اسکار پیستوریوس به پنج سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس AP
Image caption اسکار پیستوریوس پس از اعلام میزان مجازات در حین دست دادن با عمویش

اسکار پیستوریوس، دونده اهل آفریقای جنوبی و قهرمان سابق پارالمپیک به جرم قتل غیر عمد دوست دخترش به تحمل پنج سال حبس محکوم شد.

قاضی توکوزیله ماسیپا، قاضی دادگاه عالی پرتوریای آفریقای جنوبی، امروز سه شنبه ۲۱ اکتبر حکم صادره را اعلام کرد.

قاضی ماسیپا تقریبا یک ماه پیش حکم خود را صادر کرده بود و جرم پیستوریوس را قتل عمد ندانسته بود اما میزان مجازات پیستوریوس به جرم قتل عمد امروز اعلام شد.

مطابق قوانین آفریقای جنوبی، آقای پیستوریوس باید دست کم ۱۰ ماه را در زندان بگذراند و پس از آن می تواند تقاضا کند که بقیه دوران محکومیت را بیرون از زندان، تحت نظر و با انجام کارهای عام‌المنفعه بگذراند.

آقای پیستوریوس متهم بود که در ساعات اولیه روز ولنتاین سال گذشته میلادی با شلیک چند گلوله ریوا استین‌کمپ، دوست دخترش را در دستشویی خانه خود به قتل رسانده است.

او و وکلایش گفتند که آقای پیستوریوس تصور کرده که شخصی بدون اجازه و به قصد دزدی وارد خانه شده است.

او از اتهام قتل عمد تبرئه، اما به جرم قتل غیر عمد ناشی از "بی توجهی" مجرم شناخته شد.

پیستوریوس همچنین به سه سال حبس تعلیقی به جرم بی احتیاطی در استفاده از سلاح گرم محکوم شد.

پیستوریوس برنده ۸ مدال از جمله ۶طلای پارالمپیک در رشته های دو ۱۱۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر است. او با شرکت در رشته دو ۴۰۰ متر و ۴ در ۴۰۰ متر امدادی در المپیک لندن اولین کسی است که هم در المپیک و هم در پارالمپیک شرکت کرده است.

پیستوریوس حتی اگر پنج سال محکومیت خود را کامل نگذراند اجازه شرکت در مسابقات رسمی ورزشی را نخواهد داشت.

ظهور و سقوط یک قهرمان

چهارده فوریه سال ۲۰۱۳، خبر قتل دوست دختر پیستوریوس، در خانه او و با گلوله‌هایی که او از پشت در دستشویی شلیک کرده بود، دنیا را تکان داد.

او در آفریقای جنوبی قهرمانی ملی و در دنیا چهره‌ای شناخته شده بود.

پخش مستقیم دادگاه او هم که ماه‌ها ادامه داشت توجه بسیاری را در دنیا به خود جلب کرد.

در این دادگاه دادستان پیستوریوس را به قتل عمد دوست دخترش متهم کرد اما وکلای مدافع او قتل را تصادفی دانستند و آن را به گستردگی جرم و جنایت در آفریقای جنوبی، کودکی سخت او و اضطراب ناشی از معلولیت او ربط دادند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسکار پیستوریوس و ریوا استین‌کمپ

در نهایت قاضی توکوزیله ماسیپا به این نتیجه رسید که شواهد محکمی برای عمدی بودن قتل به دادگاه ارائه نشده‌ است.

او گفت که از نارضایتی گروهی از مردم آفریقای جنوبی به دلیل تبرئه پیستوریوس از اتهام قتل عمد آگاه است و سعی کرده حکم صادره هم برای جامعه و هم برای متهم عادلانه باشد.

دستگاه قضایی آفریقای هیات منصفه ندارد و صدور حکم بعهده قاضی است اما دو قاضی دیگر بر کار قاضی ماسیپا را در جریان دادگاه و در صدور حکم نظارت و آن را ارزیابی کردند.

به گفته اندرو هاردینگ خبرنگار مسائل آفریقای بی‌بی‌سی، ماجرای این قتل و دادگاه آن چیزهای بسیاری را درباره آفریقای جنوبی روشن کرد، رواج فرهنگ اسلحه و نقاط قوت ضعف پلیس و دستگاه قضایی این کشور را، اما در نهایت موضوعی ساده داشت، ظهور و سقوط یک قهرمان.

مطالب مرتبط