.

آلمان غربی که پس از پایان جنگ جهانی و جدا شدن از آلمان شرقی و یک دوره محرومیت از حضور برای نخستین بار به بازی‌ها می آمد٬ <span >در نخستین تجربه حضور در جام جهانی به عنوان قهرمانی این بازی‌ها دست یافت.

ساندور کوچیس از مجارستان با ۱۱ گل بهترین گلزن مسابقات شد.

۱۹۵۸: سوئد ۲ - برزیل ۵

حق نشر عکس BBC World Service

زمان: ۲۹ ژوئن ۱۹۵۸ مکان: استادیوم راسوندا٬ سولنا تماشاگر: ۵۲ هزار نفر

در این دوره برای اولین بار بازی‌ها از تلویزیون پخش شد.

جام ۱۹۵۸ سوئد، میدان درخشش ستارگانی چون ژوست فانتن، بابی چارلتون و گارینشا بود. اما در این دوره بدون شک نام بازیکن افسانه ای تاریخ فوتبال جهان پیش از همه به ذهن ها خطور می کند؛ ستاره ۱۷ ساله تیم ملی برزیل "پله".

برزیل با ستارگانی چون پله، ماریو زاگالو ( که بعدها در سال ۱۹۷۰ در نقش مربی برزیل را به قهرمانی رساند) واوا و گارنیشا مقابل سوئد قرار گرفت که برای نخستین بار به فینال جام می‌رسید.

در بازی فینال پله ستاره نوجوان برزیل دو گل، واوا دو گل و ماریو زاگالو یک گل برای برزیل به ثمر رساندند و برزیل<span > پس از ۲۸ سال از آغاز جام جهانی و حضور در شش دوره برای نخستین بار این جام را به خانه برد.

ژوست فانتن فرانسوی با ۱۳ گل زده در این بازی‌ها نام خود را به عنوان بهترین گلزن تمام ادوار جام جهانی در تاریخ فوتبال جهان ثبت کرد.

این تنها دوره ای بود که یک تیم غیر اروپایی در مسابقاتی که در اروپا برگزار می شد، موفق به فتح عنوان قهرمانی شد.

۱۹۶۲: برزیل ۳ - چکسلواکی ۱

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۷ ژوئن ۱۹۶۲
 • مکان: استادیو ناسیونال٬ سانتیاگو
 • تماشاگر: ۶۸ هزار نفر

دو تیم از اروپای شرقی (یوگسلاوی و چکسلواکی) و دو تیم از آمریکای لاتین (برزیل و شیلی) به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

چکسلواکی با نتیجه ۳ بر ۱ یوگسلاوی را شکست داد و برزیل (مدافع عنوان قهرمانی) مقابل شیلی (میزبان بازی‌ها) قرار گرفت که این بازی با نتیجه ۴ بر ۲ به سود برزیل پایان یافت.

در بازی فینال برزیل با نتیجه ۳ بر ۱ چکسلواکی را شکست داد و برای دومین دوره پیاپی به عنوان قهرمانی جام دست یافت.

دراژن یرکوویچ از یوگسلاوی با ۶ گل زده بهترین گلزن معرفی شد.

۱۹۶۶: انگلستان ۴ - آلمان ۲ (وقت اضافه)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۳۰ ژوئیه ۱۹۶۶
 • <span >مکان: ومبلی٬ لندن
 • تماشاگر: ۹۷ هزار نفر

عجیب ترین اتفاق های این دوره حذف برزیل، مدافع قهرمانی دور مقدماتی بازی ها بود. برزیل با داشتن مجموعه ای از ستارگانی چون پله، گارینشا، جرزینیو و تستائو با دو شکست ۳ بر ۱ در مقابل مجارستان و پرتغال و یک برد مقابل بلغارستان حتی نتوانست از گروه خود صعود کند.

در مقابل انگلستان با در اختیار داشتن بازیکنانی چون بابی مور، برادران چارلتون و جف هرست خاطره انگیزترین جام را برای هوادارانش ثبت کرد.

در بازی فینال دو تیم در پایان وقت قانونی دو بر دو مساوی شدند، اما در وقت اضافی، جف هرست که در وقت قانونی یکی از گلهای انگلستان را به ثمر رسانده بود، با وارد کردن دو گل دیگر نتیجه را به ۴ بر ۲ تغییر داد.

اوزه بیو از پرتغال با ۹ گل خود به عنوان گلزن برتر جام شناخته شد.

۱۹۷۰: برزیل ۴ - ایتالیا ۱

حق نشر عکس BBC World Service
 • <span >زمان: ۲۱ ژوئن ۱۹۷۰
 • مکان: استادیو آزتکا٬ مکزیکوسیتی
 • تماشاگر: ۱۰۷ هزار نفر

ایتالیا و برزیل در بازی فینال در حالی مقابل هم قرار می گرفتند که تیم برنده به سومین عنوان قهرمانی خود دست می یافت و می توانست برای همیشه جام ژول ریمه را به خانه ببرد.

این بازی در نیمه نخست با نتیجه یک بر یک به تساوی انجامید گل‌های این نیمه را پله برای برزیل و بونینسینا برای ایتالیا به ثمر رساندند. اما در نیمه دوم برزیل در بیست دقیقه سه گل توسط گرسون، جرزینیو و کارلوس آلبرتو پریرا به ثمر رساند و به عنوان نخستین تیمی که سه بار قهرمان جام جهانی شده جام ژول ریمه را برای همیشه به خانه برد.

گرد مولر از آلمان غربی با ۱۰ گل زده بهترین گلزن جام شناخته شد. این دوره چهارمین و آخرین جام جهانی بود که پله در آن حضور می یافت.

۱۹۷۴: آلمان غربی ۲ - هلند ۱

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۷ ژوئیه ۱۹۷۴
 • مکان: المپیاشتادیون٬ مونیخ
 • تماشاگر: ۷۵ هزار نفر

آلمان غربی، میزبان مسابقات و هلند به فینال رفتند و برزیل و لهستان برای بازی رده بندی مقابل هم قرار گرفتند.

فینال این دوره نبرد ستارگان بود. آلمان غربی با مجموعه ای از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال خود چون سپ مایر، فرانتس بکن باوئر، برتی فوگتس، پل برایتنر، گرد مولر، ولفگانگ اورات، راینر بونهوف و اولی هوینس در مقابل هلندی قرار گرفت که از مثلث طلایی یوهان کرویف٬ ران رینسن برینک و جانی رپ بهره می گرفت.

در ثانیه های نخست بازی یک پنالتی به سود هلند گرفته شد که یوهان نیسکنس آن را به گل تبدیل کرد و یکی از سریعترین گلهای تاریخ جام جهانی را رقم زد.

اما آلمان با دو گل برایتنر و گرد مولر از هلند پیش افتاد و برای دومین بار به جام جهانی دست یافت.

گرتزگورتز لاتو از لهستان با ۷ گل گلزن برتر شد و یوهان کرویف از سوی فیفا به عنوان بهترین جام برگزیده شد.

۱۹۷۸: آرژانتین ۳ - هلند ۱ (وقت اضافه)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۲۵ ژوئن ۱۹۷۵
 • مکان: استادیو مونومنتال٬ بوینس آیرس
 • تماشاگر: ۷۱ هزار نفر

این جام زمانی برگزار شد که در کشور میزبان یک دولت نظامی دیکتاتور حکمرانی می کرد. اعتراضات گسترده مردم آرژانتین در زمان برگزاری بازی‌ها در گوشه و کنار کشور دیده می‌شد.

هلند که دو بار پیاپی به فینال می رسید تقریبا همان ترکیب سال ۱۹۷۴ خود را حفظ کرده بود با این تفاوت که دیگر یوهان کرویف، ستاره خود را در اختیار نداشت.

در مقابل هلند تیم جوان و ناشناخته آرژانتین قرار داشت که پس از نخستین دوره جام جهانی دیگر نتوانسته بود به فینال راه یابد و این بار هم به لطف امتیاز میزیانی و کمی هم شانس راهی فینال شده بود.

هر چند نمایش بازیکنانی چون دانیل پاسارلا (کاپیتان)، دانیل برتونی، ماریو کمپس و اسوالدو آردیلس در بازیهای مرحله نیمه نهایی چهره دیگری به تیم آرژانتین داد.

مسابقه فینال در پایان وقت قانونی یک بر یک به تساوی رسید، اما دو گل آرژانتین در وقت اضافی (کمپس و برتونی) بار دیگر آرزوهای هلند را برای فتح جام جهانی نقش بر آب کرد و آرژانتین پس از اروگوئه و برزیل، سومین کشور آمریکای لاتین بود که به جام جهانی دست می یافت.

کمپس با دو گلی که در فینال زد٬ با شش گل بهترین گلزن جام معرفی شد.

ایران برای اولین بار در جام جهانی حضور پیدا کرد و با یک امتیاز در مرحله گروهی حذف شد.

۱۹۸۲ - ایتالیا ۳ - آلمان غربی ۱

حق نشر عکس BBC World Service

زمان: ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۲ مکان: سانتیاگو برنابئو٬ مادرید تماشاگر: ۹۰ هزار نفر

ایتالیا که پس از جنگ جهانی دوم دیگر نتواسته به مقام قهرمانی جام دست یابد، در فینال به دیدار آلمان غربی رفت که آن هم مانند حریفش برای رسیدن به سومین جام به پیروزی در بازی فینال امید داشت.

ایتالیا در این بازی که در استادیوم برنابئوی مادرید برگزار می شد تا دقیقه ۸۰ با سه گل پائولو روسی، مارکو تاردلی و الساندرو آلتوبلی از آلمان غربی پیش افتاد و آلمان غربی فقط توانست یکی از سه گل را که توسط پل برایتنر زده شده در دقیقه ۸۳ جبران کند.

ایتالیا با این پیروزی پس از ۴۴ سال به قهرمانی جام رسید و پس از برزیل دومین تیمی بود که سه بار قهرمان جام می شد.

پائولو روسی گلزن شماره یک ایتالیا در این بازی‌ها علاوه بر اینکه با ۷ گل زده بهترین گلزن شد، از سوی فیفا نیز به عنوان برترین بازیکن جام معرفی شد.

۱۹۸۶؛ آرژانتین ۳ - آلمان غربی ۲

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۲۹ ژوئن ۱۹۸۶
 • مکان: استادیو آزتکا٬ مکزیکوسیتی
 • تماشاگر: ۱۱۴ هزار نفر

مکزیک نخستین کشور جهان که دو بار میزبانی برگزاری بازیهای جام جهانی را بر عهده گرفت.

شانزده سال پس از جام ۱۹۷۰ که برزیل فاتح آن بود، بار دیگر جام جهانی در مکزیک برگزار شد. کمی پیش از آغاز بازی‌ها زلزله ای در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک جان هزاران نفر را گرفت.

بازی فینال که در ورزشگاه آزتک برگزار می شد با نتیجه پر گل ۳ بر ۲ به سود آرژانتین تمام شد و این کشور در ۸ سال برای دومین بار جام را به خانه برد.

در بازی رده بندی فرانسه با پیروزی بر بلژیک به مقام سومی جام دست یافت.

مارادونا از سوی فیفا به عنوان برترین بازیکن جام لقب گرفت و گری لینه کر انگلیسی با ۶ گل، گلزن برتر مسابقات شد.

۱۹۹۰: آلمان غربی ۱ - آرژانتین۰

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۸ ژوئیه ۱۹۹۰
 • مکان: استادیو المپیکو٬ رم
 • تماشاگر: ۷۳ هزار نفر

آرژانتین در تمام بازی‌ها در یک بازی کاملا دفاعی موفق شده بود تنها با پنج گل زده در مجموع بازیها به فینال راه یابد.

اما آلمان غربی، حریف آرژانتین در فینال با ۱۰ گل زده و ۵ امتیاز به عنوان تیم اول از گروهش صعود کرد و با شکست دادن هلند و چکسلواکی توانست به نیمه نهایی راه یابد. در این مرحله آلمان غربی مقابل انگلستان قرار گرفت که این بازی پس از ۱۲۰ دقیقه به تساوی یک بر یک انجامید و نتیجه ضربات پنالتی آلمان غربی را به فینال فرستاد.

بازی فینال مانند دوره پیشین، بین آرژانتین و آلمان غربی برگزار شد، اما این بار آرژانتین در مقابل حریف دست و پا بسته عمل می کرد. بازی که عمدتا در زمین آرژانتین جریان داشت تا دقایق پایانی بدون گل مانده بود.

در دقیقه ۸۵ خطای مدافع آرژانتین بر روی یورگن کلینزمن، یک پنالتی برای آلمان غربی به ارمغان داشت که آندریاس برمه موفق شد این ضربه را به گل تبدیل کند و همراه برزیل و ایتالیا با سه بار فتح جام، عنوان پرافتخارترین تیم را از آن خود کند.

سالواتوره اسکیلاچی، مهاجم نه چندان سرشناس ایتالیا تا پیش از بازیها، با ۶ گل زده در صدر جدول بهترین گلزنان جام قرار گرفت.

۱۹۹۴: برزیل ۰- ایتالیا ۰ (برزیل در ضربات پنالتی برنده شد)

حق نشر عکس BBC World Service

زمان: ۱۷ ژوئیه ۱۹۹۴

مکان: رز بویی٬ پاسادنا٬ کالیفرنیا

تماشاگر: ۹۴ هزار نفر

بار دیگر ایتالیا و برزیل مانند جام ۱۹۷۰ در فینال مقابل هم گرفتند و این بار هرکدام برای دستیابی به چهارمین جام به میدان رفتند.

بازی فینال پس از ۱۲۰ دقیقه بدون گل پایان یافت و برزیل موفق شد در ضربات پنالتی با نتیجه ۳ بر ۲ ایتالیا را شکست دهد و نخستین تیمی شود که چهار بار در جام جهانی به قهرمانی دست می یابد.

این نخستین بار بود که در بازی فینال، قهرمان جام را ضربات پنالتی پس پایان وقت اضافی مشخص می کردند و نخستین باری بود که فینال در وقت فانونی و اضافی بدون گل پایان یافت.

<span >

۱۹۹۸: فرانسه ۳ - برزیل ۰

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۲ ژوئیه ۱۹۹۸
 • مکان: استاد د فرانس
 • تماشاگر: ۷۵ هزار نفر

فینال بین برزیل و فرانسه برگزار شد و در مسابقه ای که بیشتر در اختیار تیم میزبان بود، فرانسوی ها موفق شدند با سه گل مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهند و برای نخستین بار در زمره قهرمانان جام جهانی قرار گیرند.

پس از ۲۰ سال، دوباره برگزار کننده بازی‌ها توانست جام را در خانه نگه دارد.

داوور سوکر، مهاجم تیم کرواسی با ۶ گل زده در صدر جدول گلزنان جای گرفت و رونالدوی برزیلی از سوی فیفا به کفش طلایی دست یافت.

۲۰۰۲: برزیل ۲ - آلمان .

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۲
 • مکان: اینترنشنال استادیوم٬ <span >یوکوهاما
 • تماشاگر: ۶۹ هزار نفر

آلمان در صورت پیروزی نخستین تیم اروپایی می شد که می توانست به جام جهانی در خارج از اروپا دست یابد٬ اما دو گل رونالدو، ستاره تیم ملی برزیل، رویای آلمانی ها را بر هم زد و بار دیگر طلسم قهرمان شدن اروپایی ها در خارج از اروپا برجا ماند.

برزیل با این پیروزی، پنجمین قهرمانی اش را جشن گرفت و فاصله خودش را با رقیبانش آلمان و ایتالیا که سه بار جام را به خانه برده اند افزایش داد.

رونالدو با ۸ گل زده بهترین گلزن جام جهانی از سال ۱۹۷۴ شناخته شد٬ اما برخلاف دوره گذشته نتوانست از سوی فیفا به عنوان بازیکن برتر جام انتخاب شود و این عنوان نصیب الیور کان کاپیتان و دروازه بان آلمانی شد.

۲۰۰۶: ایتالیا ۱ - فرانسه ۱ (وقت اضافه)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۹ ژوئیه ۲۰۰۶
 • مکان: المپیاشتادیون٬ برلین
 • تماشاگر: ۶۹ هزار نفر

فینال بازی ها در برلین بین دو کشور همسایه فرانسه و ایتالیا برگزار شد. بازی پس از ۹۰ دقیقه وقت قانونی یک - یک تمام شد و در وقت اضافه اتفاقی رخ داد که شاید خبرساز ترین رویداد این دوره بود.

زین الدین زیدان، کاپیتان فرانسوی ها پیش از بازی اعلام کرده بود که این آخرین حضور او در تیم ملی فرانسه خواهد بود و امیدوار بود که خداحافظی اش را با قهرمانی دوباره در جام جهانی جشن بگیرد.

اما همه چیز آنطور پیش نرفت که او می خواست. در میانه وقت اضافی پس از درگیری لفظی اش با مارکو ماتراتسی، با ضربه سر به سینه مدافع ایتالیا کوبید و کارت قرمز پایانی بود بر فوتبال حرفه ای این ستاره فوتبال.

بازی به پنالتی کشید و ایتالیا در ضربات پنالتی برنده شد و برای چهارمین بار جام جهانی را به خانه برد.

در بازی رده بندی هم آلمانی ها، پرتغال را شکست دادند و سوم شدند.

بهترین بازیکن این دوره زیدان معرفی شد و میروسلاو کلوزه، مهاجم آلمان با ۵ گل زده عنوان آقای گل را به دست آورد.

۲۰۱۰: اسپانیا ۱ - هلند ۰ (وقت اضافه)

حق نشر عکس BBC World Service
 • زمان: ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۰
 • مکان: ساکرسیتی٬ ژوهانسبورگ
 • تماشاگر: ۸۴ هزار نفر

برای نخستین بار در خارج از اروپا٬ دو تیم اروپایی در فینال روبه‌روی هم قرار گرفتند. هیچ کدام از دو تیم سابقه قهرمانی نداشتند و برای باز کردن فصل جدیدی در تاریخ جام جهانی به میدان رفتند. این نخستین دیدار این دو تیم اروپایی در جام جهانی بود.

دیدار فینال که یکی از خشن ترین و پر زد و خوردترین بازی‌های تاریخ جام جهانی بود٬ پس از ۹۰ دقیقه بازی بدون گل تمام شد و در وقت اضافه بالاخره پاسکاری‌های اسپانیا نتیجه داد و آندرس اینیستا در دقیقه ۱۱۷ گل برتری را به ثمر رساند و اسپانیا قهرمان نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال شد.

هلند نیز برای سومین بار به عنوان نایب قهرمانی رسید.

بعد از اروگوئه، ایتالیا، آلمان، برزیل، انگلستان، آرژانتین و فرانسه، اسپانیا هشتمین کشوری بود که در تاریخ ۸۰ ساله جام جهانی به عنوان نخست دست می یافت.

توماس مولر با ۵ گل٬ کفش طلای مسابقات را به دست آورد.

۲۰۱۴: آلمان ۱ - آرژانتین ۰ (وقت اضافه)

حق نشر عکس AFP

 • زمان: ۱۳ ژوئیه۲۰۱۴
 • مکان: ماراکانا، ریودوژانیرو
 • تماشاگر: ۷۴ هزار نفر

برای نخستین بار در تاریخ دو تیم برای سومین بار فینال روبه‌روی هم قرار گرفتند.

آلمان که سرمست از پیروزی افسانه‎ای خود در نیمه نهایی مقابل برزیل (۷ -۱) بود، در حالی به فینال راه پیدا کرد که بسیاری با وجود برگزاری بازی ها در برزیل، آلمان را از پیش قهرمان مسلم می دانستند.

در مقابل آرژانتین با داشتن ستاره های زیادی مانند مسی، دی ماریا، هیگوایین و آگوئرو درخشش چندانی نداشت، هر چند تا رسیدن به فینال همه بازی هایش ار پیروز شد؛ کمی به لطف قرعه مناسب و شانس.

بازی که تکرار فینال های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ بود در ریودوژانیرو برگزار شد و پس از ۹۰ دقیقه بدون گل دو تیم راهی وقت اضافه شدند.

در دومین نیمه وقت اضافه ماریو گوتزه که از میانه بازی وارد میدان شده بود٬ در دقیقه ۱۱۳ تک گل این بازی را وارد دروازه آرژانتین کرد و آلمان بعد از اتحاد دو قسمت شرقی و غربی برای نخستین بار قهرمان شد.

این چهارمین قهرمانی آلمان و نخستین قهرمانی یک تیم اروپایی در آمریکای جنوبی بود.

در این دوره خامز رودریگز٬ بازیکن کلمبیا با شش گل زده٬ برنده کفش طلای این دوره شد.

مطالب مرتبط