معاون اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح: نیروی انتظامی می‌تواند مهرداد پولادی را دستگیر کند

حق نشر عکس isna
Image caption کارت معافیت 69 بازیکن فوتبال در ایران به گفته معاون اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران 'جعلی' تشخیص داده شده است

فوتبالیست‌هایی که کارت پایان خدمت سربازی‌شان به دلیل تقلب و جعل مدرک باطل شده است، از باشگاه‌های خود جدا شده و به تیم‌های نظامی پیوستند اما حالا اعلام شده ‌است که تا پایان فصل از حضور در مسابقات محروم شده‌اند.

بنا بر اعلام معاون اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، مهرداد پولادی هم که در خارج از کشور بازی می‌کند، چون سرباز غایب و فراری محسوب می‌شود نیروی انتظامی می‌تواند او را دستگیر و به خدمت اعزام کند.

سردار موسی کمالی در شبکه رادیو جوان گفت: "علی دایی ماجرای سربازها را رسانه‌ای کرد و سپس جوسازی‌هایی صورت گرفت و برخی گفتند فاجعه رخ داده. این افراد کارت جعل نکرده‌اند، بلکه مدارک‌شان جعلی بوده. جریمه‌اش ممکن است زندان، اضافه خدمت یا جریمه نقدی باشد."

سربازهای فوتبالیست از جمله آرش افشین، علی حمودی، شجاع خلیل‌زاده، سینا عشوری و حسین ماهینی نامه‌ای امضا کرده‌اند و خواستار بخشش شده‌اند.

نامه خطاب به سردار صدرالسادات، سردار کمالی و سردار مهرعلی باران چشمه رییس تربیت بدنی نیروهای مسلح نوشته شده. با این مضمون که "به خطای خود واقف‌ایم و از انجام این جرم ابراز پشیمانی می‌‌کنیم".

در این بین، طرح معافیت از سربازی برای ورزشکاران قهرمان نیز در رشته فوتبال ابهاماتی دارد. قانون می‌گوید نفرات اول تا سوم مسابقات جهانی و قهرمانان بازی‌های آسیایی معاف می‌شوند اما قهرمان جام ملت‌های آسیا شامل این قانون نمی‌شود. در حالی که طبعاً در فوتبال، ارزش جام ملت‌ها بسیار بیشتر از طلای بازی‌های آسیایی است.

ایران بعد از انقلاب سه بار قهرمان بازی‌های آسیایی شده اما در جام ملت‌ها پس از سال ۱۹۷۶ حتی به فینال هم نرسیده.

طرح اعزام فوتبالیست به تیم‌های نظامی نیز تبعیض در حق باشگاه‌های سازنده است. خصوصاً که برخی تیم‌ها مانند تراکتورسازی نظامی نیستند اما چون سپاه پاسداران سهام‌دار عمده این تیم است، بازیکنان سرباز را به خدمت می‌گیرد.

حسین ماهینی درباره ماجرای کارت‌های معافیت گفته: "صدجا رفته‌ایم و توضیح داده‌ایم.کلی بازجویی شده‌ایم. چون رسانه‌ها بی اطلاع هستند می‌گویند کاری با ما نداشته‌اند. چرا فکر می‌کنیم قانون یعنی اینکه گردن فرد زده شود؟"

خلیل صالحی مدیرعامل سابق برق شیراز و صنعت نفت آبادان هم با ماهینی موافق است و می‌گوید: "منع و محرومیت دوای درد نیست. اینها سرمایه‌های مملکت هستند. از جبهه و مقابل دشمن که فرار نکرده‌اند. قرار بوده در تیم نظامی بازی کنند، رفته‌اند تیم غیر نظامی بازی کرده‌اند."

ماهینی در صفحه اینستاگرام خود نوشته: "دو سال رایگان بازی کنیم. تیم خودمان و تیم ملی را از ما گرفتند. جام ملت‌ها را هم گرفتند. به یک باره حکم اعدام هم بدهند دیگر. چند ثانیه به خانوادهایمان فکر کنید. مگر فردوسی‌پور در برنامه‌ ۹۰ حکم بخشش قاتل را نگرفت؟ یعنی کار ما بدتر از آدم کشتن بود که ما را را نمی‌بخشند؟"

ماهینی که از مسافران جام جهانی ۲۰۱۴ بود یادآور شده: "یعنی خدا را شکر در مملکت ما هیچکس کار اشتباهی نکرده؟ هیچ تخلف و سوء استفاده‌ای نشده؟ آنها پول بیت المال نبوده؟"

محمد پنجعلی کاپیتان سابق تیم ملی ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا پیشنهادی مطرح کرده که چندان هم تازگی ندارد. طرح حرفه‌ای کردن خدمت سربازی. در واقع آنهایی که سربازی نمی‌روند، حقوق آنهایی که سربازی می‌روند را بپردازند.

پنجعلی می‌گوید: "اگر شرایطی فراهم شود که بازیکنان بتوانند سربازی خود را بخرند کمک زیادی به فوتبال ایران ‌کرده‌ایم. با پول‌هایی که از بازیکنان سرباز دریافت می‌کنیم، به بخش‌های بسیاری می‌توانیم سر و سامان دهیم."

اگر مفهوم سربازی، خدمت به وطن است آیا با توجه به اهمیت و حساسیت جام ملت‌های آسیا، محروم کردن تیم ملی از ستاره‌اش در جام جهانی، خدمت به وطن محسوب می‌شود یا بکارگیری این سرباز در جام ملت‌ها و سپس اعزام او به خدمت سربازی؟

پرسش مهم‌تری هم هست که نه فوتبالیست‌ها جرات بیانش را دارند و نه رسانه‌های داخلی تمایلی به طرح آن دارند. اینکه چرا از نظامیان متخلف در نیروهای مسلح نامی در میان نیست؟ همان‌ها که اسناد تقلبی را تایید کرده و کارت‌ها را صادر کرده‌اند.

مقامات نظامی درباره تخلف درجه‌دارهایی که در روند صدور این کارت‌ها نقش داشته‌اند، صحبتی نمی‌کنند. مطابق قانون، فرار از خدمت سربازی جرم است اما فساد در سازمانی که قرار بوده این سربازها را تعلیم دهند چطور؟