درآمد خود را با ستاره‌های فوتبال مقایسه کنید

چند دقیقه طول می کشد تا یک فوتبالیست مشهور درآمد هفتگی شما را به دست آورد؟

فوتبالیست ها در جهان بیشترین دستمزدها را دارند. طبق قرداد فعلی کریستیانو رونالدو با رئال مادرید، او هر هفته ۳۵۰ هزار یورو می گیرد. حقوق شما در مقایسه با فوتبالیست ها چقدر است؟ کشور و درآمد خود را در محاسبه‌گر زیر وارد و سپس فرد مورد نظر خود را انتخاب کنید تا درآمد شما با او مقایسه شود.

در مهلت یک ماهه نقل و انتقالات بازیکنان در ماه ژانویه، مالکان باشگاه های فوتبال در اروپا با قراردادهای چندین میلیون پوندی فوتبالیست ها را جلب کردند.

در مجموع، ۲۰ باشگاه لیگ برتر فوتبال انگلستان بیش از ۹۵۰ میلیون پوند خرج کردند و این رکوردی برای نقل و انتقال بازیکنان محسوب می شود.

در سال ۲۰۰۱ که "سول کمپبل" که از تیم تاتنهام به باشگاه رقیب آرسنال پیوست، دستمزد هفتگی ۱۰۰ هزار پوندی او در آن زمان رکوردی در بریتانیا بود و اولین کسی بود که در آمد هفتگی شش رقمی داشت. در همین حال قرارداد وِین رونی کاپیتان تیم انگلستان با منچستر یونایتد در فوریه سال گذشته، درآمدی معادل ۳۰۰ هزار پوند در هفته برای او به همراه داشته است.

طبق اعلام کارشناسان شرکت حسابرسی دلویت، میانگین درآمد بازیکنان لیگ برتر، در در فصل ۱۳-۲۰۱۲ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار پوند افزایش داشته است. این رقم معادل ۳۱ هزار پوند در هفته است که بیشتر از میانگین درآمد هفتگی کارمندان در بریتانیاست.

محاسبه گر مقایسه ای این صفحه، بخشی از مطالب و گزارش های ویژه بی بی سی با عنوان "جهانی غنی تر" است که به موضوع ثروت، فقر و نابرابری در جهانی می پردازد.

توضیح: ارقام مربوط به دستمزد فوتبالیست ها یا از روی گزارش ها گرفته شده یا رقمی است که بخش ورزشی بی بی سی تشخیص داده و آن را برآوردی دقیق دانسته است. این ارقام قبل از پرداخت مالیات است و شامل درآمد آنان از محل حمایت های مالی یا سایر قراردادهای تجاری نمی شود. آمار مربوط به میانگین درآمدها هم از سازمان جهانی کار گرفته شده است. این آمار شامل کسانی است که دستمزد می گیرند، نه افراد خوداشتغال یا کسانی که تحت پوشش کمک های دولتی هستند. برای مقایسه دستمزدهای یک کشور با کشور دیگر، از شاخص برابری قدرت خرید بانک جهانی استفاده شده است. مجموعه اطلاعات گرفته شده از بانک جهانی برای این محاسبه‌گر، مربوط به سال ۲۰۱۳ است و نرخ تبدیل ارز مورد استفاده هم لزوما نرخ کنونی بازار آزاد نیست. اطلاعات مربوط به پیراهن های فوتبال از وبسایت های رسمی باشگاه ها گرفته شده است.