'مجبور شدم برهنه شوم تا زن بودنم را ثابت کنم'

حق نشر عکس getty
Image caption آنونما می‌گوید از او خواسته‌اند پیش چشم مقام‌های کنفدراسیون فوتبال آفریقا برهنه شود

ژنووا آنونما بازیکن تیم ملی فوتبال زنان گینه استوایی می‌گوید برای اثبات زن بودنش از او خواسته‌اند که پیش چشم مقام‌های کنفدراسیون فوتبال آفریقا و تیم گینه استوایی برهنه شود.

ژنووا آنونما با توهین آشنا است. سال‌ها با بی اعتنایی از کنار سوء ظن‌ ها رد شده و تهمت ها را نادیده گرفته است.

با این همه برای مواجه شدن با ماجرای تحقیرآمیزی که در پی اجرای درخشانش در مسابقات فوتبال زنان جام ۲۰۰۸ و به ثمر رساندن گل برای تیم کشورش روی داد آماده نبود.

گلی که گینه استوایی را به تنها کشور برنده به جز نیجریه در این دوره از مسابقات تبدیل کرد.

جای آن بود که خودش را برای مزه مزه کردن طعم تحقق رویایش آماده کند، اما به عمق کابوسی شخصی سقوط کرد.

در پی بازی پرانرژی و قدرتمندش، تیم‌های رقیب او را متهم کردند که مرد است و کنفدراسیون فوتبال آفریقا هم برای تشخیص جنسیت او بدترین روش را به کار برد.

این فوتبالیست آفریقایی به خاطر می‌آورد: "آنها از من خواستند که پیش چشم مقام‌های کنفدراسیون فوتبال آفریقا و تیم گینه استوایی برهنه شوم. آشفته شده بودم، روحیه‌ام را باخته بودم و می‌گریستم. رفتار بسیار تحقیرآمیزی بود، اما با گذر زمان بر این تجربه تلخ غلبه کردم."

غلبه بر سختی‌ها برای او که یکی از سرسخت ترین انسان هاست، چیز جدیدی نیست.

آرزوی او برای فوتبالیست شدن در گینه استوایی، او را در خانه و مدرسه منزوی کرده بود.

آنونما می‌گوید: "وقتی پنج ساله بودم دخترهای روستا مرا به جمع‌شان راه نمی‌دادند چون می‌خواستم فقط فوتبال بازی کنم برای همین عادت کرده بودم با پسرها بازی کنم."

"پدرم با زن دیگری در شهر زندگی می‌کرد و مادرم هم نمی‌خواست که هیچ‌ کاری با فوتبال داشته باشم. دوست داشت درس بخوانم و فوق لیسانس بگیرم، معلم شوم یا به بچه‌ها کمک کنم. با مادرم مشکلات جدی داشتم و در نهایت گفت دیگر نمی‌خواهد هیچ وقت من را ببیند. بالاخره خانه را ترک کردم و با دایی‌ام زندگی کردم. او مرا به شهر برد و تا بتوانم درسم را ادامه بدهم و در کنار آن فوتبال هم بازی کنم."

در پی امضای قرارداد تیم محلی با تیم پایتخت، مالابو، آنونما در سال ۲۰۰۲ وقتی که ۱۵ ساله بود راهی این تیم شد. یک سال پس از بازی در تیم ممالودی ساندنس در آفریقای جنوبی، به تیم کارل زایس‌ینا در لیگ آلمان پیوست، جایی که دو فصل متوالی به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد.

حق نشر عکس nc
Image caption نفدراسیون فوتبال آفریقا برای تشخیص جنسیت آنونما بدترین روش را به کار برد

پس از حضور تیم گینه استوایی در مرحله نهایی قهرمانی آفریقا، و در حالی که این تیم حضورش در جام جهانی زنان ۲۰۱۱ را تثبیت کرده بود، آنونما درگیر رسوایی کاملاً آشنایی شد.

نیجریه، آفریقای جنوبی و غنا، تیم ملی فوتبال زنان گینه استوایی را متهم کردند که سه مرد در تیم‌شان دارند: دو خواهر به اسم سالیماتا و بیلژسا سیمفور و کاپیتان تیم، ژنووا آنونما.

دایانا امکوما، مدافع وقت تیم غنا گفته بود: "کافی است که کوچکترین تماسی با آنها روی زمین داشته باشید تا متوجه شوید آنها مرد هستند."

در حالی که این خبر به سرعت به تیتر روزنامه‌ها در سرتاسر جهان تبدیل شده بود، آنونما جلوی دوربین رسانه‌ها ایستاد و ادعای مطرح شده را رد کرد.

او گفت: "من یک بازیکن سریع و قدرتمند هستم و دلیل این اتهام‌ها همین است اما خودم می‌دانم که مطمئنا زن هستم."

آرزوی برآورده نشده

با نزدیک شدن به جام جهانی زنان و در حالی که سر و صداها درباره‌ این موضوع همچنان ادامه داشت، تیم گینه استوایی تصمیم گرفت که با اخراج خواهران سیمفور، به بحث‌ها خاتمه دهد. اگرچه دلیل حذف این دو خواهر با جنسیت آنها مرتبط اعلام نشد و آن ادعاها هم هرگز ثابت نشد.

با این همه، آنمونا در تیم باقی ماند و در آن مسابقه‌ها هم تنها کسی بود که دو گل برای گینه استوایی به ثمر رساند.

تا به امروز، بزرگترین آزردگی او از این بوده که اجازه پیدا نکرد آزمایش پزشکی تایید جنسیت را انجام دهد تا یک بار برای همیشه به ادعاها و تردیدها درباره خودش پایان دهد.

او می‌گوید: "همیشه امیدوار بودم که با من تماس بگیرند و بگویند برای انجام آزمایش‌ها به بیمارستان می‌رویم، اما هیچ وقت این کار را نکردند. هیچ کاری نکردند. من را برای دفاع از خودم تنها گذاشتند تا اعلام کنم که مرد نیستم و زن هستم."

پس از آنکه گل‌های او، تیم گینه استوایی را برای دومین بار راهی مسابقات آفریقا در سال ۲۰۱۲ کرد، این زن دیگر آنقدر خوب بود که زن فوتبالیست سال آفریقا نام بگیرد.

حق نشر عکس
Image caption آنمونا حالا در تیم قهرمان لیگ آلمان بازی می‌کند

و آنقدر خوب بود که برای بازی در باشگاه فوتبال زنان اف.اف.سی توربین پوتسدام در آلمان آماده شود، تیمی که شش بار قهرمانی در لیگ آلمان و دو بار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را در کارنامه دارد.

او در این باره می‌گوید: "به نظر من آلمان بهترین لیگ را در اروپا دارد؛ مملو از بازیکنان بازی‌های بزرگ و بین‌المللی اما در سطح شخصی، تسلط نداشتن به زبان آلمانی، زندگی را سخت می‌کند. نمی‌توانی دوستان زیادی داشته باشی یا به راحتی با مردم صحبت کنی."

جاه‌طلبی‌های آینده

آنونما هر چقدر احساس غربت کند باز هم برای بازگشت به گینه استوایی آماده نیست، جایی که هروقت به خیابان‌هایش قدم بگذارد، به عنوان قهرمان تجلیل خواهد شد.

در عوض، در حال بررسی پیشنهاد بازی در فرانسه یا سوئد است، دو کشوری که قطب فوتبال زنان هستند.

آنونما با وجود رنج‌هایی که در زندگی حرفه‌ ای پرتلاطمش متحمل شده، همچنان بازیکنی است که در اوج قدرت و مهارت باقی مانده است.

مطالب مرتبط