نگاهی به رقابت‌های امسال اوپن آمریکا؛ دنیا به کام فدرر

حق نشر عکس Getty

غول‌های تنیس جهان بار دیگر دور هم جمع می‌شوند تا این بار در نیویورک و در آخرین گرند‌اسلم این فصل تنیس به مصاف هم بروند.

خبر بد برای هواداران تنیس، غیبت رافائل نادال، مرد شماره دو تنیس جهان و قهرمان سال گذشته مسابقات است. نادال چپ دست، که چند ماه پیش توانست با نهمین قهرمانی در اوپن فرانسه، برنده چهاردهمین گرند‌اسلم زندگی‌اش شود، به دلیل مصدویمت مچ دست راست‌اش اوپن آمریکا را از دست داد.

این تنیس‌باز اسپانیایی در سه حضور اخیرش در آمریکا (منهای سال ۲۰۱۲ که مصدوم بود) به فینال رسید و هر سه بار هم جلوی نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان قرار گرفت. اما غیبت نادال، بیش از این که به نفع این تنیس‌باز صرب باشد، به سود راجر فدرر تمام شده است.

پرافتخار‌ترین تنیس‌باز تاریخ و دارنده ۱۷ گرند‌اسلم حالا با قرعه آسانی در جدول روبرو شده و راه آسانی برای رسیدن به فینال و کسب ششمین قهرمانی‌اش در اوپن آمریکا در پیش دارد.

نواک جوکوویچ

بخت نخست قهرمانی در نیویورک و قهرمان ۲۷ ساله ویمبلدون با این که در سال‌های اخیر بیش‌تر از تمامی رقبای اصلی‌اش قهرمان گرند‌اسلم‌ها شده، اما تابستان امسال و روی زمین‌های سخت (هارد کورت) نمایش خوبی نداشته است.

جوکوویچ که تلاش می‌کند برای پنجمین سال پیاپی به فینال اوپن آمریکا برسد، در نیمه بالای جدول با قرعه سختی روبرو شده. هم اندی ماری، قهرمان پیشین این مسابقات و هم جو ویلفرد سونگا تنیس‌باز فرانسوی که این روزها عالی کار می‌کند و با پیروزی جلوی فدرر قهرمان «راجرز کاپ» شد، حریفان احتمالی جوکوویچ تا قبل از نیمه‌نهایی هستند.

جوکوویچ که در دور اول باید با دیگو شوارتزمن آرژانتینی بازی کند، در اوپن آمریکا صاحب رکورد ۴۵ برد و ۸ باخت است.

اگر «نوله» نتواند به نیمه‌نهایی برسد و فدرر هم قهرمان شود، آن‌گاه فدرر شانس بالایی دارد تا در پایان فصل به جای جوکوویچ نفر اول رده‌بندی تنیس جهان (برای پنجمین بار) شود.

راجر فدرر

فدرر را می‌توان آماده‌ترین تنیس‌باز این روزهای جهان نامید.

فدرر هفته گذشته توانست با پیروزی بر داوید فرر قهرمان مسترز سینسیناتی شود تا هم به هشتادمین عنوان قهرمانی‌اش در تنیس حرفه‌ای برسد و هم تبدیل به اولین تنیس‌باز جهان شود که توانسته ۱۳ سال پیاپی، جواز حضور در «فینال تور جهانی تنیس» را بگیرد.

این تنیس‌باز ۳۳ ساله که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، پنج بار پیاپی قهرمان اوپن آمریکا شده، در نیمه پایین جدول است و در بازی نخست باید با مارینکو ماتوسویچ استرالیایی بازی کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption نواک جکوویچ بخت نخست قهرمانی در مسابقات امسال است

فدرر در ادامه کار احتمالا دو سرویس‌زن قهار (سم گروث و ایوو کارلوویچ) را جلوی خودش می‌بیند، ولی جدی‌ترین حریف احتمالی فدرر تا قبل از فینال، گریگور دمیتورف در مرحله یکچهارم نهایی است.

این تنیس‌باز بلغار که به «فدرر کوچک» معروف است، امسال در سه تورنمنت قهرمان شده است.

استانیسلاس واورینکا

دوست قدیمی فدرر و قهرمان اوپن استرالیا هم در نیمه بالایی جدول حضور دارد.

این تنیس‌باز سوئیسی که سال گذشته به نیمه نهایی اوپن آمریکا رسید، امسال بخت شماره ۳ قهرمانی مسابقات است.

واورینکا در بازی اول باید با ییری وزلی، تنیس‌باز بیست و یک ساله اهل جمهوی چک بازی کند.

ولی حریفان جدی واورینکا، میخائیل یوژنی، بخت ۲۱ قهرمانی در دور چهارم و تامی روبردو، بخت ۱۶ قهرمانی در یکچهارم نهایی هستند.

واورینکا اگر همه این حریفان را ببرد در نیمه‌نهایی باید با نواک جوکوویچ بازی کند.

داوید فرر

بخت شماره ۴ قهرمانی مسابقات پیش از این توانسته در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ به نیمه‌نهایی اوپن آمریکا برسد.

فرر که در مرحله اول باید با دامیر ژومهور بوسنیایی بازی کند، گرچه ۲۰ قهرمانی در کارنامه دارد، اما تنها یکبار توانسته به فینال یک گرند‌اسلم (اوپن فرانسه ۲۰۱۳) برسد.

فرر که بیش‌تر متخصص بازی روی زمین‌های خاک رس است، اگر به مرحله نیمه‌نهایی برسد باید با راجر فدرری بازی کند که هر ۱۶ مسابقه‌ قبلی‌اش را به او باخته است.

اندی ماری

به نظر می‌رسد که این تنیس‌باز بریتانیایی سرانجام توانسته عوارض جراحی کمرش را پشت سر بگذارد و بازهم تبدیل به همان بازیکنی شود که در سال ۲۰۱۲ قهرمان اوپن آمریکا و در سال ۲۰۱۳ قهرمان ویمبلدون شد.

ماری که بخت ۸ قهرمانی اوپن آمریکا است، در بازی اول باید با رابین هاس هلندی بازی کند.