ژروم شامپاین از نامزدی انتخابات ریاست فیفا کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس AP
Image caption جروم شامپانیه پس از آنکه توانست حمایت لازم برای نامزدی از انتخابات ریاست فیفا را کسب کند، کناره‌گیری خود را اعلام کرد

پس از کناره‌گیری ژروم شامپاین از انتخابات ریاست فیفا، سه نامزد دیگر با سپ بلاتر برای کسب کرسی ریاست مهمترین نهاد فوتبال جهان با هم رقابت خواهند کرد.

شاهزاده علی از اردن نایب رئیس کنفدراسیون آسیا، لوئیس فیگو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال پرتغال و مایکل فان پراگ رئیس فدراسیون فوتبال هلند سه رقیب سپ بلاتر در انتخابات ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال هستند.

آقای شامپاین، ۵۶ ساله موفق به کسب حمایت لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست فیفا نشد، او در بیانیه با انتقاد از فدراسیون‌های فوتبال کشورهای مختلف گفته است: "فدراسیون‌های فوتبال دست به دست هم دادند تا تنها نامزد مستقل فیفا از صحنه کنار رود."

سپ بلاتر که از سال ۱۹۹۸ بر صندلی ریاست فیفا تکیه زده، قصد دارد برای پنجمین دوره پیاپی در این سمت باقی بماند.

نامزدهای انتخابات ریاست فیفا برای ورود در انتخابات ریاست فیفا باید از سوی فدراسیون فوتبال ۵ کشور حمایت شوند، این در حالی است که تنها فدراسیون فوتبال سه کشور از آقای شامپاین حمایت کردند.

ژروم شامپاین که بیشتر در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ معاون دبیرکل فیفا بود، منتقد اصلی عملکرد فیفا در چند سال گذشته بوده است.

انتخابات ریاست فیفا با حضور ۲۰۹ فدراسیون عضو این نهاد قرار است روز ۲۹ مه امسال ( ۸ خرداد ۱۳۹۴) در مقر فیفا در زوریخ برگزار شود.