هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ بازی‌های حساس صدر جدول

حق نشر عکس esteghlafc

در هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران جدال در صدر جدول بسیار دیدنی و حساس است، فولاد در هفته گذشته توانست با پیروزی مقابل راه آهن هم امتیاز با نفت در صدر جدول قرار گیرد. تساوی تراکتور در انزلی و شکست سپاهان در تهران باعث شد تا امیدهای استقلال برای قهرمانی یک‌بار دیگر زنده شود.

پس از هجده هفته از لیگ برتر فوتبال ایران بدون شک قهرمان این دوره از مسابقات یکی از پنج تیم صدر جدول است. با نگاهی به ترکیب تیمی و شرایط فنی تیم‌های ذکر شده تمامی آنان شرایط یکسانی برای قهرمانی دارند.

یکی از دلایلی که موجب شده است تا شانس تمامی آنان یکسان باشد نبود بازیکنی تعیین کننده در ترکیب این تیم‌هاست. این موضوع موجب شده است تا کفه ترازو برای تمامی مدعیان قهرمانی یکسان باشد.

با در نظر گرفتن تمامی شرایط موجود و به رغم شکست هفته گذشته سپاهان مقابل رقیب همیشگی اش استقلال، این دو تیم شانس بیشتری برای قهرمانی دارند.

دلیل اصلی که موجب شده است تا شانس این دو تیم نسبت به دیگران بیشتر باشد عدم حضور آنان درلیگ قهرمانان آسیا است.

بازی‌های پرفشار لیگ آسیایی بدون شک بر روند فنی تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات تاثیرگذار است و تیم‌های استقلال و سپاهان می توانند با آرامش خاطر تمامی تمرکز خود را معطوف به لیگ داخلی کنند همین موضوع می‌تواند شانس قهرمانی این دو تیم را افزایش دهد.

بازی‌های مهم هفته نوردهم لیگ برتر فوتبال ایران

سایپا - استقلال تهران

سایپا چهارشنبه در کرج میزبان استقلال است. سایپا در بازی گذشته توانست با دریافت دو گل در همان دقایق ابتدایی به بازی برگردد و با هنرنمایی میلاد میداوودی و وحیدمحمدی با سه گل به پیروزی برسد.

همین موضوع نشان از اعتماد بتفس این تیم جوان دارد. بدون شک نقطه قوت سایپا در ضربات ایستگاهی است. در صورتی‌ که استقلالی ها در نزدیکی محوطه جریمه مرتکب خطا شوند، میداوودی می تواند به راحتی دروازه تیم سابق خود را باز کند .

مشکل اصلی سایپا ساختار دفاعی این تیم است که انسجام لازم را ندارد، استقلال می تواند با حرکات منحصر بفرد جاسم کرار براحتی سیستم دفاعی این تیم را باز کند.

استقلال در بازی گذشته در کناره ها بسیار خطرناک نشان داد عدم اعتماد بنفس مدافعان استقلال و ترس از باز شدت دروازه و عقب نشینی بیش از اندازه مدافعان، از نقاط ضعف اصلی بازیکنان خط دفاعی استقلال است که کادر فنی آبی پوشان باید هرچه زودتر آن را برطرف کند.

عنایتی و برهانی زوج طلایی سال‌های گذشته استقلال به همراه کرار جاسم تمامی امیدهای قلعه نویی برای کسب سه امتیاز بازی است.

سپاهان - نفت تهران

سپاهان در اصفهان محکوم به پیروزی است. مشکل اصلی سپاهان نبود محرم نویدکیا است. زرد پوشان اصفهانی هنوز نتوانسته اند بازی بدون محرم را بخوبی یاد بگیرند.

نبود بازیکنی با خصوصیات نویدکیا مهره گمشده سپاهان است. با توجه به تفکرات فرکی و نوع بازی سپاهان این تیم نیاز به بازیکنی دارد که بتواند جریان بازی راکنترل کند.

چنین بازیکنی در ترکیب سپاهان وحود ندارد. شریفی، خلعتبری، سوکای و پریرا بازیکنانی هستند که اگر بخوبی تغذیه شوند می توانند هر خط دفاعی را به دردسر بیندازند.

سپاهان در خط دفاعی نیز مشکلاتی دارد. حضور همیشگی مدافعان کناری سپاهان در حمله همواره فضای لازم را در اختیار حریفان قرار می دهد تا از کناره ها این تیم را تحت فشار قرار دهند.

نفت با منصوریان بخوبی از این موضوع آگاهی دارند و سعی می کنند از همین نقطه به سپاهان ضربه بزنند. پرسینگ خوب بازیکنان نفت و سرعت بالای آنان در ضد حملات می تواند بلای جان سپاهان در این بازی باشد.

جدال وحید امیری در جناح چپ نفت و وریا غفوری در سمت راست سپاهان از نکات دیدنی بازی روز چهارشنبه است.

تراکتورسازی - پدیده

رسول خطیبی در نیم فصل دوم با جذب عیسی إندو سنگالی دروازه بان سابق تیم ذوب آهن که در سال‌های گذشته تجربه خوبی درفوتبال ایران داشت حامد لک را کاملا از ترکیب تیمی خود کنار گذاشت.

با اضافه شدن تیموریان سیستم دفاعی تراکتور تاحدود زیادی تقویت شده، با وجود ادینهو برزیلی و مهرداد بایرامی در خط حمله و فرشاد احمد زاده و مهراد ثاقبی در میانه میدان تراکتور می تواند در تبریز به سه امتیاز بازی امیدوار باشد.

تمامی حرکات تهاجمی تراکتور از جناحین است و مرزبان سرمربی پدیده بخوبی از این موضوع آگاهی دارد. پدیده سعی می کند با مسدود کردند کانال‌های کناری مانع از گل زنی تراکتور شود. محمد غلامی در خط حمله تمام امید پدیده در این بازی است، اما بعید به نظر می‌رسد که آندوی سنگالی در توپ‌های هوایی مقهور او شود.

استقلال خوزستان - فولاد اهواز

جمعه دو تیم شهر اهواز داربی مهمی را پیش رو دارند. استقلال برای بقا می‌جنگد و فولاد بدنبال قهرمانی است. با اضافه شدن بازیکنان جدید به ترکیب تیمی فولاد، بنظر می رسد که اسکوچیچ دغدغه کمتری نسبت به بازی‌های رفت دارد.

احمد آل نعمه و محمد قاضی دو بازیکن حدید فولاد توانستند در بازی گذشته موفق به گلزنی شوند که نشاندهنده خریدهای خوب فولاد است.

فولاد پس از دست دادن سروش رفیعی، محسن مسلمان را جذب کرده است که تا حدودی مشابه یکدیگر بازی می کنند. قاضی در پلان B فولاد نقش مهمی ایفا می کند.

فولاد در خط حمله فاقد بازیکنی سرزن و بلند قامت بود و با اضافه شدن این بازیکن اسکوچیچ نشان داد در کورس قهرمانی تمامی جوانب را در نظر گرفته است.

استقلال اهواز با ویسی ابتدا بدنبال مهار خط حمله فولاد است. در استقلال بازیکنان با تجربه‌ایی همچون مهدوی، بائو و سید صالحی می توانند هر لحظه جریان بازی را تغییر دهند.

اگر استقلال اهواز بتواند دروازه اش را بسته نگه دارد می تواند در ضد حملات که بسیار با برنامه نیز عمل می‌کند به سه امتیاز بازی امیدوار باشد.