فینال تور جهانی تنیس؛ جنگ جادوی فدرر با صلابت صرب

حق نشر عکس Reuters
Image caption فینال رقابت‌های امسال تور جهانی تنیس بین راجرر فدرر و نواک جوکوویچ مسابقه‌ای حساس است که تکلیف قهرمان مسابقات "نخبه‌های تنیس" را مشخص می‌کند

مردان شماره یک و دو جهان به دیدار نهاییِ فینال تور جهانی تنیس رسیدند تا برخلاف بیش‌تر مسابقات این تورنمنت همه در انتظار فینالی جذاب باشند.

راجر فدرر، قهرمان شش دوره این بازی‌ها دیداری حماسی را که در حدود سه ساعت طول کشید از دوست و هموطن‌اش استن واورینکا با نتیجه ۶-۴، ۵-۷ و ۶-۷ برد. فدرر در این مسابقه ۴ «مچ پوینت» را نجات داد، تا تماشگران شاهد بهترین بازی این تورنمنت باشند.

مسابقه‌ای که شما حتی با بستن چشمان‌تان و از روی فریادهای هواداران حاضر در سالن می‌توانستید بفهمید چه کسی امتیاز گرفته است. به این ترتیب فدرر که کم‌تر از یک هفته دیگر باید در کنار واورینکا در لیل فرانسه و در فینال جام دیویس بازی کند، به رکورد جالب توجه ۰-۱۱ در برابر واورینکا روی زمین‌های سخت (هارد کورت) دست پیدا کرد:«امشب خوش شانس بودم. است.

استن روی ضربات آخر زمین از من بهتر بود و این کاری است که معمولا باید روی این زمین انجام شود. ولی من هم جنگیدم و تسلیم نشدم. خیلی سخت بود اما توانستم بار دیگر به فینال لندن برسم.»

حالا فدرر در نهمین حضورش در فینال تور جهانی تنیس باید به مصاف جوکوویچی برود که قهرمان دو ساله این بازی‌هاست:«نواک عالی تنیس بازی می‌کند و معمولا من را مجبور می‌کند تا با تمام توانم بازی کنم.»

جوکوویچ هم که مانند فدرر تمام بازی‌های مرحله گروهی را بدون دادن یک ست و در مسابقاتی یک طرفه برده بود، در دیدار نیمه‌نهایی جلوی کی نیشیکوری ژاپنی به مشکل خورد، هرچند که در پایان با نتایج ۱-۶، ۶-۳ و ۰-۶ برنده شد.

حالا جوکوویچ که در فینال ویمبلدون امسال فدرر را شکست داده باید با بازیکنی بازی کند که علاوه بر قدرت عالی بدنی و روحی این روزهایش، تماشاگران را هم پشت سر دارد، تماشاگرانی که در مسابقه با نیشیکوری چندان با تنیس‌باز صرب مهربان نبودند.

هوادران در ست دوم و هنگامی که جوکوویچ روی سرویس مرتکب خطای مضاعف شد، او را هو کردند و مرد شماره یک تنیس جهان هم با تکان دادن سر واکنش نشان داد:

"تماشاگران حق دارند هر کسی را که دوست دارند تشویق کنند. من معمولا واکنش نشان نمی‌دهم، ولی این دفعه این کار را کردم و اشتباه هم بود و تمرکزم را از دست دادم. امیدوارم که در فینال این قضیه تکرار نشود."

اگر جوکوویچ بتواند حریف را در دیدار نهایی شکست دهد، تبدیل به اولین بازیکن پس از ایوان لندل و از سال ۱۹۸۷ به این سو خواهد شد که سه بار پیاپی تورنمنت «نخبه‌های» آخر فصل تنیس را می‌برد.

در دیدارهای رودررو فدرر از حریف ۱۷-۱۹ پیش است و آخرین مسابقه این دو نفر در شانگهای نیز با برد فدرر تمام شد، اما خب «نوله» هم ۳۱ بازی متوالی است که در مسابقات داخل سالن شکست‌ناپذیر باقی مانده است.

این دو بازیکن که در هشت سال اخیر هفت بار قهرمانی فینال تور جهانی را بین خودشان تقسیم کرده‌اند، در نیمه دوم امسال نیز بدون شک بهترین تنیس‌بازهای جهان بودند، اما جوکوویچ که ۶ سال از حریف جوان‌تر است، از نظر بدنی در فینال دست بالا را دارد.

او زودتر از فدرر مسابقه‌اش را تمام کرد و حدود ۹۰ دقیقه در نیمه‌نهایی بازی کرد، ولی فدرر ۳۳ ساله بازی‌اش را شب انجام داد و ۳ ساعت هم در زمین بود. با این حال خود جوکوویچ هم خوب می‌داند، صلابتی که جلوی سایرین دارد، شاید در برابر جادوی فدرر چندان به کارش نیاید.

او در مورد دیدار احتمالی‌اش با فدرر (قبل از برگزاری نیمه‌نهایی دوم) گفت:"اگر با او بازی کنم، باید بهترین نمایش را داشته باشم، این چیزی است که شما جلوی راجر در این مرحله از مهم‌ترین تورنمنت فصل نیاز دارید. همه ما می‌دانیم که او در فینال‌ها چقدر خوب بازی می‌کند. من هم می‌دانم که چه چیزی در انتظارم هست و امیدوارم کاری که فکر می‌کنم را بتوانم انجام دهم."