سوپر جام اروپا؛ پرده‌برداری از گران‌ترین خط حمله دنیا

حق نشر عکس PA
Image caption ورزشگاه شهر کاردیف در ولز میزبان بازی سوپر جام اروپا بین رئال مادرید و سویا است

سه ماه پس از فینال تمام اسپانیایی لیگ قهرمانان اروپا، باز هم دو تیم از این کشور باید برای بردن یک جام اروپایی باهم بازی کنند. رئال مادرید که در آن مسابقه همشهری‌اش اتلتیکو ماردید را از پیش رو برداشت و قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، این بار در«سوپر کاپ» اروپا باید با سویا، قهرمان لیگ اروپا، بازی کند.

سه‌ شنبه شب در کاردیف، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ولز، می‌توان نمایش گران‌ترین خط حمله جهان را دید. کریستیانو رونالدو، گرث بیل و خامس رودریگز مثلث تهاجمی رئال مادرید روی هم بیش از ۴۰۰ میلیون دلار قیمت دارند و در این میان گرث بیل که پس از مدت‌ها به زادگاه‌اش باز می‌گردد با ۱۴۲ میلیون دلار، گران‌قیمت‌ترین بازیکن دنیاست.

بیل که با گلزنی در فینال جام حذفی اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا نقشی اساسی در قهرمانی سفید‌پوشان مادریدی در این دو جام داشت، حالا می‌خواهد برای سومین بار و در مقابل سی و سه هزار تماشاگر ورزشگاه کاردیف سیتی، جام سوم را بالای سر ببرد.

رئالی‌ها که به دنبال اولین قهرمانی‌شان در سوپر کاپ اروپا از سال ۲۰۰۲ به این سو هستند، امسال علاوه بر ۱۰۰ میلیون دلاری که برای خامس رودریگز، آقای گل جام‌جهانی خرج کرده‌اند، ۵۰ میلیون دلار هم به پای تونی کروس آلمانی ریخته‌اند تا کهکشانی پر ستاره بسازند.

اما در سوی دیگر سویا، تیم پنجم لیگ اسپانیا، که ژوئن گذشته، بزرگ‌ترین ستاره‌اش ایوان راکیتیچ را به بارسلونا فروخت، در حالی باید با «قو‌های سفید» مادریدی بازی کند، که قیمت مجموع بازیکنان‌اش کم‌تر از ۱۴۵ میلیون دلار است.

رئال مادرید گرچه فینال لیگ قهرمانان اروپا را چهار بر یک برد، اما برای زدن گل مساوی به تیم جنگنده اتلیتکو مادرید تا دقیقه ۹۳ بازی زجر کشید.

این تیم حالا باید با تیمی بازی کند که مانند اتلتیکو بیش از هر چیز به بازی تیمی‌اش متکی است؛ چیزی که از چشم کارلو آنچلوتی، مربی ایتالیایی رئال مادرید هم پنهان نیست:"این تیم فصل خوبی داشت. آن‌ها با بازیکنانی که به صورت تیمی عالی کار می‌کنند، قهرمان لیگ اروپا شدند و حق‌شان هم بود. سویا، امسال کمی تغییر کرده؛ شاید بشود گفت که تا حدی ناشناخته هستند، چون شماری از بازیکنان مهم‌شان را از دست دادند و بازیکنان جدیدی جذب کردند. باید ببینیم چه پیش می‌آید".

سویا با این که دومین تیم قدیمی اسپانیا و پرافتخار‌ترین تیم منطقه آندلس است، اما برخلاف رئال مادرید که تاکنون ده بار قهرمان اروپا شده، سابقه چندان درخشانی در رقابت‌های قاره‌ای ندارد.

این تیم غیر از فصل گذشته که با پیروزی جلوی بنفیکا در ضربات پنالتی قهرمان لیگ اروپا شد، تنها دوبار در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قهرمان جام یوفا شده و البته یکبار هم در سال ۲۰۰۶ با پیروزی سه بر صفر جلوی بارسلونا، سوپر کاپ اروپا را بالای سر برده است.

رئال مادرید علاوه بر اسم و رسم بزرگ‌تری که دارد در بازی‌های مستقیم به مراتب از حریف‌اش بهتر بوده، این دو تیم تا کنون ۱۷۲ بار باهم بازی کرده‌اند که حاصل آن ۹۰ پیروزی برای رئال و ۵۳ برد برای سویا است.

ولی بدترین کابوس سویا جلوی رئال نه در دیدارهای داخلی که در مسابقات اروپایی رقم خورد. این دو تیم در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا در فصل ۵۸-۱۹۵۷ جلوی هم ایستادند. در مسابقه‌ای که آلفردو دی‌استفانو با زدن چهار گل ستاره میدان بود، رئال حریف را با هشت گل در هم کوبید و بازی برگشت در سویا هم با تساوی دو بر دو تمام شد.

با این که زمین و زمان از برتری رئال خبر می‌دهند، اما تیمی که هشت سال پیش توانست بارسلونا را با وجود ستاره‌هایی مثل مسی، رونالدینیو، اتوئو و ژاوی شکست دهد، باز هم می‌تواند امیدوار به تکرار معجزه‌ جلوی دیگر غول فوتبال اسپانیا باشد.

نیکو پارخا، مدافع آرژانتینی سویا هم مثل سایر هم‌تیمی‌هایش نه برای یک مسابقه که برای جنگی تمام عیار آماده شده است: "البته که رئال شانس بیش‌تری برای برنده شدن دارد، اما ما به سختی کار کرده‌ایم و آماده جنگیدن با آن‌ها هستیم."