لیگ برتر فوتبال ایران؛ شروع دوباره لیگ پس از بیست روز

حق نشر عکس Isna
Image caption بازگشت پیام صادقیان به ترکیب پرسپولیس می‌تواند مشکلات سرخ پوشان در خط میانی و حمله حل کند

پس از بیست روز وقفه، هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال درشهرهای مختلف ایران پیگیری می شود. حضور تیم ملی در اردوی پرتغال دلیل اصلی این تعطیلات بلند مدت بود. تیم ملی فوتبال ایران به منظور حضور پرقدرت در جام ملتهای آسیا خود را آماده می کند.

در حالی که بیشتر تیم‌های ملی کشورهای مختلف در این تعطیلات که به فیفا دی معروف است با برگزاری بازیهای رسمی و دوستانه توان فنی خود آزمایش می کنند اما تیم ملی ایران از این قاعده مستثناء بود.

حضور در پرتغال و بازی دوستانه و نه چندان رسمی با تیم‌های دوم باشگاها که هیچ‌گونه خبر رسانی نیز نداشت نمی تواند محک جدی برای فوتبال ایران باشد.

کارلوس کی روش در ابتدای ورود خود به ایران معتقد بود که به دلیل عدم حضور ایران در جام‌های جهانی گذشته کمتر تیمی تمایل به بازی دوستانه با ایران دارد. اما حضور در برزیل و بازی‌های نسبتا مناسب تیم ملی هم نتوانست هیچ تیمی را به بازی دوستانه با ایران ترغیب کند.

به نظر می رسد نبود بازی‌های دوستانه به حضور تیم ملی درجام جهانی ارتباطی ندارد. بی کفایتی و بی برنامگی مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و آشنا نبودن به روابط بین المللی در فوتبال از دلایل اصلی کمبود بازی‌های دوستانه برای تیم ملی است.

اردوی پرتغال بیشتر نوعی مسافرت تفریحی برای مربیان و بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران بود تا امادگی بیشتر به منظور حضور پرقدرت در جام ملتهای اسیا ۲۰۱۵ استرالیا.

پرسپولیس – سایپا

پرسپولیس در آخرین بازی لیگ مقابل سپاهان ناکام بود. قرمزپوشان در تعطیلی لیگ توانستند در یک بازی نسبتا آسان نماینده بوشهر را در جام حذفی شکست دهند.

خبر خوب برای پرسپولیس بازگشت پیام صادقیان است. صادقیان می تواند بیشتر مشکلات این تیم را در خط میانی و حمله برطرف کند. بازی خوب این بازیکن در دقایق پایانی دیدار پرسپولیس مقابل کارگر بوشهر نشان داد که حضور او چه اندازه می تواند به روند تیمی سرخ پوشان پایتخت کمک کند.

صادقیان، عالیشاه و نوری می توانند با بازی‌های ترکیبی خود پرسپولیس را به گل برسانند. سایپا بخوبی می داند سه شنبه در استادیوم آزادی روز بسیار دشواری را پیش رو دارد.

سید صالحی و میداودی مهاجمین سایپا انگیزه های فراوانی در این دیدار دارند. سایپا در دو دیدار گذشته خود نتوانسته پس از دریافت گل بازی را به تساوی بکشاند. در صورتیکه سایپا دروازه اش را بسته نگه دارد می تواند به کسب امتیاز امیدوار باشد.

ذوب آهن – فولاد

ذوب آهن در فولاد شهر اصفهان به دیدار فولاد می رود. یحیی گل محمدی توانسته تا حدود زیادی ذوب آهن را از بحران خارج کند.

پیروزی در این دیدار می تواند جایگاه این تیم را در جدول رده بندی تا حدود زیادی بهتر کند.ذوب اهن مقابل تیم‌های مدعی همواره چهره موفقی داشته است و همین موضوع می تواند موحب برتری این تیم در این دیدار خانگی شود.

فولاد در هر دو بازی گذشته خود در لیگ و جام حذفی شکست خورده است. شکست در این دیدار می تواند تا حدود زیادی این تیم را از کورس قهرمانی دور کند.

در این بازی دشوار تمامی امید اسکوچیچ در میانه میدان به عبدالله زاده جوان است. عبدالله زاده در میانه میدان تمامی کارهای دفاعی فولاد را به عهده دارد.

برخورد این بازیکن با اکبر ایمانی از ذوب اهن می تواند از نکات دیدنی بازی روز چهار شنبه باشد.

پدیده – استقلال

سه شکست متوالی در هفته های گذشته موجب شد تا نماینده شهر مشهد روزهای سختی را سپری کند.

پیروزی این تیم در آخرین بازی مقابل گسترش فولاد توانست مرزبان را از بحران خارج کند. پدیده تیمی کاملا تاکتیکی و سخت کوش است که می تواند برای هرتیمی خطرناک باشد.

در خط حمله پدیده مشهد رضا عنایتی انگیزه های فراوانی مقابل تیم سابق خود دارد. استقلال در بازی مقابل تیم دسته یکی فولاد نوین اهواز از سری مسابقات جام حذفی نزدیک به ۱۲۰ دقیقه عذاب کشید تا به پیروزی برسد.

ملی پوشان استقلال پس از یازده هفته از لیگ هنوز آماده نیستند. تیموریان، حیدری و صادقی فاصله فراوانی با روزهای اوج خود دارند. بیگ زاده مصدوم است و کرار نیز با مشکلاتی دست به گریبان است.

تجربه استقلال و بی تجربگی بازیکنان پدیده در بازی‌های بزرگ می تواند در نتیجه بازی تاثیرگذار باشد.

راه آهن – سپاهان

راه آهن هنوز نتوانسته شکل یک تیم واقعی را بگیرد. در درون دروازه وحید طالب لو به روزهای اوج خود بازگشته است و همین موضوع می تواند به این تیم در این بازی حساس کمک کند.

سپاهان در بازی مقابل پرسپولیس تیم برتر میدان بود اما این تیم هنوز نتوانسته در مقابل تیم‌های پایین جدول نتایج خوبی کسب کند.

مهدی شریفی بدون شک برگ برنده فرکی در این دیدار است. شریفی در چرخش‌ها عالی عمل می کند اگر مدافعان راه آهن یک لحظه غفلت کنند شریفی می تواند نتیجه بازی را تغییر دهد.

تراکتور سازی – پیکان

تراکتور سازی تنها مدعی قهرمانی است که باید در یک دیدار خانگی به میدان برود. پیروزی در این دیدار و توقف دیگر تیم‌ها می تواند فاصله این تیم را با مدعیان در صدر جدول بیشتر کند.

در پایان هفته یازدهم تراکتور به لطف درخشش خط حمله خود توانست به تنهایی در صدر جدول قرار گیرد. در سیستم ۲-۳-۱-۴ این تیم بازیکنان بخوبی از نقش خود اگاهی دارند.

نقطه قوت تراکتور سرعت زیاد این تیم در زمان حمله است. قدرت تمام کنندگی ادینهو و دلیر موجب شده است تا این تیم موقععیت‌های کمتری را هدر بدهد.

پیکان توانسته از بحران خارج شود و به میانه جدول صعود کند. بازیکنان با تجربه این تیم بخوبی می دانند که اگر سرعت خط حمله این تیم را مهار کنند می توانند به کسب امتیاز امیدوار باشند.