هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ استقلال در برزخ

حق نشر عکس isna
Image caption سپاهان و پرسپولیس بازی حساس هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال ایران را جمعه در اصفهان برگزار خواهند کرد

پس از تغییر و تحولات در باشگاه پرسپولیس این بار نوبت به استقلال رسیده است تا درگیر مشکلات حاشیه‌ایی شود.

آبی‌پوشان پس از ناکامی فصل گذشته با جذب بازیکنان نسبتا جوان و با استعداد فوتبال ایران یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی به‌حساب می آیند.

در هفته‌های ابتدایی این تیم با قدرت تمام بیشتر بازی‌های خود را با پیروزی پشت سرگذاشت و همین موضوع موجب شده بود تا تماشاگران خون گرم این تیم به قهرمانی راحت استقلال در این فصل بسیار خوشبین باشند.

اما سه شکست متوالی این تیم در هفته های گذشته موجب نگرانی های زیادی شده است. در همین راستا مطبوعات داخلی خبر از تغییر و تحولات در کادر مربیگری استقلال می‌دهند موضوعی که دور از ذهن به‌نظر می رسد.

بدون شک امیر قلعه نویی یکی از مربیان موفق فوتبال ایران است و در حال حاضر نیز این توانایی را دارد تا استقلال را از بحران بوجود آمده خارج کند.

اما زنگ خطر برای قلعه نویی بصدا درآمده، پس از شکست استقلال مقابل ذوب اهن امیر قلعه نویی با قاطعیت تمام از قهرمانی در لیگ برتر سخن گفت در حالی که استقلال با این نوع بازی کردن شانسی برای قهرمانی ندارد.

استقلال یکی از تیم‌های حاضر در لیگ برتر است که تمامی فاکتورهای لازم برای قهرمانی را داراست اما قلعه نویی نباید فراموش کند که پس از پنج قهرمانی در فوتبال ایران تفکرات و ایده های تاکتیکی او تا حدود زیادی برای رقیبان قابل پیش بینی شده است.

امیر قلعه نویی اگر می خواهد استقلال را به قهرمانی برساند باید در تفکرات تاکتیکی خود تجدید نظر کند. یکی از دلایل اصلی موفقیت فرگوسن به رغم حضور طولانی مدت او در منچستر یونایتد و فوتبال انگلستان به کارگیری ایده های متنوع و متفاوت در زمان‌های مختلف بود.

استیو مک لارن انگلیسی، کارلوس کی روش پرتغالی و رنه مولیستن هلندی دستیاران فرگوسن در منچستر یونایتد بودند که نقشی غیرقابل انکار در قهرمانی های منچستر ایفا می‌کردند.

فرگوسن بخوبی می دانست که تنها راه موفقیت طولانی مدت در فوتبال جزیره قبول ایده های نوع و تغییر تاکتیک در زمان‌های مختلف است تا نوع بازی این تیم قابل پیش بینی نباشد.

در این بین بازیکنان نیز تغییر می کردند و هر ساله بازیکنانی جدید جایگزین ستاره های منچستر می شدند. اما با نگاهی به ترکیب استقلال مشاهده می کنیم که امیر قلعه نویی با تعدادی بازیکن مشخص و با سیستمی کاملا مشابه سال‌های گذشته به‌دنبال قهرمانی است، موفقیتی که بسیار بعید بنظر می رسد.

بازیهای مهم هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال ایران:

سپاهان- پرسپولیس

بازی بزرگ هفته را دو تیم سپاهان و پرسپولیس در اصفهان برگزار خواهند کرد.

بازگشت محرم نویدکیا به ترکیب تیمی سپاهان کمک زیادی به نظم تاکتیکی این تیم می کند. محرم حلقه گمشده سپاهان در زمان حمله است.

سپاهان نیز مثل بیشتر تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران در ضربات ایستگاهی آسیب پذیر نشان می دهد.

با توجه به اینکه در بازی روز جمعه، پرسپولیس با سیستمی کاملا دفاعی به میدان می آید مطمئنا در ضربات ایستگاهی این تیم بسیار خطرناک خواهد بود.

درخشان سعی می کند که در این بازی بازنده میدان نباشد. تجربه کار در تیم‌های نه چندان قدرتمند موجب شده تا درخشان در کارهای دفاعی تا حدود زیادی با تجربه شود.

در درون دروازه نیلسون شانس بیشتری برای بازی دارد. در مرکز خط دفاعی اومانا و بنگر بتدریج به نوع بازی یکدیگر آشنا شده اند.

در جناح راست احتمالا خانزاده بازی می کند. او نسبت به علی عسگر در کارهای دفاعی مطمئن تر است. اما مشکل اصلی پرسپولیس نوع بازی رضا حقیقی است.

حقیقی هنوز نتوانسته در پرسپولیس به بازیکنی ایده آل تبدیل شود. اگر حقیقی بتواند مثل دوران بازی در فجر سپاسی در تیم بزرگ پایتخت هم بازی کند تا حدود زیادی مشکلات قرمز پوشان در میانه میدان برطرف خواهد شد.

اگر حقیقی مانع از بازی سازی سپاهان در میانه میدان شود پرسپولیس می تواند به کسب امتیاز و یا حتی پیروزی در این دیدار دشوار امیدوار باشد.

استقلال – ملوان

استقلال پنج شنبه در آزادی میزبان ملوان است. این بازی می تواند پایان تیره روزی‌های استقلال باشد.

آبی‌پوشان با تمام قوا تنها بدنبال سه امتیاز بازی هستند. از لحاظ فنی استقلال هنوز نتوانسته مشکلات خود را برطرف کند.

تغییر و تحولات همیشگی در مرکز خط دفاعی این منطقه را به پاشنه آشیل استقلال بدل کرده است. بازگشت امیر حسن صادقی مصادف با سه شکست متوالی آبی پوشان شده است.

صادقی هنوز یه فرم ایده آل نرسیده، اما دلیل اصلی شکست‌های استقلال تنها صادقی نیست.

در مرکز خط دفاعی ترکیب این تیم در هر بازی تغییر می کند. در سیستم دفاع منطقه‌ایی بازیکنان باید به نوع بازی یکدیگر آشنا باشند، اما تغییر و تحولات همیشگی در ترکیب خط دفاعی استقلال موجب شده تا این تیم در این منطقه مشکلات فراوانی داشته باشد.

در میانه میدان کرار بدون شک بازیکنی غیرقابل جایگزین است. تیموریان و ابراهیمی پس از گذشت ده هفته هنوز سردرگم بازی می کنند ابراهیمی باید در جلوی خط دفاعی قرار گیرد و بیشتر در سیستم تدافعی تیم انجام وظیفه کند تا مشکلات خط دفاعی استقلال برطرف شود.

در خط حمله هیچ یک از بازیکنان در حال حاضر استقلال اعتماد بنفس لازم برای یک بازیکن تمام کننده را ندارند.

شهباززاده، برهانی و قاضی در زدن ضربات نهایی تا حدود زیادی بی دقت هستند. استقلال با توجه به شرایط ملوان شانس زیادی برای پیروزی دارد اما نباید فراموش کنیم که ملوان همیشه مقابل تیم‌های بزرگ متفاوت عمل می کند.

نصرت ایران دوست مربی پیشکسوت و بازیکن سابق ملوان که علاقه خاصی نیز به این تیم دارد این روزها شدیدا مورد اعتراض هواداران قرار گرفته است.

ملوان تیم جوانی است که نیاز به آرامش دارد و مطمئنا ایران دوست می تواند این تیم را به روزهای اوج خود بازگرداند.

سید جلال رافخایی، محسن یوسفی و مازیار زارع باید بازیکنان جوان و کم تجربه ملوان را از لحاط روانی برای این بازی دشوار آماده کنند.

سایپا- تراکتورسازی

سایپا در کرج میزبان تراکتور است. مجید جلالی پس از چند هفته از شروع لیگ بخوبی توانسته تفکرات تاکتیکی خود را به تیم جوان سایپا تحمیل کند.

سایپا جریان بازی را بخوبی کنترل می کند و در تمامی دقایق بازی برنامه خاصی را دنبال می کند.

زمانی که سایپا صاحب توپ است بازیکنان بخوبی به وظایف خود آشنایی دارند. تمامی بازیکنان این تیم در خدمت میداودی هستند و سعی می کنند بخوبی او را تغذیه کنند.

تراکتور نیز بخوبی از قدرت سایپا آگاهی دارد. اگر بازیکنان جوان سایپا بتوانند بر استرس ناشی از کم تجربگی خود غلبه کنند پیروزی در این دیدار دور از دسرس نیست.

تراکتور سازی این روزها مانند یک قهرمان بازی می کند. این تیم در حمله بسیار خطرناک و با برنامه است اما با نگاهی به نتایج چند بازی گذشته تراکتور بخوبی می توان به ضعف این تیم در دفاع پی برد.

فضای موجود بین مدافعان مرکزی و کناری تراکتور منطقه‌ایی است که سایپا می تواند به این تیم ضربه بزند.

نفت مسجد سلیمان – فولاد

در هفته های ابتدایی لیگ پیش بینی کرده بودم که باقری نیا روزهای سختی را در مسجد سلیمان پیش رو دارد.

با استعفا باقری نیا، بهروز مکوندی یک بار دیگر به تیم سابق خود بازگشت. مکوندی با نفت به لیگ برتر صعود کرده بود و تماشاگران نیز علاقه خاصی به او دارند.

شوک حاصل از تغییر سر مربی می تواند دربازی دو نماینده خوزستان به نفع نفت تمام شود.

نفت تهران در بازی گذشته بخوبی نقطه ضعف فولاد را آشکار کرد. مدافعان و دروازه‌بان فولاد در سانترها بسیار ضعیف عمل می کنند و نفت مسجد سلیمان می تواند روی همین تاکتیک فولاد را زمین گیر کند.