نگاهی به نیمه نهایی اوپن استرالیا؛ نبرد غول‌ها در غیاب نادال و فدرر

حق نشر عکس Getty
Image caption واورینکا در رقابت‌های سال گذشته اوپن استرالیا با شکست جوکوویچ در مرحله یک چهارم نهایی گام مهمی برای قهرمانی در این رقابت‌ها برداشت

مسابقات امسال تنیس استرالیا در حالی به مرحله نیمه‌نهایی رسید، که برخلاف پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان خبری از درخشش «نسل بعدی تنیس جهان» در اولین رقابت مهم این فصل نبود.

بزرگ‌ترین شگفتی این مسابقات اما حذف دو ستاره‌ای بود که روی‌هم ۳۱ بار قهرمان گرند‌اسلم‌ها شده‌اند. از نیمه جدولی که راجر فدرر و رافائل نادال، مردان شماره ۲ و ۳ تنیس جهان و دو نفر از پر‌افتخار‌ترین تنیس‌باز‌های تاریخ، حضور داشتند، بخت‌های ششم و هفتم قهرمانی به نیمه‌نهایی رسیدند.

اندی ماری، بخت ششم قهرمانی در مسابقات با پیروزی جلوی نیک کیریوس، تنیس‌باز آینده دار استرالیایی و کسی که نادال را در مسابقات ویمبلدون سال گذشته حذف کرد، به نیمه‌نهایی رسید.

توماس بریچ، بخت شماره ۷ قهرمانی اما با شکست دادن و یا بهتر بگوییم «نابود کردن» رافائل نادال پا به مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات گذاشت؛ پیروزی با نتیجه ۶-۷، ۰-۶ و ۲-۶ مقابل حریفی که ۱۷ بار پیاپی به او باخته بود.

برخلاف این سوی جدول، در سوی دیگر غول‌ها کشته نشدند. نواک جوکوویچ، بهترین تنیس‌باز حال حاضر جهان که این روزها بی‌رقیب به نظر می‌رسد در نیمه نهایی باید برای سومین سال متوالی با استن واورینکا، مدافع عنوان قهرمانی بازی کند.

جوکوویچ- واورینکا

بخت نخست قهرمانی تنها به کمتر از دو ساعت زمان نیاز داشت تا با بردن میلوش رائونیچ، تنیس‌باز بلند قامت کانادایی و مرد شماره هشت تنیس جهان، راهی نیمه‌نهایی شود.

در این مسابقه سرویس‌های مخوف رائونیچ که ۹۹ «اِیس» (سرویس بدون بازگشت) در کارنامه داشت هم به کارش نیامد تاجوکوویچ ۲۷ ساله برای بیست و پنجمین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد.

این تنیس‌باز صرب برای رسیدن به فینال و کسب هشتمین گرند‌اسلم زندگی‌اش در نیمه‌نهایی باید با استن واورینکا، قهرمان سال گذشته بازی‌ها روبرو شود. اما جوکوویچ بهتر از هر کسی می‌داند، برای این که تبدیل به دومین مردی شود که پنج بار اوپن استرالیا را برده، کار آسانی پیش رو ندارد

جوکوویچ درباره مسابقه مقابل واورینکا گفته است:"بدون شک تماشاگران منتظر ماراتنی مشابه سال‌های اخیر هستند و من مطمئنم که هردوی ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا بهترین تنیس ممکن را به نمایش بگذاریم. ما معمولاً همدیگر را مجبور می‌کنیم تا با بیشترین توانایی ممکن بازی کنیم و برای همین هم مشتاق حضور در این مسابقه هستم."

«نوله»، دو سال پیش در دور چهارم اوپن استرالیا توانست در ست پنجم، حریف سوئیسی‌اش را ۱۰-۱۲ ببرد و حذف کند. ولی پارسال در یک چهارم‌ نهایی، واورینکا توانست ست پنجم را ۷-۹ ببرد و با پایان دادن به رکورد ۲۵ مسابقه بدون شکست جوکوویچ در این بازی‌ها، راهی مرحله بعد شود.

به نظر می‌رسد که امسال هم هواداران تنیس در ملبورن پارک باید در انتظار نبردی حساس و طولانی باشند. واورینکا که با پیروزی برابر کی نیشکوری، نایب قهرمان اوپن آمریکا، به نیمه‌نهایی این مسابقات رسید هم می‌داند در این مسابقه چه چیزی در انتظارش است.

او گفته است:"وقتی با نواک بازی می‌کنید، به خصوص در نیمه‌نهایی یک گرند‌اسلم، باید بهترین نمایش را داشته باشید. اگر می‌خواهید او را زیر فشار بگذارید، باید بهترین تنیس ممکن را بازی کنید. من هم حالا خوب بازی می‌کنم و از بازی‌ام مطمئن هستم."

حق نشر عکس EPA

ماری- بردیچ

در دیدارهای روبرو، بردیچ ۴-۶ از حریف اسکاتلندی‌اش پیش است. آخرین بازی این دو به مسترز سین‌سیناتی در سال ۲۰۱۳ بر‌می‌گردد، که تنیس‌باز اهل جمهوری چک، رقیب را در دو ست پیاپی برد. اما این دو در گرند‌اسلم‌ها یک بر یک مساوی هستند: در یکچهارم نهایی اوپن آمریکا ۲۰۱۲ ماری برنده شد و در دور چهارم اوپن فرانسه ۲۰۱۰، بردیچ.

ماری با این که تا به حال در اوپن استرالیا قهرمان نشده اما همیشه نمایشی خوب در اولین گرند‌اسلم فصل تنیس جهان داشته است. او، منهای سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ که در دور اول حذف شد، سه بار نایب‌قهرمان شده و یک‌بار حضور در نیمه‌نهایی، یک‌بار یکچهارم و دو‌بار حضور در دور چهارم را در کارنامه دارد. قهرمانی در مسابقات امسال، ماری را به سومین گرند‌اسلم‌اش می‌رساند، که در این‌صورت فقط اوپن فرانسه را در کلکسیون‌اش کم خواهد داشت.

بردیچ اما با این که سال‌هاست در سطح اول تنیس جهان بازی می‌کند، فقط یک‌بار به فینال یک گرند‌اسلم رسیده: ویمبلدون ۲۰۱۰. این تنیس‌باز ۲۹ ساله یک سرویس‌زن قهار است.

او که تا به حال حتی یک ست هم در اوپن استرالیای امسال واگذار نکرده، در تمام بازی‌هایش (غیر از یکی) بالای ۶۰ امتیاز سرویس گرفته است. در سوی دیگر ماری هم از این سلاح (که نقشی حیاتی در مسابقات هارد‌کورت دارد) برخوردار است.

او در مسابقه قبلی‌اش با کی‌ریوس رکورد کسب بیش‌ترین امتیاز از سرویس اول (۶۹ درصد) را به خود اختصاص داد. ماری آماده و قبراق است. سال گذشته او در حالی به ملبورن آمد که تنها چند ماه از جراحی کمرش گذشته و به طور کامل خوب نشده بود، ولی حالا با بدنی آماده و انگیزه‌ای فراوان بازی می‌کند.

آمادگی بدنی‌ای که جلوی کیریوس حسابی به کارش آمد و مقابل بردیچی که گهگاه بی‌ثبات است، نقشی اساسی خواهد داشت. اما بردیچ هم که از چند ماه پیش زیر نظر دنی والوردو، مربی پیشین ماری، تمرین می‌کند، خیلی خوب می‌داند، اگر می‌خواهد برنده اولین گرند‌اسلم زندگی‌اش شود، وقتی بهتر از حالا پیدا نمی‌کند.