فینال تور جهانی تنیس؛ هشت نخبه دور یک میز

حق نشر عکس Reuters
Image caption هشت تنیس باز برتر جهان در برای کسب عنوان قهرمانی فینال پایان فصل تور جهانی با هم رقابت خواهند کرد

مسابقات فینال تور جهانی تنیس، از امروز در سالن زیبای O۲ در لندن شروع می‌شود. رقابت بین هشت تنیس‌باز برتر جهان در تنها تورنمنت در بین مسابقات معتبر تنیس که به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود.

امسال نیز به روال گذشته بازیکنان به دو گروه تقسیم شدند؛ گروه A : نواک جوکوویچ، استانیسلاس واورینکا، توماس بردیچ و مارین چیلیچ. گروه B: راجر فدرر، کی نیشیکوری، اندی ماری و میلوش رائونیچ.

با این که سه نفر از چهار قهرمان گرند‌اسلم‌های امسال، در گروه A هستند ولی به نظر می‌رسد که رقابت‌های گروه B حساس‌تر و نزدیک‌تر باشد.

در گروه اول، جوکوویچ، مرد شماره یک جهان در دیدارهای مستقیم با سه حریف دیگرش صاحب رکورد حیرت‌انگیزِ ۴۱ برد و ۵ باخت است و در گروه دیگر رکورد فدرر، مرد شماره ۲ تنیس، جلوی حریفان‌اش ۱۹ برد و ۱۵ باخت دارد.

غایب بزرگ امسال رافائل نادال است، که به دلیل جراحی آپاندیس‌اش، مسابقات امسال را از پای تلویزیون دنبال می‌کند، اما نگاهی به وضعیت هشت غول تنیس جهان در سطح ‌بالاترین رقابت‌ این رشته:

گروه A

نواک جوکوویچ:

بخت نخست قهرمانی در لندن، هفته پیش با قهرمانی در مسترز پاریس توانست به ششصدمین پیروزی در مسابقات حرفه‌ای تنیس و بیستمین قهرمانی‌اش در رقابت‌های مسترز برسد، حالا به دنبال سومین قهرمانی متوالی‌اش در فینال تور جهانی تنیس است.

دارنده هفت گرند‌اسلم که به تازگی پدر شده، بازیکن بی نقصی است که امسال با مربیگری بوریس بکر بهتر هم شده است.

نقطه اوج نمایش امسال «نوله»، فینال ویمبلدون بود که در مسابقه‌ای جذاب و طولانی فدرر را شکست داد. او این روزها عالی کار می‌کند و در شانگهای و پاریس بدون واگذاری حتی یک سِت قهرمان شد.

استانیسلاس واورینکا:

مرد شماره ۴ تنیس جهان برای دومین بار است که به فینال تور جهانی تنیس راه پیدا می‌کند. پارسال او برای اولین‌بار به این تورنمنت رسید و تا نیمه‌نهایی هم بالا رفت.

این تنیس‌باز سوئیسی، امسال بهترین سال دوران حرفه‌ایش را گذراند. او در ژانویه گذشته توانست در استرالیا، اولین گرند‌اسلم زندگی‌اش را ببرد و پس از مدت‌ها به سلطه «چهار بزرگ» (فدرر، نادال، جوکوویچ و ماری) پایان دهد.

ولی واورینکا که اوپن استرالیا را با کمک سرویس‌های مخوف‌اش برد، مدتی است که نمی‌تواند خیلی از این برگ برنده‌اش استفاده کند.

او فقط یک مسابقه را در چهار تورنمنت اخیرش برده، اما نکته مثبت در مورد «استن» این است که در سال ۲۰۱۴ دست‌کم یکبار هم گروهی‌هایش را شکست داده.

توماس بردیچ:

این بازیکن اهل جمهوری چک در آخرین لحظات توانست سهمیه حضور در بازی‌ها را بگیرد.

مرد شماره ۷ تنیس جهان در استکهلم قهرمان شد و در چین به فینال و در پاریس به نیمه‌نهایی رسید؛ هرچند که در همان فینال شانگهای هم بازی را ۰-۶ و ۲-۶ به جوکوویچ باخت.

بردیچ مدتی است که خیلی بهتر بازی می‌کند، ولی کار سختی برای صعود از گروهش دارد.

مارین چیلیچ:

در نیویورک و با قهرمانی در اوپن آمریکا دنیای تنیس را شگفت زده کرد. این بازیکن کروات که برای اولین‌بار به فینال تور جهانی تنیس راه پیدا کرده، یک سرویس‌زن قهار است که با همین سلاح در سه مسابقه اخیرش بردیچ، فدرر و نیشیکوری را بدون واگذار کردن حتی یک ست شکست داده است.

چیلیچ، قبراق و تازه نفس به لندن می‌آید و بدون این که مانند بازیکنانی نظیر بردیچ برای انتخاب شدن انرژی زیادی مصرف کرده باشد.

گروه B

راجر فدرر:

فدرر که پارسال فاجعه بود، امسال درخشان کار کرد. برای مقایسه کافی است بدانیم که او سال گذشته به عنوان بازیکن شماره ۸ جهان به لندن آمد و امسال به عنوان بازیکن شماره ۲ که بخت تبدیل شدن به بهترین بازیکن را هم دارد.

این تنیس‌باز ۳۳ ساله گرچه امسال هم قهرمان گرند‌اسلمی نشد، اما با ۶۸ بردی که در مسابقات داشت، تنها در دو تورنمنت از شانزده تورنمنتی که حاضر بود، نتوانست به یک چهارم نهایی برسد.

دارنده ۱۷ گرند‌اسلم در فینال تور جهانی تنیس هم با شش قهرمانی رکورد‌دار است.

کی نیشیکوری:

برای اولین بار است که به این مسابقات می‌رسد و امسال درخشان‌ترین سال حرفه‌ای تنیس خود را پشت سر گذاشت.

سال ۲۰۱۴ را به عنوان بازیکن شماره ۱۷ شروع کرد و در مسابقاتی که روی خاک رس انجام شد، با سختکوشی‌اش عالی کار کرد، اما اوج کار او رسیدن به فینال اوپن آمریکا بود تا به اولین مرد آسیایی تاریخ در فینال یک گرند‌اسلم تبدیل شود.

این تنیس‌باز ژاپنی در کوالالامپور و توکیو قهرمان شد و هفته گذشته هم تا نیمه‌نهایی مسترز پاریس بالا آمد.

اندی ماری:

اواخر سال ۲۰۱۳ کمرش را به تیغ جراحی سپرد و پس از آن آرام آرام به روزهای اوج‌اش نزدیک شد.

مرد شماره ۶ تنیس جهان که در سال ۲۰۱۳ بعد از هفت دهه توانست بار دیگر بریتانیایی‌ها را قهرمان ویمبلدون بکند، با قهرمانی در والنسیا و وین نشان داد حسابی روی فرم است، اما سخت بتواند در میان هشت بازیکن نخبه جهان خودنمایی بکند.

میلوش رائونیچ:

این بازیکن بلند قامت کانادایی هم برای اولین بار است که به این رقابت‌ها راه پیدا می‌کند. او که به یک چهارم نهایی اوپن فرانسه و نیمه نهایی ویمبلدون رسید، در اوپن آمریکا ناکام بود.

مرد شماره ۸ تنیس جهان، اما در پاریس با شکست دادن فدرر به فینال رسید، تا نشان دهد در لندن هم برای هر حریفی خطرناک است.