لیگ جهانی والیبال: ایران با برد برزیل به نیمه نهایی رفت

حق نشر عکس isna

پیروزی ایران و صعود به نیمه نهایی

تیم والیبال ایران با نتیجه ۳ بر ۱ مقابل برزیل به پیروزی دست یافت و به مرحله نیمه نهایی لیگ جهانی والیبال صعود کرد.

این اولین باری است که والیبال ایران به چنین موفقیتی می‌رسد.

ایران ست‌های اول و دوم را به ترتیب با نتایج ۲۵-۲۱ و ۲۵-۱۹ برد. برزیل موفق شد ست سوم را با نتیجه‌ نزدیک ۲۳-۲۵ از آن خود کند اما ایران در نهایت ست چهارم را ۲۸-۲۶ برد و بازی را به نفع خود به پایان رساند.

با این پیروزی ایران برای اولین بار در میان چهار تیم والیبال جهان قرار می‌گیرد.

ایران باید در مرحله بعدی با تیم دوم گروه دیگر مسابقه بدهد. احتمالا این تیم آمریکا خواهد بود.

سابقه مسابقات

تیم های ایران، روسیه و برزیل در یک گروه رو در روی هم قرار گرفتند. در گروه دیگر نیز آمریکا، ایتالیا و استرالیا مسابقه دادند. از هر گروه دو تیم به نیمه نهایی صعود می کنند. سپس نتیجه بازیهای ضربدری فینالیست ها را مشخص خواهد کرد.

تیم ملی والیبال ایران در دومین سال حضور خود در لیگ جهانی والیبال موفق شد که با کسب ۱۹ امتیاز از دور مقدماتی به عنوان تیم دوم به دور نهایی این مسابقات راه پیدا کند. در این مرحله شاگردان کواچ به تنها یک پیروزی مقابل روسیه یا برزیل نیاز دارند تا صعود خود را به جمع چهار تیم قطعی کنند.

تیم ملی والیبال ایران پیش از این برابر هر یک از تیم های ایتالیا، لهستان و برزیل در دور مقدماتی دو پیروزی و دو شکست کسب کرد. حالا در آوردگاه نهایی لیگ جهانی باید برای پنجمین بار به مصاف برزیل برود.

تیم ملی والیبال ایران چهارشنبه شب در دور نهایی مقابل روسیه ۳ بر ۲ شکست خورد و با این نتیجه یک امتیاز گرفت. همچنین تیم ملی والیبال برزیل ۳ بر یک روسیه را شکست داد. با توجه به برد روسیه مقابل ایران در بازی اول حالا معادلات برای صعود پیچیده شد.

تیم های برزیل، روسیه و ایران به ترتیب ۳، ۲ و یک امتیاز دارند. با این حساب تیم ایران با هر نتیجه ای مقابل برزیل پیروز شود به جمع چهار تیم برتر صعود می کند. همچنین در صورتی که ایران با نتیجه ۳ بر ۲ از برزیل شکست بخورد، نیز شانس خود را از دست نمی دهد و کار به ست شماری می کشد.

حق نشر عکس isna

آندرا زورزی، اسطوره والیبال ایتالیا می گوید ایران شانس زیادی برای صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ جهانی والیبال دارد. به نظر او از آنجایی که برزیل با پیروزی بر روسیه به مرحله نیمه نهایی راه یافته، بر نتیجه نهایی مسابقه امروز متمرکز نخواهد بود.

فدراسیون بین المللی والیبال به نقل از زورزی نوشته: "در صورتی که برزیل امروز به ایران ببازد، روسیه حذف می شود. این اتفاق قبلا هم رخ داده است که تیمی که به مرحله بعدی صعود یافته تمرکز خود را کمی از دست داده است."

"ایران به یک سورپرایز در مسابقات والیبال جهانی تبدیل شده است"

سیلوانو پرندی، مربی سابق تیم‌های ملی والیبال ایتالیا و بلغارستان درباره دیدار سرنوشت ساز ایران و برزیل گفت:"ایران به یک سورپرایز در مسابقات والیبال جهانی تبدیل شده است. من بازی های ایران را دیدم و دنبال می کنم. واقعا از نتایج و عملکرد این تیم شگفت زده شدم. بازیکنان ایران خیلی خوب بازی می‌کنند و به طور چشمگیری سطح خود را به سطح اول والیبال دنیا رسانده‌اند."

بر اساس گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران آقای پرندی ضمن تقدیر از تیم ایران گفت: "گروه ایران در دور قبل خیلی سخت بود و هر چهار تیم برای حضور در مرحله نهایی مدعی بودند. شاید کمتر کسی برای ایران شانس قائل می شد. ولی ایران با بازی‌های خوبی که انجام داد همه را شگفت زده کرد و نتایج خوبی کسب کرد و به عنوان تیم دوم گروه خود به این مرحله صعود کرد."

آقای پرندی ادامه داد: "این دیدار برای دو تیم ایران و برزیل خیلی سخت است. هرچند ایران دو بار برزیل را برده است. ولی فراموش نکنید که برزیل دیگر همان برزیل چند هفته پیش نیست. الان خیلی قوی تر و هماهنگ تر شده است و از آمادگی خوبی برخوردار هست و هر روز بهتر از دیروز می شوند."

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۲۰ امروز (جمعه) به وقت تهران در دومین دیدار خود در مرحله نهایی لیگ جهانی در مقابل برزیل قرار می گیرد و در صورت پیروزی با هر نتیجه‌ای برای نخستین بار به نیمه نهایی لیگ جهانی راه پیدا می کند.

حق نشر عکس isna

هم گروه‌های ایران در لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۵ مشخص شدند

تیم ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۵ در گروه دو این رقابت‌ها با تیم های آمریکا، لهستان و روسیه هم‌گروه شد.

در گروه یک این رقابت‌ها نیز تیم‌های ایتالیا، برزیل، صربستان و استرالیا قرار دارند.

براساس برنامه تیم ملی آمریکا در هفته اول این رقابت ها در روز های ۲۹ و ۳۱ ماه می (۸ و ۱۰ خرداد ۹۴) میزبان تیم ملی والیبال ایران است و در هفته های بعد این رقابت ها ایران به ترتیب مهمان لهستان و روسیه است.

ایران در سه هفته ابتدایی لیگ جهانی ۲۰۱۵ شش بازی در خارج از خانه برگزار می کند و در سه هفته دوم طی شش مسابقه به ترتیب میزبان امریکا، لهستان و روسیه است.

فیلیپ لام از تیم ملی آلمان خداحافظی کرد

حق نشر عکس Getty

فیلیپ لام، کاپیتان تیم آلمان که تیمش را تا قهرمانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل رساند، بازنشسته شد.

مدافع ۳۰ ساله بایرن مونیخ تاکنون ۱۱۳ بار برای تیم آلمان بازی کرده است.

لام قرارداد خود با بایرن مونیخ را درست قبل از آغاز مسابقات جام جهانی تا ۲۰۱۸ تمدید کرد و تا آن زمان در این باشگاه بازی خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال آلمان بازنشستگی لام از تیم ملی این کشور را تایید کرده است.

لام از فوریه ۲۰۰۴ به تیم آلمان پیوست و با پیرزی ۲ بر ۱ مقابل کرواسی کار خود را شروع کرد. همکاری او با تیم آلمان با نتیجه ۱ بر صفر مقابل آرژانتین و قهرمانی آلمان در جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ به پایان می رسد.

اسکای اسپورت در صفحه توییتر خود به نقل از لام نوشته است: "اکنون زمان مناسبی برای بازنشستگی من است. من در دوران همکاری ام با تیم آلمان واقعا لذت بردم."

وولفگنگ نیرزباخ گفت: "فیلیپ امروز صبح به من تلفن کرد و من را در جریان تصمیماتش گذاشت. خیلی زود متوجه شدم که فایده‌ای ندارد بخواهم او را متقاعد کنم درباره تصمیمش تجدید نظر کند."

آقای نیرزباخ در ادمه گفت: "او نه تنها در طی ۱۰ سال همکاری با تیم آلمان بازیکن فوق العاده ای بوده بلکه برای سایر بازیکنان الگویی کامل نیز بوده است. من از او برای تمام خدماتش به تیم فوتبال آلمان تشکر کردم."

لام از ۱۱ سالگی به بایرن مونیخ پیوست و از سال ۲۰۱۱ کاپیتان این تیم بود. او حال قصد دارد بر عملکردش در بایرن مونیخ متمرکز شود.

کارل هاینز رومنیگه ، رئیس باشگاه بایرن مونیخ در این باره گفت: "هیچ زمانی بهتر از این برای خداحافظی نیست، موقعی که قهرمان جهان و در اوج هستید."

تیم ملی بسکتبال ایران به مرحله نیمه نهایی کاپ آسیا رسید

حق نشر عکس MEHR

تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله نیمه نهایی مسابقات ۲۰۱۴ کاپ آسیا، فیلیپین را شکست داد و برای دومین دوره متوالی به فینال این رقابتها صعود کرد.

این دیدار با برتری ۷۶ به ۵۵ به نفع ایران تمام شد و ایران با این پیروزی راهی مرحله نهایی شد.

سال گذشته تیم ملی بسکتبال ایران با شکست دادن تیم فیلیپین در فینال جام ملت های آسیا به عنوان قهرمانی دست یافت و به عنوان اولین تیم آسیایی راهی جام جهانی اسپانیا شد.

تیم ملی بسکتبال ایران در سال ۲۰۱۰ در نخستین حضور خود در کاپ آسیا با سه برد و چهار باخت در میان ده تیم به عنوان ششم رسیده بود.

ملی پوشان بسکتبال ایران فردا (شنبه) در فینال پنجمین دوره مسابقات کاپ آسیا به مصاف برنده دو تیم چین و چین تایپه خواهند رفت.

تیم ملی بسکتبال در صورت قهرمانی در این دوره مسابقات کاپ آسیا به طور مستقیم به بیست و هشتمین دوره جام ملت‌های آسیا و انتخابی المپیک ۲۰۱۶ برزیل صعود می‌کند.

مطالب مرتبط