قرارداد ۷۵۰ میلیون پوندی آدیداس و منچستریونایتد

حق نشر عکس manutd.com
Image caption قراردادی فعلی منچستریونایتد با نایک فصل آینده به پایان خواهد رسید

آدیداس، کمپانی بزرگ تولید لوازم ورزشی با امضای قراردادی ۱۰ ساله به ارزش ۷۵۰ میلیون پوند، حق انحصاری تولید پیراهن‌های تیم فوتبال منچستریونایتد را خرید.

قرارداد باشگاه منچستریونایتد و آدیداس در حالی منعقد شده است که نایک، رقیب آمریکایی آدیداس تصمیم گرفته بود در پایان فصل ۱۵-۲۰۱۴ همکاری خود را با باشگاه منچستر یونایتد پایان دهد.

شرکت آمریکای نایک که از سال ۲۰۰۲، تولید کننده اختصاصی پیراهن‌های منچستریونایتد است در حال حاضر بابت تولید لباس‌های این تیم سالانه ۲۳.۵ میلیون پوند به شیاطین سرخ پرداخت می کند ولی طبق توافق جدید این باشگاه و آدیداس، منچستریونایتد هر فصل رقم ۷۵ میلیون پوند از این شرکت تولید البسه ورزشی دریافت خواهد کرد.

قرارداد جدی باشگاه منچستریونایتد و آدیداس، رکورد بالاترین رقم قرارداد یک شرکت تولید لوازم ورزشی با یک تیم حرفه ای فوتبال را شکسته است. پیش از این رئال مادرید، قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا با دریافت ۳۱ میلیون پوند در سال از آدیداس رکورددار بالاترین رقم بود.

رقم ۷۵۰ میلیون پوندی این قرارداد تنها ۴۰ میلیون پوند کمتر از میزانی است که خانواده گلیزر برای خرید باشگاه در سال ۲۰۰۵ پرداخت کرده است.

هربرت هانیر مدیرعامل شرکت آدیداس گفته است که این قرارداد به "تقویت بیشتر موقعیت آدیداس در بازارهای مهم جهانی کمک خواهد کرد."

او گفته است: "انتظار داریم که میزان فروش ما در دوران همکاری با منچستریونایتد به یک میلیارد و پانصد هزار میلیون پوند برسد."

قراردداد آدیداس با منچستریونایتد در حالی اعلام می‌شود که این شرکت یکی از حامیان اصلی جام جهانی ۲۰۱۴ و تولید کننده پیراهن های هر دو تیم آرژانتین و آلمان در فینال جام جهانی بود.

لباس های بایرن مونیخ، چلسی، آث میلان و فلامنیگو را هم آدیداس تولید می کند. یونتووس هم از فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ تولید لباس های خود را به آدیداس می سپارد.

بسیاری پیش بینی می ‌کنند که قرارداد جدید رقابت تنگاتنگ دو شرکت ورزشی بزرگ یعنی نایک و آدیداس را بیشتر خواهد کرد.

باشگاه منچستریونایتد پس از ۱۹ سال نتوانست به لیگ قهرمانان اروپا صعود کند، این باشگاه همچنین در فصل گذشته و پس از بازنشستگی آلکس فرگوسن پس از ۲۶ سال، بدترین نتایج خود را کسب کرد.

دیوید مویز ۱۰ ماه پس از آغاز به کار در منچستریونایتد به عنوان سرمربی، به دلیل کسب نتایج ضعیف از کار برکنار شد، لویی فان خال سرمربی تیم ملی هلند در جام جهانی برزیل، با پایان این رقابت‌ها هدایت منچستریونایتد را بر عهده خواهد گرفت.

منچستریونایتد آخرین پیراهنی که توسط نایک تولید شده را چندی پیش رونمایی کرد که برای اولین بار نام شورولت، شرکت بزرگ تولید کننده اتومبیل روی آن به چشم می‌خورد.

شورولت بابت درج نام خود روی پیراهن منچستریونایتد هر ساله ۵۳ میلیون پوند به این باشگاه پرداخت می‌کند.