نگاهی به نیمه‌نهایی مسابقات فینال تور جهانی تنیس؛ نابودگر‌ها در نیمه‌نهایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption نواک جوکوویچ شانس اول قهرمانی در رقابت‌های فینال تور جهانی تنیس در لندن است

اگر در مسابقات فوتبال جام جهانی برزیل تنها در مسابقه نیمه‌نهایی و با شکست خرد کننده میزبان جلوی آلمان چشم‌های بسیاری از تعجب گرد شد، در مسابقات امسال فینال تور جهانی تنیس بارها این اتفاق افتاد.

در رقابت بین هشت تنیس‌باز برتر جهان که از هر مسابقه‌ای انتظار نبردی حساس و شانه به شانه می‌رود، مردان شماره یک و دوی جهان حریفان خود را تا مرز «تحقیر» پیش بردند.

در یک کلام تا این جای کار نواک جوکوویچ و راجر فدرر سختکوش، عالی و بی‌رحم بودند. هر دو نفر حریفان را در دو ست پیاپی و در مسابقاتی که به زحمت یک ساعت طول کشید، بردند.

جوکوویچ به مارین چیلیچ و استن واورینکا، قهرمانان اوپن آمریکا و استرالیا روی هم پنچ گیم داد و در مسابقه آخر توماس بردیچ را شکست داد، تا امسال را برای سومین بار در چهار سال اخیر به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان تمام کند.

راجر فدررهم با وجود قطعی شدن صعودش، در بازی آخر با نتایج ۰-۶ و ۱-۶ بهترین تنیس‌باز بریتانیا را شکست داد، تا اندی ماری هنوز در کنفرانس مطبوعاتی ننشسته با این سئوال روبرو شود:"یادت هست که شبی از این سخت‌تر هم در زمین تنیس داشته باشی؟"

با پایان مرحله گروهی تکلیف چهار تنیس‌باز حاضر در مرحله گروهی مشخص شد: در بازی اول نیمه‌نهایی جوکوویچ با کی نیشکوری بازی می‌کند و در مسابقه دوم راجر فدرر مقابل استن واورینکا می‌ایستد:

جوکوویچ-نیشیکوری

دیدار نیمه‌نهایی اوپن آمریکا این بار در لندن تکرار می‌شود. «نوله» که آخرین بار در پاریس حریف ژاپنی‌اش را شکست داده، در دیدارهای روبرو نیز ۲-۳ از حریف پیش است.

جوکوویچ با این که در آمریکا به نیشیکوری باخت، اما در پاریس او را در دو ست پیاپی شکست داد، تا رکورد عالی خود در رقابت‌های داخل سالن را بهتر کند؛ این تنیس‌باز صرب ۳۰ مسابقه است که در داخل سالن بی شکست باقی مانده و در سه سال اخیر نیز در رقابت‌های فینال تور جهانی تنیس صاحب ۱۳ برد پیاپی است.

اما نیشیکوری که امسال، بهترین سال حرفه‎‌ایش را پشت سرگذاشته، با راه یافتن به رقابت‌های فینال تور جهانی تنیس تبدیل به اولین بازیکن آسیایی شد که سهمیه ورودی این مسابقات را کسب کرده است.

مرد شماره ۵ تنیس جهان که در یکی از معدود نمایش‌های ضعیف امسال جوکوویچ در نیویورک توانست او را ببرد، با توجه به قدرتنمایی‌های نوله، بخت بالایی برای تکرار آن پیروزی ندارد، هرچند جوکوویچ که همین سه هفته پیش پدر شد، به هیچ عنوان حریف را دست کم نمی‌گیرد.

جوکوویچ درباره نیشیکوری گفته است:"واضح است که او بهترین فصل زندگی‌اش را می‌گذراند؛ یکی از پنج بازیکن برتر جهان است و عالی تنیس بازی می‌کند. نیشیکوری یکی از سریع‌ترین تنیس‌بازهای دنیا است و به شایستگی در اولین حضورش در این بازی‌ها به نیمه‌نهایی رسیده. ولی باید بگویم که شرایط بازی در داخل سالن با فضای باز اوپن آمریکا که به او باختم، فرق می‌کند. من حالا با اعتماد به نفس بالایی بازی می‌کنم و به نظرم شاهد مسابقه‌ای خوب و سطح بالا خواهیم بود."

فدرر-واورینکا

در دومین بازی نیمه‌نهایی راجر فدرر مرد شماره ۲ تنیس جهان باید با هموطن و دوست قدیمی‌اش استن واورینکا بازی کند.

این دو نفر که کم‌تر از یک هفته دیگر با پیراهن تیم ملی سوئیس باید در کنار هم به مصاف تیم ملی فرانسه در فینال جام دیویس بروند، تا کنون ۱۶ بار با هم بازی کرده‌اند که در این میان سهم فدرر چهارده برد است.

با توجه به نمایش مقتدرانه دارنده ۱۷ گرند‌اسلم بعید است او کار سختی برای رسیدن به فینال داشته باشد، اما واورینکا که امسال در اوپن استرالیا توانست برنده اولین گرند‌اسلم زندگی‌اش شود، معتقد است در دومین حضورش در فینال تور جهانی تنیس، می‌تواند قهرمان شش دوره این بازی‌ها را شکست دهد:

"به نظرم می‌توانم او را ببرم. در چند ماه اخیر بازی‌های راجر را دیده‌ام. او خیلی خوب بازی می‌کند و به خصوص در مسابقات داخل سالن عالی است. راجر عاشق بازی کردن در این جا است. می‌دانم که مسابقه سختی خواهد بود ولی اگر من بهترین نمایش‌ام را داشته باشم، می‌توانم برنده باشم. در ضمن امیدوارم که تماشگران کمی هم از من حمایت کنند، چون خوب می‌دانم که راجر این جا چقدر محبوب است."