نفت تهران صدرنشین شایسته لیگ

حق نشر عکس ISNA
Image caption نفت تهران در صورت پیروزی مقابل راه آهن می‌تواند صدرنشینی خود را تا پس از تعطیلات لیگ حفظ کند

در پایان هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران نفت تهران با شایستگی در صدرجدول لیگ قراردارد. نفت در سالیان اخیر نمونه کامل یک تیم فوتبال است که با تغییر مربی نیز سیر صعودی این تیم مختل نشده است.

حسین فرکی، منصورابراهیم زاده، یحیی گل محمدی در سال‌های گذشته هدایت این تیم را بر عهده داشتند و نتایج خوبی با این تیم به دست آوردند و در حال حاضر این تیم با علیرضا منصوریان صدرنشین لیگ برتر ایران است.

همین موضوع نشان از سرمایه گذاری و برنامه ریزی مدیران این باشگاه نه چندان پرطرفدار است که توانسته در فوتبال پرحاشیه ایران راه درست و اصولی را در پیش بگیرند. صرف نظر از نقش موثر مدیران این باشگاه باید به این موضوع اشاره کنم که علیرضا منصوریان و محمد خرمگاه، دو بازیکنان سال‌های گذشته استقلال، توانسته اند با تجربه گرانبهایی که در تیم ملی امید ایران بدست آورده اند تیمی جوان و با انگیزه ای را تشکیل دهند.

منصوریان مربی جوان و باهوشی است که در زمان بازیگری نیز ارتباط عاطفی خوبی با همبازیان خود برقرار می کرد. در سال‌هایی که با همدیگر همبازی بودیم همین خصوصیات منحصر بفرد او موجب شده بود که در اولین سال حضورش در استقلال به یکی از بازیکنان محبوب این تیم تبدیل شود.

همین ویژگی‌های فردی منصوریان باعث شده تا محیطی دوستانه و قابل اطمینان برای بازیکنانش پدید بیاورد و از توانایی های آنان بیشترین بهره را بگیرد. نفت تهران با تمام شایستگی ها راه سخت و دشواری برای قهرمانی پیش رو دارد و تعطیلات پنجاه روزه لیگ پس از پایان هفته هفدهم نیز می تواند تاثیرات منفی فراوانی روی روند رو به رشد این تیم بگذارد.

بازیهای مهم هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال ایران:

سپاهان – گسترش فولاد

سپاهان به مانند همیشه بدون هیاهو و در شرایطی که از لحاظ فنی نیز درآمادگی کامل قرار ندارد توانسته خود را به صدر جدول نزدیک کند.

پیروزی این تیم مقابل گسترش فولاد و عدم نتیجه گیری نفت تهران سپاهان را به صدرمی رساند. پریرا و کرمی در این دیدار غایب هستند. پریرا نسبت به سال گذشته در فولاد دچار افت فاحشی شده است اما با این وجود در لحظاتی از بازی توانسته مشکلات سپاهان را در خط حمله را برطرف کند.

مهدی شریفی و محمدرضا خلعتبری در کنار جوانانی همچون امیر کریمی و علی کریمی می توانند سپاهان را در این دیدار به سه امتیاز بازی برسانند. گسترش فولاد با فراز کمالوند در اصفهان بدنبال شگفتی است.

جابر انصاری به همراه محمدابراهیمی که از تراکتور به این تیم اضافه شده‌اند، می توانند خط دفاعی سپاهان را به دردسر بیاندازند.

پرسپولیس – فولاد

پرسپولیس پنج شنبه در آزادی میزبان فولاد اهواز است. قرمزپوشان در شرایط خوبی بسر نمی‌برند. شکست مقابل نفت و ذوب آهن در لیگ و جام حذفی موجب شده است که این تیم دوباره وارد بحران شود.

درخشان مشکلات فراوانی در ترکیب تیمی خود دارد. بازیکنانی که بتوانند با توانایی های فردی خود مشکلات این تیم را برطرف کنند در پرسپولیس وجود ندارند و درخشان نیز نتوانسته درمدتی که مسئولیت فنی تیم را بعهده گرفته، تغییرات مثبتی در این تیم بوجود بیاورد.

در پرسپولیس تنها طارمی تا حدودی توانسته توانایی خود را نشان دهند و مصدومیت این بازیکن نیاز دردسرهای درخشان را دوچندان کرده است.

فولادبه رغم تمامی مشکلاتی که با آن دست به گریبان است تیمی کاملا منظم و با برنامه است که متکی به هیچ بازیکنی نیست. اسکوچیچ با بازیکنان جوان و آینده دار فولاد نشان داده که می توان با تمامی مشکات نیز خوب بازی کرد.

شریفات این روزها توانسته مشکلات گلزنی فولاد را برطرف کند و دیگر جوانان فولاد نیز در تهران بدنبال اثبات توانایی ها خود هستند. پرسپولیس در تهران بازی سختی را پیش رو دارد.

راه آهن – نفت تهران

راه آهن در بازی رفت موفق شده بود نفت را شکست دهد و در این بازی نیز بدنبال شکست صدرنشین لیگ است.

راه اهن تیمی جوان و نسبتا سخت کوش است که تنها نیاز به تجربه دارد. نفت با روحیه دو چندان در میدان حاضر می شود. راهیابی به فینال جام حذفی دست آوردی بزرگ برای نفت و بازیکنان جوان این تیم است.

همین موضوع می تواند تا حدودی تمرکز این تیم را در مسابقات لیگ برهم زند. اگر منصوریان بتواند این مشکل را برطرف کند نفت توان برتری در این دیدار را دارد.

تراکتور سازی – ذوب آهن

تراکتور در تبریز میزبان نماینده اصفهان است.خطیبی در هفته گذشته نشان داد که برای تبدیل شده به یک مربی کامل راه درازی در پیش دارد.

برخورد قهرآمیز با بازیکنانی که در یک مسابقه فوتبال در شرایط ایده ال قرار ندارند نشان از عدم آشنایی این مربی جوان به روانشناسی ورزشی است. بازیکنان در برخی مواقع نمی توانند توانایی فنی خود را بروز دهند و این وظیفه مربی است که بتواند شرایطی را برای بازیکنانش فراهم کند تا از توانایی های آنان بیشترین بهره را گیرد.

یحیی گل محمدی توانسته صبر و شکیبایی مدیران ذوب آهن را بخوبی پاسخ دهد. راهیابی ذوب آهن به فینال جام حذفی و جایگاه نسبتا خوب این تیم در میانه جدول لیگ نشان از پیشرفت چشمگیر ذوب آهن در این هفته ها است.

ذوب آهن تیمی کاملا با برنامه است که می تواند در هر شرایطی جریان بازی را کنترل کند. حسن زاده ومرتضی تبریزی در کنار مهدی رجب زاده با تجربه می توانند هر تیمی را به دردسر بیاندازند.

استقلال خوزستان- استقلال تهران

استقلال تهران در اهواز به دیدار همتای خوزستانی خود می رود. آبی پوشان در حنوب غریبه نیستند. امیر قلعه نویی نیز نمی خواهد با شکست به تعطیلات برود.

استقلال از لحاط فنی و روانی مشکلات فراوانی دارد و تعطیلات پنجاه روزه لیگ بهترین فرصت برای کادر فنی این تیم است تا بتوانند مشکلات این تیم را برطرف کنند.

استقلال اهواز به همراه ویسی بدنبال تثبیت خود در لیگ هستند و پیروزی در این دیدار می تواند آنان را از تیم‌های انتهای جدول جدا کند.