چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران؛ کمبود بازیکنان خلاق

حق نشر عکس isna

چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران از روز پنج شنبه شروع می شود. پس از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و نتایج تیم ملی فوتبال ایران که با دیدگاهای متفاوتی همراه بود به‌نظر می رسد که فوتبال ایران در راه درست و اصولی قرار ندارد.

بیشتر فوتبال‌دوستان ایرانی از نوع بازی ایران در جام جهانی راضی بودند. اما با مقایسه نتایج ایران در دوره‌های گذشته جام جهانی تیم ملی فوتبال ایران یکی از ضعیف‌ترین نتایج دوره های قبل را کسب کرده است.

به‌نظر می رسد که انتظارات از فوتبال ایران بسیار کم شده است موضوعی که می تواند در نهایت به ضرر فوتبال باشد. نکته قوت تیم ملی در برزیل در کارهای دفاعی و تیمی خلاصه می شد که این موضوع نشان از کوچینگ خوب آقای کی روش بود.

اما در کارهای تهاجمی که یک تیم به خلاقیت‌های فردی بازیکنانش نیازمند است بازیکنان ایرانی بسیار ضیعف عمل می کردند. همین مشکل موجب شده است تا هیچ بازیکنی از تیم ملی نتواند به لیگ‌های معتبر خارجی منتقل شود.

مشکل بزرگ فوتبال ایران در لیگ این کشور است. بازی‌های لیگ برتر فوتبال ایران بسیار بی‌کیفیت است و بازیکنان ایرانی کمتر در این مسابقات آبدیده می شوند. همین نکته می‌تواند زنگ خطری جدی برای فوتبال ایران باشد.

شاید قانون جدید مسئولین برگزاری مسابقات در استفاده از پنج بازیکن جوان در ترکیب بیست و سه نفره تیم‌های حاضر در لیگ برتر بتواند چاره کار باشد. این بهترین موقعیت برای فوتبالیست‌های جوان است تا بتوانند توانایی های خود را به فوتبال ایران ثابت کنند.

در شروع این دوره از مسابقات نگاهی می اندازیم به بازی‌های هفته اول لیگ برتر فوتبال ایران:

فولاد – تراکتور سازی

فولاد و تراکتورسازی در تبریز اولین بازی لیگ را برگزار می کنند، این دیدار می تواند سوپر جام فوتبال ایران تلقی شود. فولاد قهرمان سال گذشته لیگ بسیاری از بازیکنان تاثیرگذار و مربی موفق خود را از دست داده است.

سوشا مکانی. عبدالله کرمی و پریرا از این تیم جدا شده اند. بختیار رحمانی به شدت درگیر مشکلات سربازی است و حضور او در فولاد نیز بسیار بعید بنظر می رسد.

حسین فرکی مربی موفق سال گذشته دیگر در این تیم حضور ندارد. همه این مشکلات و حضور نسبتا ناموفق فولاد در فصل نقل و انتقالات موجب شده است که اسکوچیچ مربی جدید فولاد که سال گذشته در ملوان کارنامه موفقی داشت روزهای بسیار سختی را پیش رو داشته باشد.

فولاد امسال در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارد و باید از مقام قهرمانی سال گذشته خود نیز دفاع کند اما تیم فعلی فولاد به هیچ عنوان در حد و اندازه های قهرمانی نیست.

تراکتور نیز به مانند فولاد بیشتر بازیکنان کلیدی اش را از دست داده است.کریمی خداحافظی کرده است. اسدی، نصرتی، بائو، دقیقی، انصاریفرد و طالبی دیگر در این تیم نیستند.

رسول خطیبی سرمربی جوان تراکتور با فلسفه خاص خود قصد دارد تا با جوانگرایی و استفاده از بازیکنان بومی خون تازه ایی به رگ‌های تراکتور تزریق کند.

نکته قابل توجه در هر دو تیم نداشتن برنامه‌ای خاص برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا است. هر دو تیم فاقد توانایی های لازم برای حضور موفق در آسیا هستند.

استقلال – راه آهن

حق نشر عکس fcesteghlal.ir

راه اهن شدیدا درگیر مسائل و مشکلات اداری است و احتمال حضور این تیم در لیگ تا حدود زیادی در پرده ابهام قرار دارد.

حمید استیلی مالک و سرمربی این تیم به همراه تنی چند از پیشکسوتان فوتبال و همبازیان سابق خود مانند احمدرضا عابدزاده قصد دارند به‌همراه راه آهن در لیگ برتر فوتبال ایران حضور داشته باشند.

اما مشکلات راه آهن هنوز برطرف نشده است و استیلی در همان ابتدای کار به مشکل برخورده است. راه آهن بیشتر بازیکنان فصل گذشته را حفظ کرده است و با جذب چندبازیکن جوان قصد دارد تا در بخش خصوصی به فعالیت خود در فوتبال ادامه دهد.

استقلال در این دوره از لیگ یکی از پرکارترین تیم‌های حاضر در نقل و انتقالات بود. فروزان، داسیلوا، میلاد فخرالدینی، سجاد شهباززاده، یعقوب کریمی، امید ابراهیمی، جاسم کرار و مهدی کریمیان بازیکنان تازه وارد استقلال محسوب می شوند.

امیر قلعه نویی در نظر دارد تا با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه ناکامی فصل گذشته را جبران کند. تنها نگرانی استقلال مصدومیت مدافعان مرکزی این تیم یعنی امیر حسین صادقی و حنیف عمران زاده است که در هفته‌های ابتدایی لیگ قادر به بازی نیستند.

پدیده مشهد – ملوان

با صعود پدیده سرانجام خراسان نیز توانست در لیگ برتر صاحب نماینده شود. پس از اینکه پدیده به لیگ برتر صعود کرد اکبر میثاقیان سرمربی این تیم جای خود را به علیرضا مرزبان داد.

مرزبان که اولین تجربه سرمربیگری خود را در لیگ برتر تجربه می کند دست به دامان توماس هاسلر بازیکن سابق تیم ملی آلمان شد تا وزن نیمکت مربیگری پدیده را سنگین تر کند.

پدیده برای اینکه بتواند حضور خود در لیک برتر را تداوم بخشد با جذب بازیکنان با تجربه ای همچون رضا عنایتی، جووانویچ مونته نگرویی، ایگور پرایچ و زوران نزوویچ کروات کمبود های تیمی خود را برطرف کرده است.

ملوان یکبار دیگر تیم را به دست بازیکنان سابق خود سپرده است. نصرت ایران دوست که در مقاطعی مختلف سرمربیگری ملوان را به عهده داشت یکبار دیگر به همراه محمد قدیربحری و نادر عزت اللهی که همگی از بازیکنان سابق ملوان بشمار می آیند کادر مربیگری این تیم را تشکیل می دهند.

ملوان سال گذشته به رغم مشکلات ابتدای فصل توانست حضوری موفق در لیگ داشته باشد. تماشاگران پرشور انزلی علاقه خاصی به اسکوچیچ مربی سال گذشته ملوان داشتند و نمی خواهند یکبار دیگر در انتهای جدول برای بقا بجنگند.

سایپا- نفت مسجد سلیمان

سایپا سال گذشته یا فیرات روزهای خوبی را پشت سرگذاشت و با جوانان جویای نام فوتبالی زیبا و حساب شده به‌نمایش گذاشت اما نتوانست با این مربی ترک تبار ادامه دهد.

به همین دلیل مسئولان این تیم سعی کردند تا همان برنامه ریزی را ادامه دهند و با مجید جلالی که یکی از مربیان به روز فوتبال ایران است به تفاهم رسیدند.

جدا شدن سجاد شهباز زاده بازیکن گلزن این تیم جلالی را دچار سردرد کرده است اما میلاد میداودی و مهدی سید صالحی با تجربه شاید بتوانند کمبود این بازیکن تاثیرگذار را جبران کنند.

نفت مسجد سلیمان اولین حضور خود در لیگ را تجربه می کند. پس از صعود به لیگ برتر مسئولین این تیم بهروزمکوندی مربی جوان و با استعداد خود را برکنار کردند.

در حالی که کمترین پاداش این مربی حضور در لیک برتر بود. اما مجید باقری نیا سرمربی فعلی نفت که سابقه مربیگری در استقلال اهواز را نیز دارد از مردان با تجربه در خطه جنوب است.

باقری نیا به‌خوبی می داند که تماشاگران خونگرم شهر مسجد سلیمان هنوز مکوندی را فراموش نکرده اند و عدم نتیجه گیری در هفته های ابتدایی می تواند کار او را بسیار سخت کند.

پرسپولیس- نفت تهران

حق نشر عکس isna

پرسپولیس و نفت هر دو نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا هستند. پرسپولیس در بازار نقل و انتقالات فعال نبود. جدا شدن دو مهره کلیدی این تیم یعنی سید جلال حسینی و محمدرضا خلعتبری خبر خوبی برای طرفداران دو آتیشه قرمزپوشان پایتخت نیست.

اما علی دایی نشان داده است که اعتقاد ویژه ای به جوانان دارد و با حفظ بیشتر بازیکنان سال گذشته باید منتظر پرسپولیسی با نشاط تر باشیم.

نفت تهران با علیرضا منصوریان بدنبال موفقیت‌های سال گذشته خود است. منصوریان تجربه ناموفقی در پاس همدان داشت اما کار در تیم ملی امید او را به مربی با تجربه ایی تبدیل کرده است.

احمدآل نعمه، ووریا غفوری، رضا نوروزی و هادی نوروزی از این تیم جدا شده اند اما منصوریان سعی کرده است تا با جذب بازیکنان با تجربه ایی همچون ایمان مبعلی، غلامرضا رضایی و پادووانی کمبودهای خود را برطرف کند.

سپاهان- پیکان

سپاهان به مانند استقلال حضوری فعال در نقل و انتقالات داشت. جذب محمد رضا خلعتبری، وریا غفوری، عبدالله کرمی، رسول نویدکیا و پریرا نشان می دهد که سپاهان به کمتر از قهرمانی راضی نیست.

محرم نویدکیا به مانند سال‌های گذشته مرد همه کاره این تیم است. نویدکیا اگر آماده باشد به همراه مهدی شریفی، جواهیر سوکای و دیگر بازیکنانی که به این تیم اضافه شده اند بدون شک سپاهان را به مدعی اصلی قهرمانی تبدیل کرده‌اند.

پیکان یکی دیگر از تیم‌های صعود کننده به لیگ برتر است که برخلاف دیگر تازه واردان از تجربه زیادی برخوردار است. این تیم را می توان به آسانسور فوتبال ایران تشبیه کرد که این سال‌ها در لیگ برتر و لیگ یک در حال رفت و برگشت است.

امسال مسئولان این تیم با جذب منصور ابراهیم زاده و بازیکنانی همچون مهدی رحمتی، جی لوید ساموئل، محمد نصرتی و امیر حسین فشنگچی سعی دارند حضور خود در لیگ برتر را تثبیت کنند و در سال‌های آینده نیم نگاهی نیز به بالای جدول داشته باشند.

استقلال خوزستان- گسترش فولاد تبریز

دو تیم بی سرو صدای فوتبال ایران در هفته اول به دیدار یکدیگر می روند. هر دو تیم مربیان سال گذشته خود را حفظ کرده اند. ویسی با جدا شدن سهراب بختیاری زاده، حسین کعبی و میلاد میداودی به جوانان آینده دار استان خوزستان روی آورده است.

ویسی تجربه بسیار موفقی با جوانان در صبا داشت و قصد دارد یکبار دیگر سرمایه گذاری بر روی جوانان را تجربه کند. تارتار نیزبیشتر بازیکنان فصل گذشته را حفظ کرده است. در گسترش بایرامی بازیکنی تاثیر گذار است که می تواند مشکلات خط حمله گسترش را برطرف کند.