طرح حزب کارگر برای افزایش حق مدیریت هوادران فوتبال در انگلستان

حق نشر عکس Getty

حزب کارگر بریتانیا طرحی را ارائه داده است تا بر اساس آن هواداران بتوانند در نحوه مدیریت باشگاه های مورد علاقه خود نفوذ بیشتری داشته باشند.

در صورت تصویب این لایحه هواداران می توانند در انواع هیئت‌های مدیریتی عضو شوند و تعداد قابل ملاحظه ای از سهام باشگاه ها را بخرند.

طرح حزب کارگر پس از آن ارائه می شود که بی‌بی‌سی با انتشار نتایج یک نظرسنجی تحت عنوان "بهای فوتبال" نشان داد که قیمت متوسط بلیت تماشای مسابقات نسبت به هزینه زندگی دو برابر شده است.

حزب کارگر می گوید " از ابتدای ظهور فوتبال در انگلستان و ولز، این بزرگترین تحول در نحوه قانونگذاری و مدیریت باشگاه ها محسوب می شود."

در حال حاضر تنها هواداران چهارده باشگاه حاضر در لیگ دارای حق عضویت در هیئت رئیسه هستند.

در میان این چهارده باشگاه فقط سوانزی سیتی در لیگ برتر انگلستان حضور دارد. بیناد هواداران سوانزی سیتی صاحب ۲۰% از سهام این باشگاه هستند.

اما در صورتی که حزب کارگر در انتخابات سراسری بعدی انتخاب شود، هواداران باشگاه ها می توانند حداکثر یک چهارم و حداقل دو تن از مدیران باشگاه را منصوب و یا برکنار کنند.

هواداران نمی توانند مانع از خرید باشگاه خود توسط سایر باشگاه ها و یا موجب تغییری در استراتژی خرید و فروش سهام شوند، اما می توانند به اطلاعات مالی و تجاری باشگاه دسترسی داشته باشند.

دولت محافظه کار بریتانیا این هفته از برنامه ای تازه برای تشکیل گروهی از کارشناسان به منظور رسیدگی به مسائلی که هواداران فوتبال را تحت تاثیر قرار می دهد، پرده برداشت.

هلن گرانت، وزیر ورزش بریتانیا در گفتگویی با بی بی سی گفت که او از افزایش قیمت بلیت برای تماشاگران فوتبال بسیار "نگران و عصبانی" است.

او در واکنش به طرح حزب کارگر گفته است که دولت به وعده خود مبنی بر کمک به هواداران برای مشارکت بیشتر در اداره امور باشگاه های فوتبال متعهد است.