شکایت فیفا در مورد میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲

حق نشر عکس EPA
Image caption سپ بلاتر گفته است که فیفا از نظر قانونی نمی‌تواند گزارش مایکل گارسیا در مورد نحوه اعطای میزبانی به قطر و روسیه را منتشر کند

فدراسیون جهانی فوتبال در مورد "تخلف برخی افراد" در جریان انتخاب میزبانان جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ به دادگاهی در سوئیس شکایت کرده است.

سپ بلاتر رئیس فیفا با توجه به نظر هانس یواخیم اکرت، مسئول کمیته اخلاقی فیفا که با انتشار گزارشی ۴۲ صفحه روسیه و قطر را از هرگونه اتهامی مبری کرده بود، این کار را انجام داده است.

در بیانیه فیفا آمده است: "موضوع این شکایت جنایی، رفتار غیر قانونی برخی افراد حقیقی در رابطه با اعطای حق میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ است که در یافته‌های مایکل گارسیا، رئیس تحقیقات کمیته اخلاقی فیفا به آن اشاره شده است".

پس از انتشار گزارش ۴۲ صفحه کمیته اخلاقی فیفا در مورد نحوه اعطای میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر، مایکل گارسیا مسئول تحقیقات، این گزارش آن را "غیر واقعی و غلط" توصیف کرد.

فیفا از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی برای چاپ کامل گزارش مایکل گارسیا تحت فشار قرار گرفت ولی سپ بلاتر از انتشار آن امتناع کرد.

او گفته است: "اگر فیفا این گزارش را منتشر کند، هم قوانین داخلی و هم قوانین عمومی را زیر پا می‌گذارد."

در بخشی دیگری از بیانیه فیفا آمده است: "در برخی موارد معدود زمینه‌هایی برای شک و شبه وجود دارد، نقل و انتقالات مالی بین المللی به سوئیس انجام شده که ارزش بررسی جنایی توسط مقامات دادستانی را دارد."

آقای بلاتر که در هفته گذشته هم از سوی رسانه‌ها و برخی از کشورهای اروپایی برای داشتن شفافیت بیشتر در نحوه اداره فیفا تحت فشار بوده، با دفاع از عملکرد این سازمان، شکایت فیفا در خصوص میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را نشان دهنده شفایت این سازمان دانسته است: "اگر ما چیزی برای پنهان کردن داشتیم، علاقه‌ای برای مطرح شدن این موضوع در دادستانی کل نداشتیم."

سپ بلاتر که قصد دارد سال آینده برای پنجمین بار خود را نامزد ریاست فیفا کند، گفته است: "اعضای داخلی فیفا هر چه در توان داشتند انجام دادند و به کار خود در این زمینه ادامه خواهند داد. این مسئله از اینجا به بعد توسط یک نهاد مستقل بررسی خواهد شد که نشان دهند این موضوع است که فیفا مخالف شفافیت نیست."