هفته دوم لیگ برتر ایران: فوتبالی که سبک ندارد

حق نشر عکس isna

یک هفته پس از شروع لیگ برتر فوتبال ایران مشکلات حاشیه ایی پیرامون فوتبال ایران یکبار دیگر همه چیز را تحت شعاع قرار داده است.

در هفته گذشته کارت جعلی بعضی از بازیکنان تیم‌های لیگ برتری که سابقه حضور در تیم ملی را نیز دارند به همراه قراردادهای مشکوک از مهمترین موضوعاتی بود که موجب شد تا رسانه های ورزشی کمتر به اتفاقاتی فنی که در فوتبال رخ می دهد توجه داشته باشند.

در حالی که فوتبال ایران هر سال نسبت به گذشته جذابیت و کیفیت فنی خود را از دست می دهد، کمتر به این موضوع توجه می شود. مشکل اصلی فوتبال ایران در سال‌های اخیر نبود سبکی مشخص در نوع بازی تیمهای ایرانی است.

در گذشته ای نه چندان دور بازی مستقیم و هوایی و استفاده از بازیکنان سر زن در حمله و مدافعان تنومند و با هوش در خط دفاعی ازخصوصیات بارز فوتبال ایران در آسیا به‌شمار می‌رفت.

اما در حال حاضر کمتر چنین خصوصیاتی را در فوتبال ایران می بینیم. فوتبال ایران در حال تغییر سبک است. بیشتر تیم‌های لیگ برتر به‌دنبال مالکیت بیشتر توپ و استفاده از پاسهای کوتاه و زمینی برای برتری هستند و در دفاع نیز سعی می کنند پرسینگ را انجام دهند.

اما برای رسیدن به چنین سبکی از فوتبال فاکتورهایی اساسی لازم است که فوتبال ایران کاملا از آن بی بهره است.

زمین نامناسب مسابقات، بازیکنان نه چندان تکنیکی، تاکتیک‌های نامناسب و قدرت دوندگی بسیار ضعیف فوتبالیست‌های ایرانی از مهمترین عواملی است که موجب شده است تا لیگ برتر فوتبال ایران هر سال نسبت به گذشته بی کیفیت تر و کم تماشاگر دنبال شود.

شاید خیلی زود باشد که در هفته دوم مسابقات در مورد بازی‌های لیگ این چنین نتیجه گیری کرد اما این مشکل چند سالی است که گریبان فوتبال ایران را گرفته است و هیچ پیشرفتی نیز در آن مشاهده نمی شود.

مهمترین بازی‌های هفته دوم لیگ برتر فوتبال ایران

گسترش فولاد – سپاهان

پنج شنبه گسترش میزبان سپاهان است. مهدی تارتار به همراه جوانان جویای نام آذربایجانی بدنبال کسب امتیاز در تبریز هستند تا بتوانند با روحیه مضاعف لیگ را ادامه دهند.

گسترش نشان داده است که در بازی‌های خانگی برای هر تیمی دردسر ساز است اما تارتار باید بسیار مراقب باشد، زیرا تیم‌های که دومین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کنند خطر سقوط آنان را تهدید می کند.

در سال اول انگیزه فراوان و اثبات این موضوع که بازیکنان لیاقت حضور در لیگ برتر را دارند موجب می شوند تا بازیکنان تازه وارد با جدیت خاصی لیگ را دنبال کنند اما در سال دوم این انگیزه بمراتب کمتر می شود که ممکن است بسیار خطرناک باشد.

سپاهان تنها تیم ایرانی است که با سیستمی کاملا متفاوت از دیگر تیم‌ها لیگ را شروع کرده است. سیستم ۳-۴-۳ کرانچار در اصفهان نتیجه خوبی داد.

هادی عقیلی، عبدالله کرمی و شجاع خلیل زاد سه مدافع مرکزی این تیم هستند. عقیلی و کرمی توانایی اضافه شدن به خط میانی را دارند و همین موضوع موجب برتری سپاهان در خط هافبک می شود.

در این سیستم توانایی بال‌های کناری بسیار حیاتی است. وریا غفوری و احسان حاج صفی اگر بتوانند نقش خود را در دفاع و حمله بخوبی ایفا کنند سپاهان توان برتری مقابل گسترش را دارد.

فولاد – پرسپولیس

فولاد با ترکیبی کاملا متفاوت لیگ را شروع کرده است.این تیم بختیار رحمانی کاپیتان و مغز متفکر خود را به دلیل مشکلات سربازی از دست داده است.

شهاب کرمی و آرش افشین نیز دقیقا به مانند رحمانی قادر نیستند در فولاد بازی کنند. فولاد کاملا خلع سلاح شده و در این شرایط بعید است که بتواند رقیب جدی برای هر تیمی باشد.

به رغم این مشکلات بازیکنانی به مانند یوسف وکیا و سروش رفیعی می توانند جانشینان شایسته‌ای برای این بازیکنان باشند.

اسکوچیچ در بازی گذشته نشان داد که از لحاظ دفاعی نظم خوبی را در این تیم بوجود آورده است. اگر بازیکنان جوان فولاد دچار اشتباهات فردی نشوند پرسپولیس برای باز کردن دروازه آنان کار سختی پیش رو دارد.

پرسپولیس با همان سیستم همیشگی پای به مسابقات گذاشته است. سیستم ۱-۳-۲-۴ این تیم برای بیشتر بازیکنان قرمز پوش جا افتاده است.

مشکل اصلی پرسپولیس در جناح چپ است. بازی گرفتن دو بازیکن راست پا (حمید علی عسگر و عالیشاه) این جناح را تا حدود زیادی کم اثر کرده است.

معمولا در کناره‌ها یکی از دو بازیکن باید با پای مخالف بازی کند تا فضای لازم را دراختیار دیگری قرار دهد. در خط حمله اگر صادقیان بیشتر با نوع بازی رضا نوروزی آشنایی پیدا کند این دو بازیکن می توانند کلید برتری پرسپولیس در لیگ باشند.

ذوب آهن – تراکتور سازی

ذوب آهن در بازی گذشته مشکلات فراوانی در خط دفاعی داشت. گل محمدی باید روز جمعه در اصفهان این مشکلات را بر طرف کند زیرا ادینهو فوروارد برزیلی تراکتور می‌تواند هر لحظه دروازه این تیم را باز کند.

تمامی برنامه های تهاجمی ذوب آهن از کناره‌‌ها است جایی که نقطه قوت تراکتور نیز بحساب می آید.کردانی و ایران پوریان دو مدافع کناری تراکتور برتری محسوسی نسبت به همتاهای اصفهانی خود دارند.

هر تیمی که بتواند کناره های زمین را از آن خود کند پیروز میدان است.

استقلال تهران- استقلال خوزستان

عبدالله ویسی با جوانان کم تجربه خوزستانی روز جمعه دیدار بسیار سختی را در استادیوم آزادی پیش رو دارد.

ویسی در کارهای دفاعی نشان داده است که مربی موفقی است. اما اشتباهات فردی بازیکنان جوان استقلال خوزستان می تواند نقطه ضعف این تیم باشد.

استقلال تا دندان مسلح است. در جناح راست میلاد فخرالدینی و خسرو حیدری هر تیمی را دچار مشکل می کنند. جاسم کرار در میانه میدان بازیکنی خلاق و تکنیکی است که در گلزنی نیز تبحر دارد.

کرار آماده می تواند تمامی مشکلات استقلال را در میانه میدان برطرف کند. قاضی نیز به مانند سال گذشته شروع خوبی داشته، اگر او بتواند امسال به همین روند ادامه دهد شانس حضور در تیم ملی را نیز خواهد داشت.