لوییس فلیپه اسکولاری سرمربی برزیل 'استعفا' کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در بازی با هلند تماشاگران برزیلی نارضایتی خود را از اسکولاری بوضوح نشان دادند

منابع خبری مختلف در برزیل خبر می‌دهند لوییس فلیپه اسکولاری سرمربی برزیل استعفا کرده است.

سرمربی ۶۵ ساله که جام جهانی ۲۰۰۲ را برای برزیل ارمغان آورده بود این بار در خاک برزیل ناموفق بود و نتایج این تیم در نیمه نهایی بویژه شکست هفت بر یک مقابل آلمان نه تنها بدترین نتیجه تاریخ فوتبال برزیل بود بلکه بعنوان فاجعه‌ای ملی تلقی شد.

با شکست سه بر صفر مقابل هلند در دیدار رده‌بندی ضعف تیم ملی این کشور بیش از پیش آشکار شد و انتقادها از اسکولاری ابعادی گسترده پیدا کرد.

بجز شبکه تلویزیونی گلوبو، مهمترین کانال برزیل، وبسایت خبری UOL هم به نقل از دو مقام فدراسیون فوتبال برزیل از این استعفا خبر داده است.

به گزارش گلوبو، فدراسیون فوتبال برزیل امروز دوشنبه (۱۴ ژوئیه، ۲۳ تیر) پذیرش این استعفا را اعلام خواهد کرد.

بعد از قهرمانی در جام جهانی در ژاپن و کره‌جنوبی، اسکولاری در تیم ملی پرتغال و باشگاه‌های چلسی انگلیس، بنیادکار ازبکستان و پالمیراس برزیل مربیگری کرد بی آنکه موفقیتی کسب کند.

با این حال او بهترین گزینه برای رساندن برزیل به قهرمانی در جام حهانی در خاک خودش تلقی می‌شد و با قهرمانی در جام کنفدراسیون‌ها در سال گذشته، که با پیروزی سه بر صفر بر اسپانیا قهرمان جهان و اروپا حاصل شد، به نظر می‌رسید برزیل در راه ششمن قهرمانی جهان است.

برزیل با اینکه بعنوان سرگروه با دو برد و یک مساوی از گروهش صعود کرد اما هر چه این تیم به مراحل بالاتر صعود کرد ضعف‌هایش بیش از پیش آشکار شد تا اینکه در نیمه‌نهایی با نتیجه غیرقابل پیش بینی هفت بر یک به آلمان باخت، مسابقه‌ای که اسکولاری خود آن را "فاجعه بار" خواند و آن روز را بدترین روز زندگی‌اش نامید.

اسکولاری بعد از بازی گفت: "من بعنوان مربی‌ای که هفت بر یک باخته در خاطره ها خواهم ماند اما وقتی این شغل را قبول کردم از این خطر آگاه بودم."

او مسئولت شکست را کاملا پذیرفت و گفت ترکیب و تاکتیک تیم همه بر اساس تصمیم و نظر او بوده و از مردم برزیل برای این نتیجه عذرخواهی کرد.

با اینکه اسکولاری بعد از این مسابقه گفته بود در سمتش باقی می‌ماند، پس از باخت سه بر صفر به هلند در بازی رده‌بندی گفت که فدراسیون فوتبال برزیل در این باره تصمیم خواهد گرفت.

با این حال انتقادها از او به حد بی سابقه ای رسیده بود. بسیاری از بازیکنان سابق و افراد صاحب نفوذ خواستار برکناری او شده بودند و حتی واگنر ریبیرو مدیر برنامه‌های نیمار، ستاره برزیل او را "پیرمرد نادرست، متکبر، چندش آور، از خود راضی و مسخره‌" خوانده بود.

مطالب مرتبط