استقلال - پرسپولیس؛ آیا داربی کسل کننده دیگری در راه است؟

حق نشر عکس isna
Image caption در چهار بازی قبلی که پرسپولیس و استقلال مقابل هم قرار گرفتند، دو تیم نتواسنتند هیچ گل به ثمر برسانند

پس از چهار دیدار نسبتا کسل کننده و بدون گل هفتاد و نهمین داربی تهران روز یکشنبه در استادیوم آزادی برگزاری می شود. هر دو تیم در انتهای نیم فصل لیگ شرایط خوبی ندارند و پیروزی در این دیدار می تواند حاشیه امنیت مناسبی برای مربیان این دو تیم در ادامه مسابقات لیگ باشد.

از لحاظ فنی و بازیکن استقلال شرایط بهتری نسبت به حریف دیرینه اش دارد و بازیکنان این تیم نیز از تجربه بیشتری در بازی‌های داربی برخور دارند. اما شرایط داربی نسبت به بازی‌های دیگر کاملا متفاوت است و هر تیمی که بتواند هیجان و فشار ناشی از این بازی بزرگ را کنترل کند پیروز میدان خواهد بود. پیش از شروع بازی نگاهی می اندازیم به آرایش احتمالی و مقایسه بازیکنان دو تیم:

به احتمال فراوان هر دو تیم با آرایش ۱-۳-۲-۴ به میدان می آیند. غیبت قاضی و کرار موجب شده است تا استقلال در این دیدار با یک مهاجم بازی کند.

دروازه‌بان

بدون شک یکی از نقاطی که پرسپولیس نسبت به حریفش برتری دارد در این جناح است. نیلسون دروازه‌بان با تجربه و برزیلی پرسپولیس در دیدارهای گذشته توانسته دروازه خود را در بازی‌های داربی بسته نگه دارد و همین موضوع نشان از برتری این بازیکن نسبت به فروزان دارد.

فروزان دروازه‌بان استقلال اولین داربی خود را تجربه می کند او اگر بتواند فشار و استرس این بازی را تحمل کند استقلال می تواند با خیالی آسوده به ادامه بازی امیدوار باشد.

مدافعان

حنیف عمران زاده و امیر حسین صادقی دو مدافع مرکزی استقلال در این دیدار هستند. این دو بازیکن شناخت خوبی از یکدیگر دارند. تجربه فراوان آنان در داربی ها و قدرت گلزنی آنها کفه ترازو را در این جناح از بازی برای استقلال سنگین تر می کند.

محسن بنگر و رضا نورمحمدی در مرکز خط دفاعی پرسپولیس تا حدود زیادی به مانند زوج خط دفاعی استقلال بازی می کنند اما به مانند این زوج خط دفاعی استقلال هماهنگ نیستند.

در جناح راست آبی پوشان به احتمال فراوان میلاد فخرالدینی بازی می کند.حمید علی عسگر بهترین گزینه پرسولیس در این پست است. فخرالدینی از لحاظ سرعت و تکنیک نسبت به علی عسگر برتری دارد اما او اولین داربی خود را تجربه می کند درحالی که رقیب سرخپوش او تجربه بیشتری دارد.

در جناح چپ و با غیبت هاشم بیگ زاده، پژمان نوری اولین گزینه استقلال است. در پرسپولیس نیز میثم حسینی شانس بیشتری نسبت به دیگران دارد. هر دو بازیکن تجربه داربی را دارند و تا حدود زیادی از نظر فنی نیز مشابه یکدیگر هستند.

خط هافبک

در میانه میدان پرسپولیس رضا حقیقی و محمد نوری بازی می کنند. در استقلال نیز تیموریان و امید ابراهیمی در این پست به میدان می آیند.

در این بین محمد نوری در گلزنی و بازیسازی نسبت به دیگران برتری دارد و همین موضوع تا حدود زیادی می تواند موجب نگرانی استقلال در میانه میدان شود.

امید عالیشاه،پیام صادقیان و احتمالا هادی نوروزی سه هافبک تهاجمی پرسپولیس هستند که باید با خسرو حیدری،سجاد شهباززاده و یعقوب کریمی مقابله کنند.

با غیبت کرار استقلال در بازیسازی مشکلات فراوانی دارد. پیام صادقیان اگر بتواند شرایط خوب خود را حفظ کند استقلال مشکلات فراوانی در این بازی خواهد داشت.

تیموریان در این بازی مامور مهار صادقیان است. اگر صادقیان نتواند بر اعصاب خود مسلط باشد تیموریان با تجربه گران‌بهای خود می تواند براحتی او را کنترل کند.

خط حمله

آرش برهانی مرد اول استقلال در این دیدار است. برهانی سابقه گلزنی در داربی را نیز دارد و بخوبی از شرایط این بازی آگاه است.

در بازی گذشته استقلال مقابل تراکتورسازی برهانی نشان داد که هنوز می تواند بسیار خطرناک باشد. پرسپولیس در این جناح عباس زاده را دارد.

اگر درخشان بخواهد از طارمی در میانه میدان استفاده کند ممکن است که نوروزی به خط حمله اضافه شود و طارمی در میانه میدان به بازی گرفته شود.در این جناح کفه ترازو بنفع استقلال سنگینی می کند.

برروی نیمکت امیر قلعه نویی بدون شک برتری محسوسی نسبت به درخشان دارد. قلعه نویی در هیچ‌یک از داربی های گذشته مغلوب حریف نشده است و بخوبی می داند که چگونه جریان بازی را کنترل کند.

در این دیدار و با توجه به مشکلات پرسپولیس تماشاگران استقلال از قلعه نویی تنها پیروزی می خواهند. نتیجه مساوی و یا شکست به هیچ عنوان برای تماشاگران استقلال خوش آیند نیست.

اما درخشان بخوبی می داند که در این شرایط نباید بازنده میدان باشد. درخشان در بازی جنجالی سال ۱۳۷۳ که من هم در آن بازی حضور داشتم مربی پرسپولیس بود و در حالی که با دو گل از استقلال پیشی گرفته بودند در دقایق پایانی بازی نتوانستند برتری خود را حفظ کنند.

همین موضوع می تواند تجربه گرانبهایی برای درخشان باشد تا با تمرکز بیشتری در این بازی حضور پیداکند.