میزبانی ایران برای مسابقات والیبال قهرمانی جهان نوجوانان لغو شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسئله محدودیت زنان در ایران برای تماشای مسابقات ورزشی مردان، اعتراض‌های داخلی و خارجی زیادی برانگیخته است

فدراسیون بین المللی والیبال در نامه‌ای به فدراسیون والیبال ایران، آرژانتین را به عنوان میزبان رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۵ معرفی کرده است.

ایران هفته پیش و در جریان سی و چهارمین کنگره فدراسیون جهانی والیبال که در کالیاری ایتالیا برگزار شد، به عنوان میزبان این رقابتها انتخاب شده بود.

در آن کنگره، ایران به عنوان میزبان رقابتهای والیبال قهرمانی مردان آسیا در سال ۲۰۱۵ نیز برگزیده شد.

حق نشر عکس iranvolleyball.com
Image caption محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال دلیل لغو میزبانی را "نگرانی دشمنان" می‌داند

به گفته فدراسیون والیبال ایران، خانم گابریله فان سوآیتن رئیس کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون جهانی، در نامه‌ای به فدراسیون والیبال "ضمن عذر خواهی و تشکر" از ایران به خاطر پذیرفتن میزبانی قهرمانی نوجوانان جهان، آرژانتین را به عنوان میزبان این رقابت ها معرفی کرده است.

در خبر این فدراسیون اشاره‌ای به علت این تغییر نشده است.

اما محمد رضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران دیروز در نشستی خبری گفت که والیبال جهان در پشت پرده به دنبال مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران است: "وقتی رئیس فدراسیون والیبال اتریش به دنبال محرومیت ورزش ایران است، نباید آن را یک اتفاق دانست."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زنان فقط در مسابقات ورزشی زنان اجازه حضور دارند

او گفت: "وقتی برخی کشورهای معاند و مخالف با نظام جمهوری اسلامی این موفقیت ها را می بینند، دست به حاشیه سازی و ایجاد مشکل برای ایران می زنند. جهان میلیون ها دلار هزینه می کند که شرایط ایران را بی ثبات نشان دهد، اما یک رشته ورزشی مانند والیبال تمام این نقشه ها را خراب می کند."

آقای داورزنی افزود: "عملکرد والیبال ایران در جهان به گونه ای بوده که برخی دشمنان را نگران کرده و آنان از راه های مختلف به دنبال متوقف کردن این روند رو به رشد هستند. اتفاقاتی که در حال رخ دادن است تنها ورزشی نیست و کاملا موضوع هدایت شده است."

این در حالیست که آری گراچا، رئیس فدراسیون جهانی والیبال در کنگره جهانی مستقیما به دستگیری غنچه قوامی به دلیل اعتراض به ممنوعیت حضور زنان برای تماشای والیبال اشاره کرد و گفت: "همکاران من! همانطور که می دانید زنی به نام غنچه قوامی در ایران ۱۲۶ روز است که بازداشت شده. دلیل دستگیری او حضور در مسابقه والیبال ایران و ایتالیا در تهران بود. ما معمولا در قوانین هیچ کشوری مداخله نمی‌کنیم. اما بر اساس منشور المپیک، فدراسیون جهانی والیبال متعهد به برابری حقوق زنان برای حضور در ورزش است."

او گفت که برای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نامه نوشته و خواهان تلاش او برای آزادی خانم قوامی شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption درخواست آزادی غنچه قوامی در مصاحبه فرید زکریا با حسن روحانی در زمان نشست مجمع عمومی سازمان ملل

به گزارش وب‌سایت رسمی فدراسیون جهانی والیبال، پس از آن که آقای گراچا خواستار آزادی غنچه قوامی شد، تمام ۲۱۰ رئیس فدراسیون‌های والیبال کشورهای جهان، به مدت دو دقیقه ایستاده او را تشویق کرده‌اند.

پیتر کلاینمن، رئیس فدراسیون والیبال اتریش یکی از کسانی که برای آزادی غنچه قوامی بسیار تلاش کرده و معتقد است که ممنوعیت حضور زنان در مسابقات ورزشی نه تنها باید توجه فدراسیون جهانی والیبال را به خود جلب کند، بلکه فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هم باید درباره آن تصمیم بگیرد.

غنچه قوامی ۲۵ ساله، روز ۳۰ خرداد زمانی که برای تماشای مسابقات والیبال مردان به ورزشگاه آزادی رفته بود، بازداشت و بعد از ساعاتی آزاد شد.

اما چند روز بعد که برای دریافت وسایل ضبط شده‌اش مراجعه کرد دوباره بازداشت شد و از آن زمان زندانی است.

حق نشر عکس qhonche ghavami and her mother
Image caption غنچه قوامی در کنار مادرش

مقامات ایران بارها گفته‌اند که اتهام خانم قوامی ربطی به ورزش ندارد.

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در این باره گفته است: "موضوع رفتن برای تماشای مسابقه نیست. موضوع این است که او با ایجاد خشونت و جار و جنجال قانون را شکست. شما میدانید که محل برگزاری مسابقات ورزشی بسیار بی‌ثبات هستند. شما در کشورهای غربی هم این مساله را دارید، کوچکترین حرکتی ممکن است باعث خشونت زیادی شود."

غلامحسین محسنی ا‌ژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران هم هفته گذشته اعلام کرد که بازداشت غنچه قوامی، ربطی به ورزش ندارد، "هر چند که در یک نقطه مربوط به این امر صورت گرفته باشد."

به گفته محمود علیزاده‌طباطبایی، وکیل غنچه قوامی، موکلش به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یکسال حبس محکوم شده اما هفته پیش گفته بود حکم هنوز ابلاغ نشده است.

بنابر گزارش ها، مسئولان فدراسیون والیبال و دستگاه دیپلماسی خارجی ایران برای حل این مسئله در تلاش هستند.

هنوز روشن نیست که آیا کنفدراسیون والیبال آسیا هم به تبعیت از فدراسیون جهانی میزبانی والیبال قهرمانی مردان آسیا را از ایران پس خواهد گرفت یا نه.

گفته می شود فدراسیون والیبال ایران حتی ممکن است حق میزبانی مسابقات تیم ملی والیبال را هم در لیگ جهانی از دست بدهد.