لیگ برتر فوتبال ایران؛ سپاهان صدرنشین ،ذوب آهن قعرنشین

حق نشر عکس isna

دو تیم اصفهانی سپاهان و ذوب آهن در شرایط کاملا متفاوتی از لیگ برتر فوتبال ایران قرار دارند. در شروع هفته چهارم سپاهان با سه پیروزی صدر جدول را به خود اختصاص داده است. کرانچار و شاگردانش لیگ را بسیار خوب شروع کردند و اگر به همین روند ادامه دهند بدون شک شانس اول قهرمانی بشمار می آیند.

با تمامی این اوصاف سپاهان مشکلاتی نیز در خط دفاعی دارد که در بازی‌های آینده می تواند نقطه ضعف این تیم باشد. بقول مورینیو سرمربی موفق چلسی تیمی که لیگ را با پیروزی شروع کند قهرمان نیست.

قهرمان نهایی لیگ تیمی است که لیگ را خوب تمام کند. در مقابل ذوب آهن شرایط خوبی ندارد. پس از پایان هفته سوم و بررسی تمامی تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران به جرات می توان از ذوب آهن بعنوان بهترین تیم حاضر در این دوره از مسابقات نام برد.

شاگردان یحیی گل محمدی بازی بسیار زیبا و تماشاگر پسندی ارائه می دهند. نیمه دوم بازی این تیم مقابل پرسپولیس نشان از تیمی با برنامه داشت. تیمی که اکبر ایمانی در نقش مغز متفکر بخوبی تاکتیک مورد نظر مربی را از خط دفاعی سازمان‌دهی و رهبری می‌کرد.

تنها نقطه ضعف ذوب آهن در زدن ضربات آخر بود. اگر ذوب آهن بتواند این مشکل را برطرف کند بدون تردید یکی از مدعیان قهرمانی نیز بحساب می آید. یحیی گل محمدی باید به همین روند ادامه دهد به‌دلیل اینکه ذوب آهن در مسیری درست قرار دارد و تنها نیازمند به یک تمام کننده است تا شکوفا شود.

استقلال – سایپا

استقلال پس از شکست در اصفهان سه شنبه میزبان سایپا است. سایپا به مربیگری مجید جلالی در سه هفته گذشته نتوانسته گلی بزند اما نقطه مثبت این تیم بسته نگه داشتن دروازه اش است.

سایپا در کارهای دفاعی تا حدود زیادی موفق عمل می کند. سید صالحی و میداودی نتوانسته اند انتظارات جلالی را در خط حمله برآورده کنند.

سایپا در این بازی به‌دنبال حداقل امتیاز است. استقلال هنوز نتوانسته سیستم مورد نظر خود را پیدا کند. سیستم ۱-۳-۲-۴ این تیم در بازی گذشته برای بیشتر بازیکنان نا آشنا بنظر می رسید.

با توجه به ضعف مدافعان مرکزی استقلال امیر قلعه نویی باید به‌دنبال سیستمی باشد تا در ابتدا خط دفاعی خود را مستحکم کند.

در کناره های زمین که نقطه قوت آبی پوشان است هنوز بازیکنان به درک متقابل نرسیده اند. حیدری و فخرالدینی در جناح راست در زمان‌هایی از بازی برای یکدیگر مزاحمت ایجاد می کنند.

خسرو حیدری بازیکنی است که بیشتر دوست دارد که در جلو مدافعان صاحب توپ شود و توپ را روی دروازه بفرستد، اما فخرالدینی با سرعت خیره کننده خود بیشتر در پشت مدافعین صاحب توپ می شود. این موضوع باید مورد توجه امیر قلعه نویی قرار گیرد تا بتواند از این دو بازیکن بهترین بازی را بگیرد.

پدیده مشهد – تراکتورسازی تبریز

پدیده از تیم‌های خوب لیگ بشمار می آید. این تیم سه شنبه در مشهد میزبان تراکتورسازی است.

مرزبان به همراه هسلر تیمی قدرتمند را روانه لیگ کرده‌اند. نوع بازی عباس محمد رضایی در چپ از نقاط قوت این تیم است.

در خط حمله تمامی امیدها به رضا عنایتی است اما نباید از یونس شاکری غافل شد. تراکتور با جوانان بومی‌اش تا به‌حال نتایج خوبی گرفته است.

در جناح راست ایران پوریان و احمد زاده به همراه کردانی و نریمان جهان در چپ هر تیمی را به درد سر می اندازند.

ادینیو برزیلی در نوک خط حمله، در این مدت کم شناخت خوبی از این بازیکنان پیدا کرده و بخوبی با آنان هماهنگ شده است. مطمئنا سه شنبه بازی بسیار زیبایی را مشاهده می‌کنیم.

فولاد – استقلال خوزستان

دربی شهر اهواز یکی دیگر از دیدنی‌ترین بازی‌های هفته چهارم لیگ است. فولاد به‌خوبی توانسته کمبود بازیکنان کلیدی اش را جبران کند.

آکادمی فولاد با بازیکنان جوان و آینده دار این تیم در شرایط بحرانی به کمک آنان آمد. شریفات،رفیعی و چاگو بازیکنان کلیدی فولاد بشمار می آیند، اگر ویسی بتواند این سه بازیکن را کنترل کند قدرت خط حمله فولاد تا حدود زیادی مهار می شود.

استقلال خوزستان نیز دقیقا به مانند فولاد تیمی جوان و با انگیزه است. سیف اللهی فوروارد جوان استقلال می تواند به یکی از پدیده های فوتبال ایران تبدیل شود به شرط انکه در زدن ضربات نهایی کمی دقت کند.

شرایط برای هر دو تیم مساوی است و هر تیمی که بهتر از موقعیت‌ها استفاده کند پیروز میدان است.

نفت تهران – سپاهان

نفت سه شنبه در تهران به دیدار سپاهان می رود. علی منصوریان در آزمونی بزرگ قرار گرفته است.

نفت با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه از تیم‌های با کیفیت لیگ بشمار می آید و از لحاط بازیکن کمبودی احساس نمی کند.

منصوریان در این بازی باید بسیار هوشیار باشد تجربه بازی در مقابل تیم‌های بزرگ فاکتوری است که کادر فنی نفت از آن بی بهره است.

سپاهان با سیستم ۲-۱-۴-۳ هر سه بازی گذشته را برده است. قدرت خط حمله سپاهان موجب شده تا ضعف‌های خط دفاعی آنان کمتر به چشم بیاید.

در جناح چپ حسین پاپی در نقش هافبک - مدافع تخصص لازم را ندارد و فضای پشت این بازیکن می تواند مورد توجه دیگر تیم‌ها قرار گیرد.

استفاده از احسان حاج صفی در پست هافبک دفاعی مایل به چپ یکی از راهکارهای کرانچار برای رفع این مشکل است.

پرسپولیس – ملوان

ملوان به همراه سایپا، پیکان و نفت مسجد سلیمان تیم‌هایی هستند که تا به‌حال نتوانسته اند دروازه حریفان را باز کنند.

مهرداد اولادی در نقش تک مهاجم ملوان بیشتر در بازیسازی شرکت می‌کند در محوطه جریمه حضوری پر رنگ ندارد.

در این حالت هافبک‌های ملوان نیز کمتر به دروازه حریفان نزدیک می شوند که از مهمترین عوامل اصلی ضعف خط حمله ملوان به‌حساب می آید.

پرسپولیس پس از مدت‌‌ها تغییر سیستم داد. سیستم ۲-۴-۴ کلاسیک دایی در بازی گذشته موفق بود اما مشکلات فراوانی در میانه میدان قرمز پوشان وجود داشت.

شاگردان دایی نمی توانند بخوبی توپ را به گردش درآورند. در این سیستم بازیکن صاحب توپ انتخاب زیادی ندارد و باید بازیکنان دیگر با حرکان بدون توپ خود به او کمک کنند موضوعی که کمتر در بازی گذشته در تیم پرسپولیس مشاهده می کردیم.

قرمز پوشان نیازمند بازیکنی هستند که همیشه خود را به بازیکن صاحب توپ نزدیک کند. استفاده از ضربات ایستگاهی از راهکارهای اصلی پرسپولیس برای رسیدن به گل در این بازی است.

ملوان همیشه مقابل تیم‌های بزرگ پایتخت با انگیزه بازی می کند و همین فاکتور می تواند موحب برتری آنان در بازی خانگی شود.