فینال اوپن استرالیا؛ جنگ جوکر احساساتی با ماری آرام

حق نشر عکس Getty
Image caption اندی ماری و نواک جوکوویچ برای سومین بار در فینال اوپن استرالیا مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند

بعد از دو هفته تنیس نفس‌گیر و سطح بالا، اولین گرند‌اسلم فصل به آخرین روز رسید. نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان در یک سو و اندی ماری نفر ششم دنیا در سوی دیگر؛ فینالی که در پنج سال اخیر برای سومین بار در اوپن استرالیا تکرار می‌شود.

جوکوویچ تا به حال هشت گرند‌اسلم برده و ماری فقط دوتا. جوکوویچ سه بار در چهار گرند‌اسلم اخیر به فینال رسیده و ماری از دو سال پیش که قهرمان ویمبلدون شد برای اولین بار است که به فینال یکی از این رقابت‌ها می‌رسد.

اما در ملبورن هر دو تنیس‌باز ۲۷ ساله نمایشی تقریبا یکسان داشته‌اند: آن‌ها تا قبل از فینال فقط دو ست باخته‌اند و هر دو هم جلوی یکی از ۱۰ نفر برتر دنیا. ماری یک ست به گریگور دمیتروف (شماره ۱۰) داد و یکی هم به توماس بردیچ (شماره ۷) و جوکوویچ هم دو ست در نیمه‌نهایی به استن واورینکا (شماره ۴) باخت.

مربیان ستاره

مربیان هر دو بازیکن از ستاره‌های پیشین جهان تنیس هستند. «جوکر» سال گذشته همکاری‌اش را با بوریس بکر شروع کرد و توانست با کمک او به فینال اوپن فرانسه برسد، قهرمان ویمبلدون شود و بار دیگر رتبه اول رده‌بندی جهانی را تصاحب کند.

ماری هم به دنبال جدایی از ایوان لندل، مربی قبلی‌اش، از شش ماه پیش با امیلی مورسمو همکاری می‌کند. او هیچگاه تسلیم منتقدانی نشد که می‌گفتند یک مربی زن نمی‌تواند به او کمک کند و حالا زیر نظر مورسمو هم بازی‌اش تنوع بیشتری پیدا کرده و تهاجمی‌تر شده و هم از نظر بدنی وضعیت خیلی خوبی دارد.

آمار به نفع جوکوویچ

روی کاغذ و به خصوص در اوپن استرالیا، «نوله» در برابر حریف بریتانیایی‌اش وضعیت بهتری دارد. در دیدارهای رودررو تنیس‌باز صرب ۸-۱۵ پیش است. این دو در چهار دوره اخیر اوپن استرالیا سه بار (دو بار در فینال) باهم مسابقه داده‌اند که در تمامی آن‌ها جوکوویچ برنده بوده.

فینال ۲۰۱۱ را جوکوویچ در سه ست پیاپی برد. فینال ۲۰۱۳ کمی نزدیک‌تر بود، ماری توانست یک ست از حریف بگیرد. اما نزدیک‌ترین بازی این دو به نیمه‌نهایی ۲۰۱۲ باز‌می‌گردد که بازی ۵ ست طول کشید و جوکوویچ پس از نزدیک به پنج ساعت برنده از زمین بیرون آمد.

از تمام این‌ها گذشته، جوکوویچ چهار بار قهرمان این گرند‌اسلم شده و ماری هنوز نتوانسته جام قهرمانی را در ملبورن بالای سر ببرد. آمار این دو البته در فینال گرند‌اسلم‌ها نزدیک‌تر است و در این زمینه ۲-۲ مساوی هستند. به عبارت دیگر ماری در فینال هر دو گرند‌اسلمی که قهرمان شده، جوکوویچ را شکست داده است.

نمایش خوب ماری

تا قبل از شروع تورنمنت و حتی تا قبل از نیمه‌نهایی، بسیاری جوکوویچ را قهرمان اوپن استرالیا می‌دانستند، اما حالا اوضاع فرق کرده است. جوکوویچ در نیمه‌نهایی و مقابل استن واورینکا نمایشی بی ثبات و سرشار از اشتباه داشت و شاید بتوان دلیل برنده شدن‌اش را اشتباهات تمام نشدنی حریف سوئیسی دانست.

این دو تنیس‌باز در حدود ۱۳۰ اشتباه قابل اجتناب (آنفورسد ارور) داشتند؛ چیزی که در این سطح تنیس نادر است. جوکوویچ بازیکنی به شدت احساساتی است، در حالی که ماری تا این جای کار آرام‌تر و مطمئن‌تر نشان داده است.

او هم جلوی دمیتروف و هم مقابل بردیچ، عقب افتاد ولی آرامشش را حفظ کرد و بازی را برد. ماری اگر در فینال هم به خوبی این دو بازی فورهند‌های تهاجمی بزند و سرویس‌های دوم‌اش بی‌نقص باشد، بخت بالایی برای قهرمانی دارد.

ماری برای بردن مسابقه باید با تنوع دادن، بازی‌اش را به حریف دیکته کند. او همچنین می‌‌تواند با استفاده بیشتر از اسلایس‌هایش (مثل بازی با بردیچ) توازن جوکوویچ را بهم بزند. این روزها بدن ماری آماده‌تر از هر زمانی است و این می‌تواند در رالی‌های طولانی به داد ماری برسد، ولی این فینال بیشتر نبردی ذهنی است تا فیزیکی. فراموش نکنیم، جوکوویچ در سالی فینال ماراتن‌وار جلوی نادال را پس از نزدیک به شش ساعت برد که در نیمه‌نهایی هم نزدیک به پنج ساعت و نیم با ماری جنگیده بود.