کلویس فرناندز؛ یار دوازدهم برزیل

حق نشر عکس Clovis Fernandes
Image caption کلویس فرناندز تیم فوتبال برزیل را در بیش از ۶۰ کشور همراهی کرده و در ۱۵۳ بازی همراه تیم ملی کشورش بوده است

زمانی که در مرحله نیمه نهایی بازیهای جام جهانی برزیل، تیم آلمان دروازه برزیل را به توپ بسته بود، عده زیادی از تماشاچیان زردپوش اشک حسرت ریختند که این صحنه‌ها از چشم دوربین‌های تلویزیونی دور نماند.

اما یکی از این طرفداران بیشتر از دیگران توجه لنز دوربین‌ها را بخود جلب کرد. مرد ۶۰ ساله ای که جام جهانی را بغل کرده بوده و آهسته اشک میریخت و در پایان بازی جام بدلی خو را به یکی از طرفداران آلمان هدیه کرد.

تصویر او را بارها شبکه های مختلف تلویزیونی پخش کردند و عکس‌های او در شبکه های مختلف اجتماعی بعنوان نمادی از اندوه برزیل منتشر شد.

نام این طرفدار پر و پاقرص برزیل کلویس فرناندز است که در زمان بازی‌های برزیل لباس محلی بر تن میکند و کلاه خاصی بر سر می‌گذارد.

فرناندز شصت ساله در برزیل چهره ای نام آشنا برای اهالی فوتبال است و به او لقب بازیکن دوازدهم برزیل داده اند.

او می‌گوید تیم فوتبال برزیل را در بیش از ۶۰ کشور همراهی کرده و در ۱۵۳ بازی همراه تیم ملی کشورش بوده، او تا کنون در ۷ دوره جام جهانی، تیم ملی برزیل را همراهی کرده است

پیش از آغاز باز‌ی‌های جام جهانی برزیل، کلویس فرناندز گفته بود آرزو دارد با حضور خود در ورزشگاه رکود تعداد بازی‌های ملی کافو(۱۹۹۰-۲۰۰۶)، بازیکن پرآوزه برزیلی را بشکند.

کافو ۱۴۲ بازی ملی را در کارنامه ورزشی خود دارد. حالا کلویس فرنادز به آرزویش رسیده و از نزدیک شاهد بیش از ۱۵۰ بازی تیم ملی کشورش بوده است.

تصمیم بزرگ

کلویس فرناندز به سایت ورزشی کیکر گفته است نقطه آغاز این همراهی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا بود.

در آن روزها این طرفدار برزیلی صاحب یک پیتزا فروشی نسبتا بزرگ در پورتو آلگره برزیل بود که بگفته خود او با رضایت همسرش این رستوران را می‌فروشد و پول آن را به سفر و حمایت از تیم ملی کشورش اختصاص می‌دهد.

اقای فرناندز می‌گوید "جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک را بخوبی بخاطر دارم و بازی‌ها را از تلویزیون تعقیب می‌کردم.

عشق من به دیدن بازی‌ها از نزدیک، از همان زمان شروع شد. همان روزها به‌خودم گفتم روزی خواهد رسید که من مسابقات جام جهانی را از نزدیک ببینم و در بازی فینال برزیل را همراهی کنم. این آرزو در فینال جام ۱۹۹۰ ایتالیا به حقیقت پیوست".

هدیه جام به آلمانی ها

یکی از عکس‌هایی که پس از شکست سنگین برزیل در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد کلویس فرناندز را در حال هدیه نسخه بدلی جام به یک طرفدار آلمانی نشان می‌دهد.

او به طرفدار آلمانی گفته بود کار سختی است که این جام را به شما بدهم. این (جام) را به فینال ببرید چون استحقاقش را دارید.

ناکامی برزیل در جام جهانی ۲۰۱۴ آنگونه که خودش می‌گوید پایان راه کلویس فرناندز نیست. او خود را برای دوره بعدی بازی‌ها که در روسیه برگزار می‌شود آماده می‌کند تا هشتمین جام جهانی خود را تجربه کند.