معاون نخست‌وزیر بریتانیا خواستار لغو میزبانی روسیه برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ شد

حق نشر عکس AP
Image caption کشورهای غربی روسیه را به حمایت و تجهیز شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین متهم می‌کنند

نیک کلگ، معاون نخست‌وزیر بریتانیا با توجه به تحولات اوکراین و روسیه و همچنین ساقط شدن هواپیمای مالزیایی که به شورشیان هوادار روسیه نسبت داده شده، خواستار لغو امتیاز میزبانی مسابقات جام‌جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸ در روسیه شده است.

آقای کلگ نظر خود در این باره را به نشریه ساندی تایمز چاپ لندن گفته و خواسته این موضوع به عنوان بخشی از تحریم های جدید علیه مسکو در نظر گرفته شود.

اما فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، اعلام کرده که با تغییر میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ مخالف است. فیفا گفته "امتیاز میزبانی جام‌جهانی خود می‌تواند انگیزه و نیرویی برای حرکت مثبت قلمداد شود."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هنوز به اظهار نظر معاون خود واکنش نشان نداده است اما در چند روز اخیر سیاستمداران کشورهای غربی در اظهار نظرهای مختلف خواستار لغو امتیاز میزبانی جام‌جهانی از روسیه شده‌اند.

کشورهای غربی روسیه را به حمایت و تجهیز شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین متهم می‌کنند. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش می‌گویند جدایی طلبان هوادار روسیه بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی را هدف قرار داده‌اند.

پرواز ام.اچ ۱۷ هفته گذشته با ۲۹۳ سرنشین از آمستردام هلند به سوی کوآلالامپور مالزی پرواز می‌کرد که در آسمان اوکراین ساقط شد و تمامی مسافران آن که اغلب هلندی بودند جان باختند.

اتحادیه اروپا روز گذشته (جمعه ۲۵ ژوئیه) با وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه اعلام کرد افراد و موسسات روسی که به شورشیان اوکراین کمک می‌کنند را هدف این تحریم‌ها قرار داده است.

آفای کلگ گفته برای تحت فشار قرار دادن روسیه به مجموعه ای از تحریم ها نیاز است اما لغو امتیاز میزبانی این کشور برای برگزاری مسابقات جام جهانی می تواند به صورت نمادین مفید و موثر باشد.

"شاید این طوری بتوانیم به او (ولادیمیر پوتین) یادآور شویم که شما نمی‌توانی دنیا را نادیده بگیری و همچنان انتظار داشته باشی که از همان شان و منزلت برخوردار باشی."

مطالب مرتبط