'گزارش فیفا شامل نواقص متعدد و ارائه غلط است'

حق نشر عکس Getty

گزارش امروز فیفا در مورد اتهام فساد در روند انتخاب میزبان برای جام‌های جهانی "۲۰۱۸ و ۲۰۲۲" توسط تنظیم کننده شکایت مورد سوال قرار گرفت.

مایکل گارسیا، وکیل آمریکایی که تحقیقات مربوط به این شکایت را در دو سال گذشته به انجام رسانده است، گفت که گزارش فیفا "شامل نواقص متعدد و ارائه غلط" است.

گزارش فیفا روسیه و قطر، میزبان‌های دو دوره آینده جام جهانی، را از اتهام تخلف تبرئه کرد.

این گزارش همچنین اتحادیه فوتبال انگلستان را به نقض قوانین فیفا در انتخاب میزبان جام جهانی متهم کرده است.

اما انتشار بیانیه آقای گارسیا، تنها چهار ساعت بعد از منتشر شدن گزارش فیفا، باب بحث بر سر درستی روند انتخاب میزبان برای دو جام ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را دوباره باز کرد.

سیمون جانسون، مسئول درخواست میزبانی بریتانیا برای جام جهانی ۲۰۱۸، پیچیدگی ایجاد شده در این پرونده را "مسخره" توصیف کرد.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: "پیش از انتشار بیانیه آقای گارسیا می‎گفتم که اعتماد داشتن به نتیجه‌گیری گزارش آقای اکرت کار سختی است و [این گزارش] بیشتر به سرپوش گذاشتن با انگیزه‌ سیاسی می‌ماند."

آقای جانسون در ادامه گفت: "حالا که بیانیه آقای گارسیا را دیده‌ام کاملا متقاعد شده‌ام که گزارش فیفا تنها سرپوش گذاشتن روی این مساله با اغراض سیاسی بوده است."

بیانیه آقای گارسیا مایه شرمساری فیفا است و در مورد کار هانس یاخیم اکرت نگرانی بوجود می‌آورد.

انتشار این بیانیه در بریتانیا هم با واکنش‌های گوناگونی رو به رو شد. کلایو افورد، مسئول امور ورزشی در کابینه سایه حزب کارگر معتقد است که اگر فیفا توقع دارد ادعای مطرح شده در گزارش این سازمان مورد قبول واقع شود چاره‌ای ندارد جز انتشار کامل گزارش مایکل گارسیا.

رئیس اتحادیه فوتبال انگلستان هم در واکنش به انتشار بیانیه آقای گارسیا، گزارش فیفا را "بی‌معنی و خنده‌دار" توصیف کرد.

در گزارشی که توسط کمیته اصول اخلاقی فیفا تهیه شده آمده است که اگرچه در جریان انتخاب میزبان برای این مسابقات، و همچنین مسابقات جام جهانی سال ٢٠١٨ در روسیه، "موارد نگران کننده‌ای" وجود داشته اما شواهد کافی برای ابطال نتیجه رای‌گیری منتهی به انتخاب این دو کشور در دست نیست.

گزارش می‌افزاید که "برخی وقایعی که روی داد می‌توانسته اعتبار روند نامزدی برای میزبانی مسابقات سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مخدوش کند."

براساس این گزارش، اگرچه رئیس کمیته داوری با "یافته‌ها و مسایل مطرح شده توافق دارد اما ارزیابی او این است که این مسایل دامنه محدودی داشته است." گزارش فیفا می‌افزاید "به خصوص تاثیر این وقایع بر روند نامزدی برای میزبانی به حدی نزدیک نشده است که بازنگری این روند را توجیه کند چه رسد به تجدید رای‌گیری در انتخاب میزبانان."

این گزارش نتیجه گرفته است که کمیته رعایت مسایل اخلاقی فیفا پرونده مربوط به میزبانی مسابقات جام جهانی سال های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را مختومه اعلام می‌کند.

پس از انتخاب قطر به عنوان میزبان مسابفات جام جهانی، برخی منابع اظهار داشتند که این کشور با پرداخت سه میلیون پوند به عنوان رشوه به مقام‌های فدراسیون جهانی فوتبال، توانست رای آنان را خریداری کند و به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شود.

رای‌گیری برای انتخاب میزبان این مسابقات در سال ٢٠١٠ انجام شد و سایر داوطلبان میزبانی این مسابقات عبارت بودند از استرالیا، آمریکا، کره جنوبی و ژاپن. از دید برخی ناظران، انتخاب قطر در آن زمان غیرمنتظره بود و نحوه این انتخاب را با شبهه مواجه کرد.

مطالب مرتبط