نگاهی به مدعیان قهرمانی لیگ برتر انگلستان

حق نشر عکس Getty

رقابت‌های لیگ برترفوتبال انگلیس، دو هفته نخست خود را پشت سر گذاشت. با توجه به شرایط مدعیان می‌توان گفت این فصل هم مثل فصل گذشته باید در انتظار یکی از حساس‌ترین، نزدیک‌ترین و البته جذاب‌ترین لیگ‌های فوتبال اروپا باشیم.

حدس زدن قهرمان این فصل لیگ برتر، کار بسیار سختی است یا به قول آلن شیرر، کاپیتان پیشین تیم ملی انگلیس، باید دست‌کم تا پایان مهلت نقل و انتقال تیم‌ها منتظر ماند تا نظر معقول‌تری داد، ولی به نظر می‌رسد که قهرمان فصل ۱۵-۲۰۱۴ لیگ برتر یکی از این پنج تیم باشد.

منچستر‌ سیتی

قهرمان لیگ برتر مسابقات این فصل را با برد دو بر هیچ جلوی نیوکاسل آغاز کرد و در گام دوم نیز، لیورپول نایب قهرمان فصل پیش را به راحتی شکست داد تا پا در راهی بگذارد که پیش از این تنها منچستر یونایتد و چلسی رفته‌اند: دفاع موفق از قهرمانی در لیگ برتر.

سیتی که چند سال اخیر حسابی ریخت و پاش می‌کرد، امسال خیلی دست به جیب نشد.

آبی‌پوشان منچستر، باکاری سانیا را از آرسنال به عنوان بازیکن آزاد خریدند. فرناندو را با ۲۰ میلیون دلار از پورتو آوردند تا خط میانی‌شان را تقویت کنند و ۱۰ میلیون دلار هم خرج آوردن ویلی کابائرو از مالاگای اسپانیا کردند، تا روی نیمکت هم دروازه‌بان مطمئنی داشته باشند.

اگر بازیکنان کلیدی سیتی در خط حمله مصدوم نشوند، تکرار قهرمانی چندان دور از دسترس شاگردان مانوئل پلگرینی نیست.

لیورپول

نایب قهرمان فصل گذشته لیگ برتر، شروع درخشانی نداشت و در بازی اول به سختی توانست در خانه ساوتهمتون را شکست دهد و در بازی دوم هم خیلی راحت به منچستر سیتی باخت.

لیورپول در خارج و داخل زمین مشغول بازسازی است. ورزشگاه آنفیلد بازسازی می‌شود تا صاحب ۲۱ هزار صندلی جدید تا سال ۲۰۱۶ شود و معمار داخل زمین قرمزها هم براندون راجرز است.

رفتن لوئیز سوارز به بارسلونا ۱۲۵ میلیون دلار به جیب باشگاه سرازیر کرد، اما هنوز بیش‌تر لیورپولی‌ها از خودشان می‌پرسند، با این پول می‌شود جای خالی آقای گل و بهترین بازیکن فصل گذشته لیگ برتر را پر کرد؟

لیورپول فصل گذشته از تاکتیکی‌ترین تیم‌های انگلیس بود و با سیستم‌های «۳-۵-۲»، «۴-۳-۳» و «۴-۲-۳-۱» بازی می‌کرد و حالا با آمدن امره کان، آدام لالانا، ریکی لمبرت، دژان لاورن، لازار مارکوویچ و البته ماریو بالوتلی ۲۷ میلیون دلاری به نظر می‌رسد که دست راجرز برای استفاده از تاکتیک‌های مختلف، باز‌تر است.

چلسی

چلسی در دو بازی ابتدایی‌اش بارنلی و لستر، دو تیم تازه واره به لیگ برتر را شکست داد.

بسیاری از کارشناسان آبی‌پوشان لندن را بخت نخست قهرمانی این فصل لیگ برتر می‌دانند و ژوزه مورینیو که فصل پیش گفته بود تیم‌اش در دوران گذار قرار دارد، این فصل هیچ بهانه‌ای برای قهرمان نشدن، ندارد.

چلسی این فصل، فرانک لمپارد، بهترین گلزن تاریخ‌اش را با لباس منچستر سیتی می‌بیند، اما ۵۳ میلیون دلار خرج آوردن دیگو کاستا از اتلتیکو مادرید کرد تا سرانجام خیال مورینیو از خط آتش آبی‌ها راحت شود.

کاستا که در هر دو بازی نخست چلسی گل زده، در کنار فیلیپه لوئیز و سس فابرگاس دست مورینیو را برای اجرای یک «۴-۲-۳-۱» بی‌نقص باز می‌گذارد. چلسیِ این فصل، خیلی قوی است!

آرسنال

مثل این که بالاخره آرسنال و آرسن ونگر متوجه شده‌اند که برای قهرمانی باید سر کیسه را شُل کنند.

ونگر آن‌قدر ستاره فروخت و پول جمع کرد تا جان بیش‌تر طرفدران آرسنال به لب رسید و «توپچی‌ها» ۹ فصل را بدون جام سپری کردند تا این که با قهرمانی در رقابت‌های فصل گذشته جام حذفی طلسم ناکامی شکسته شد.

آرسنال فصل را با پیروزی ۱-۲ جلوی کریستال پالاس آغاز کرد و سپس با اورتون دو بر دو مساوی کرد.

دو گلی که آرسنال در دقایق آخر به حریف لیورپولی زد، نشان از روحیه تیمی داشت که به هیچ قیمت نمی‌خواهد شکست را قبول کند، چیزی شبیه یونایتدِ فرگوسن.

آرسنال یکی از بهترین خرید‌های لیگ برتر را به نام خود ثبت کرد: آلکسیس سانچز. ستاره شیلیایی جام جهانی برزیل با این که برای آرسنال ۴۱ میلیون دلار خرج برداشت، اما دقیقاً همان بازیکنی است که این تیم نیاز دارد.

اولیویه ژیرو مهاجم خوبی است، اما سرعت، تحرک و خونسردی سانچز در خط حمله را ندارد و ترکیب این دو بازیکن در کنار هم می‌تواند به سلاحِ مرگبارِ ونگر تبدیل شود.

هرچند که مصدومیت و سه ماه غیبت احتمالی ژیرو موجب شده تا ونگر به دنبال خرید یک بازیکنی باشد که بتواند با خیال راحت سانچز را به نوک حمله ببرد.

منچستر یونایتد

به نظر می‌رسد یونایتدی‌ها که می‌خواهند هرچه زودتر دوران فاجعه بار دیوید مویز، مربی سابق‌شان را فراموش کنند، باید مدت بیش‌تری دندان روی جگر بگذارند.

شکست ۱-۲ خانگی جلوی سوانزی در هفته اول و تساوی با ساندرلند در هفته دوم نشان داد که حتی لوئیز فان‌خال هم نمی‌تواند یک‌شبه بنای ویران شیاطین سرخ را آباد کند.

فان‌خال با استفاده از سیستم « ۳-۴-۱-۲» سازمان دفاعی یونایتد را نوسازی کرده تا کمبود تجربه خط دفاعی (با رفتن ویدیچ، فردیناند و اورا) تبدیل به پاشنه آشیل «شیاطین سرخ» نشود.

اما نقطه قوت یونایتد بدون شک خط حمله این تیم است؛ جایی که مثلث خوان ماتا، رابین فان‌پرسی و وین رونی (که حالا در پست مورد علاقه‌اش بازی می‌کند) می‌تواند عصای دست سرمربی هلندی‌شان باشد.

فان‌خال گفته برای قهرمانی در لیگ برتر به یک «معجزه» نیاز است، معجزه‌ای که شاید با شکستن رکورد نقل و انتقالات فوتبال انگلستان و آمدن دی‌ماریای ۹۹ میلیون دلاری رخ دهد.