فیفا: قطر میزبانی جام جهانی ٢٠٢٢ را حفظ خواهد کرد

امیر وقت کویت و رئیس فیفا حق نشر عکس AP
Image caption انتخاب قطر برای میزبانی مسابقات سال ٢٠٢٢ معتبر اعلام شده است

فیفا در گزارشی در روز پنجشنبه ٢٢ آبان (١٣ نوامبر)، قطر را از اتهام فساد مالی به منظور انتخاب به عنوان میزبان مسابقات فوتبال جام جهانی سال ۲۰۲۲ مبری دانسته و در همانحال، از انگلستان انتقاد کرده است.

در این گزارش که توسط کمیته اصول اخلاقی فیفا تهیه شده آمده است که اگرچه در جریان انتخاب میزبان برای این مسابقات، و همچنین مسابقات جام جهانی سال ٢٠١٨ در روسیه، "موارد نگران کننده‌ای" وجود داشته اما شواهد کافی برای ابطال نتیجه رای‌گیری منتهی به انتخاب این دو کشور در دست نیست.

گزارش می‌افزاید که "برخی وقایعی که روی داد می‌توانسته اعتبار روند نامزدی برای میزبانی مسابقات سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مخدوش کند."

براساس این گزارش، اگرچه رئیس کمیته داوری با "یافته‌ها و مسایل مطرح شده توافق دارد اما ارزیابی او این است که این مسایل دامنه محدودی داشته است." گزارش فیفا می‌افزاید "به خصوص تاثیر این وقایع بر روند نامزدی برای میزبانی به حدی نزدیک نشده است که بازنگری این روند را توجیه کند چه رسد به تجدید رای‌گیری در انتخاب میزبانان."

این گزارش نتیجه گرفته است که کمیته رعایت مسایل اخلاقی فیفا پرونده مربوط به میزبانی مسابقات جام جهانی سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مختومه اعلام می‌کند.

حق نشر عکس PA
Image caption روسیه نیز میزبانی سال ٢٠١٨ را حفظ خواهد کرد

پس از انتخاب قطر به عنوان میزبان مسابفات جام جهانی، برخی منابع اظهار داشتند که این کشور با پرداخت سه میلیون پوند به عنوان رشوه به مقام‌های فدراسیون جهانی فوتبال، توانست رای آنان را خریداری کند و به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شود.

رای‌گیری برای انتخاب میزبان این مسابقات در سال ٢٠١٠ انجام شد و سایر داوطلبان میزبانی این مسابقات عبارت بودند از استرالیا، آمریکا، کره جنوبی و ژاپن. از دید برخی ناظران، انتخاب قطر در آن زمان غیرمنتظره بود و نحوه این انتخاب را با شبهه مواجه کرد.

انتقاد از انگلستان

گزارش فیفا بخشی را هم به موضوع بازی‌های سال ٢٠١٨ اختصاص داد که انگلستان از جمله داوطلبان ناموفق میزبانی آن بود. در این گزارش آمده است که انگلستان در صدد برآمد تا حمایت جک وارنر، معاون سابق فیفا را در این زمینه به دست آورد. آقای وارنر شهروند ترینیداد و توباگو است.

براساس این گزارش، انگلستان به منظور کسب نظر مساعد آقای وارنر در صدد برآمد تا برای او یک کار نیمه وقت پیدا کند و علاوه بر این، به تیم زیر بیست سال ترینیداد و توباگو امکان داده بود برای اردوی آموزشی در تابستان سال ٢٠٠٩ به انگلستان بیایند و با هزینه‌ای حدود پنجاه و پنج هزار دلار، یک میهمانی به افتخار اتحادیه فوتبال حوزه کارائیب برگزار کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption هیات بریتانیایی در زوریخ: (از راست) بکهام، شاهزاده ویلیام، کامرون، لرد کوو

در سال ٢٠١٠، شاهزاده ویلیام، نوه ملکه، دیوید کامرون، نخست وزیر و دیوید بکهام، بازیکن سرشناس بریتانیایی برای حمایت از درخواست انگلستان جهت میزبانی مسابقات سال ٢٠١٨ به محل رای‌گیری در زوریخ عزیمت کردند. این هیات به طور خصوصی با نمایندگان فیفا ملاقات کرد و در مراسم اعلام نتیجه رای‌گیری شرکت داشت.

در آن زمان، شاهزاده ویلیام، که رئیس اتحادیه فوتبال انگلستان است، گفت از اینکه از درخواست انگلستان حمایت کرده به خود می‌بالد.

تحقیقات فیفا رفتار تمام ٩ کشوری را که در صدد انتخاب به میزبانی مسابقات سال ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ بودند مورد بررسی قرار داده است. این تحقیقات زمانی آغاز شد که اتهاماتی در مورد فساد مالی و اعمال نفوذ نابجا برای کسب میزبانی وارد شد.

برای مسابقات سال ٢٠١٨، روسیه، اسپانیا و پرتقال، هلند و بلژیک و انگلستان خود را داوطلب میزبانی کرده بودند که در نهایت، روسیه توانست اکثریت قابل توجه آرا را به دست آورد.

مطالب مرتبط