دستکش بوکس محمدعلی چهارصد هزار دلار فروخته شد

حق نشر عکس AP
Image caption محمدعلی مسابقه سال ٧١ را به فریزیر باخت اما در مسابقات بعدی او را شکست داد

یک جفت دستکش بوکس متعلق به محمد علی، قهرمان پیشین مشت‌زنی جهان، تقریبا به قیمت چهارصد هزار دلار فروخته شده است.

محمدعلی این دستکش را در مسابقه با جو فریزیر در سال ١٩٧١ به دست داشت. رقابت سال ١٩٧١ این دو مشت‌زن "مسابقه قرن" نام گرفت.

حراج این دستکش روز پنجشنبه توسط یک شرکت حراج کالا در کلیولند برگزار شد و پیش‌بینی شده بود که بهای آن به حدود سیصد هزار دلار برسد. نام خریدار این دستکش فاش نشده است.

پیشتر، دستکش‌های محمدعلی که در نخستین مسابقه خود برای قهرمانی جهان در سال ١٩٦٤ به دست داشت به بیش از هشتصد و سی هزار دلار فروخته شده بود.

"مسابقه قرن" در استادیوم میدان مدیسون گاردن در نیویورک برگزار شد و اولین مسابقه بین علی و فریزیر در دهه ١٩٧٠ بود.

در سال ١٩٧١، فریزیر رسما عنوان قهرمان سنگین وزن مشت زنی جهان را داشت و عنوان قهرمانی محمدعلی، که در سال ١٩٤٦ با غلبه بر سونی لیستون به دست آورده بود، به دلیل امتناع او از پیوستن به ارتش آمریکا برای جنگ در ویتنام از او گرفته شده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دستکش مسابقه با فریزر تقریبا چهارصد هزار دلار فروخته شد

مسابقه بین علی و فریزر روز ٨ مارس برگزار شد. این دومین مسابقه علی از زمان از سرگیری فعالیت پس از سه سال و نیم غیبت از صحنه مسابقات بود. اوایل سال ١٩٧١، دادگاه عالی آمریکا محکومیت علی به دلیل اجتناب از انجام خدمت سربازی را لغو کرده و پروانه شرکت در مسابقات عمومی به او باز گردانده شده بود.

علی و فریزیر برای شرکت در این مسابقه، بدون توجه به نتیجه آن، هرکدام دو میلیون وپانصد هزار دلار دستمزد گرفتند که تا آن زمان، بالاترین مبلغ پرداختی برای شرکت در یک مسابقه مشت‌زنی بود.

بهای بلیت مسابقه تا یکصد و شصت دلار نیز فروخته شده و یک ماه قبل از برگزاری مسابقه، تمامی بلیت‌ها به طور کامل به فروش رفته بود.

علی این مسابقه را به فریزیر باخت اما در مسابقه دیگری در همان محل در سال ١٩٧٤ و همچنین مسابقه دیگری در سال ١٩٧٥ توانست او را شکست بدهد.

محمدعلی در سال ١٩٤٢ در ایالت کنتاکی آمریکا متولد شد و نام اصلی او کاسیوس مارسلوس کلی بود. او در سال ١٩٦٥ اعلام کرد که به اسلام گرویده و نام خود را به محمدعلی تغییر داده است.

علاوه بر دستاوردهای ورزشی، رفتار شخصی و نحوه استفاده او از رسانه‌های همگانی او را به یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های ورزشی در جهان تبدیل کرد.

در سال ١٩٨٤، اعلام شد که این قهرمان سابق مشت زنی به بیماری پارکینسون مبتلا شده است.