کشتی فرنگی؛ هفتمین طلای سوریان، نخستین قهرمانی ایران

حق نشر عکس fars

حمید سوریان، عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران با پیروزی بر مینگیان سمنوف در فینال وزن ۵۹ کیلوگرم رقابت های قهرمانی جهان در تاشکند، به هفتمین مدال طلای خود در سطح جهانی (شش طلای قهرمانی جهان و یک طلای المپیک) دست پیدا کرد و رکوردی تاریخی برای ایران ثبت کرد.

به لطف مدال طلای او تیم ایران با مجموع چهار مدال (یک طلا، یک نقره و دو برنز) برای نخستین بار عنوان قهرمانی مسابقات جهانی کشتی فرنگی را نیز به دست آورد.

در این مسابقات قاسم رضایی، قهرمانی المپیک لندن، در وزن ۹۸ کیلوگرم موفق شد با پیروزی ۴ بر یک مقابل الکساندر هرابوویک از بلاروس مدال برنز را به دست آورد.

پیشتر امید نوروزی به مدال نقره و افشین بیابانگرد به برنز دست یافته بودند.

حمید سوریان، ۲۹ ساله تا پیش از این، از نظر تعداد مدال طلا (یک طلای المپیک و ۵ طلای مسابقات جهانی) با عبدالله موحد مساوی بود.

سوریان در مسابقه فینال توانست با نتیجه ۲ بر یک حریف روس خود را شکست دهد.

او پیش از این در مرحله نیمه نهایی المرات تسمرادوف از ازبکستان را با نتیجه‌ای مشابه شکست داده بود.

سوریان در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان را کسب کرده بود و در المپیک ۲۰۱۲ هم یکی از مردان طلایی ایران بود.

با احتساب مدال طلایی که سوریان در این دوره به دست آورد، می توان گفت که او پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ایران در سطح جهانی است.

پیش از این نماینده ایران در وزن ۵۹ کیلوگرم در دور اول مقابل آلکس آنچتی از رومانی ۸ بر صفر به پیروزی رسید. او در دور بعدی این مسابقات کشتی‌گیر مصری را ۲ بر یک مفلوب کرد و به دور سوم راه پیدا کرد.

سوریان در دور سوم، اسماعیل بورو از کوبا را ۵ بر صفر شکست داد و راهی کشتی‌ مرحله یک چهارم نهایی شد، او با پیروزی ۳ بر صفر مقابل طالح ممدوف از آذربایجان به مسابقه نیمه نهایی راه پیدا کرد.

سوریان هر شش مدال قبلی را در وزن ۵۵ کیلوگرم به دست آورده بود. در حال حاضر وزن ۵۹ کیلوگرم وزن نخست رقابت‌های جهانی محسوب می شود.

مدال او در المپیک لندن نخستین مدال ایران در کشتی فرنگی پس از چهل سال و اولین مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران در المپیک بود.

به کمک مدال طلای او در مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی جهان ۲۰۱۰ ایروان، ایران توانست برای نخستین به قهرمانی در این مسابقات دست پیدا کند.