هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران؛ دوئل اسکوچیچ و فرکی

حق نشر عکس ISNA

در مهمترین بازی هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران دو تیم مدعی فولاد و سپاهان در اهواز به دیدار یکدیگر می روند. اسکوچیچ سرمربی موفق فولاد از معدود مربیان خارجی است که توانسته به رغم تمامی مشکلات فوتبال ایران تاثیر بسزایی بر روند تیم‌های تحت مدیریت خود بگذارد.

کارنامه نسبتا درخشان او سال گذشته در ملوان و صدر نشینی فولاد در لیگ امسال و با توجه به تمامی مشکلاتی که این تیم در نیم فصل اول مسابقات با آن دست به گریبان بود نشان از توانایی بالای این مربی کروات است.

صرف نظر از دانش مربیگری و شخصیت منحصر بفرد اسکوچیچ یکی از مهمترین دلایل صدرنشینی فولاد برنامه ریزی طولانی مدت و آموزش اصولی توسط مربیان خارجی این تیم در تیم‌های پایه‌ایی است.

فولاد با آموزش حرفه‌ایی بازیکنان در رده پایه تنها باشگاهی در فوتبال ایران است که بیشترین سرمایه گذاری‌ها را به آکادمی فوتبال خود اختصاص می دهد. سپاهان نیز به مانند فولاد باشگاهی کاملا حرفه‌ایی است که همواره از مدعیان اصلی قهرمانی لیگ به شمار می آید.

انتظار هواداران خونگرم سپاهانی تنها قهرمانی است و همین موضوع موجب شده تا فرکی در اولین سال حضور خود در اصفهان با مشکلاتی روبرو شود. فرکی توانایی‌های خود را در فوتبال ایران به اثبات رسانده و تنها نیازمند زمان بیشتری است تا بتواند با شرایط فوتبال اصفهان هماهنگ شود.

فراموش نکنیم که فرکی در دومین سال حضورخود در اهواز توانست فولاد را به قهرمانی برساند. اما یکی از موضوعاتی که هفته گذشته موجب شد تا یکبار دیگر عدم برنامه ریزی درست در باشگاه‌های فوتبال ایران به اثبات برسد برکناری رسول خطیبی از سرمربیگری تراکتور سازی تبریز بود.

در ابتدای فصل عنوان کرده بودم با توجه به جوانگرایی و استفاده از بازیکنان بومی در ترکیب تیمی تراکتور، رسول خطیبی نیازمند زمان است و آیا مسئولان تراکتور فرصت لازم را در اختیار این مربی جوان می گذارند؟

بنظر می رسد یکی از دلایل اصلی برکناری خطیبی جنگ قدرت بین او و مدیر عامل جدید تراکتور سازی است. مدیران بیشتر باشگاه‌های ایران پس از رسیدن به صندلی ریاست به تنها موضوعی که می اندیشند مطرح کردن خود در جامعه فوتبال است.

مدیران تراکتور سازی در دومین سال تجربه مربیگری خطیبی در لیگ برتر انتظار قهرمانی از این تیم دارند که همین موضوع نشانه عدم آشنایی آنها از فوتبال است. خطیبی در همان ابتدای فصل شاید گزینه مناسبی برای تراکتور بشمار نمی رفت.

تجربه نسبتا ناموفق او در تیم گسترش فولاد که نهایتا در نیم فصل دوم منجر به استعفای او از این تیم شد نشان می داد که این مربی جوان نیازمند تجربه بیشتری است تا بتواند در شرایط پرفشار توانایی های خود را نشان دهد.

اما با توجه به شناخت ابن بازیکن از شرایط شهر تبریز و جوانگرایی که او در تیم بوجود آورد تراکتور همچنان بعنوان یکی از مدعیان قهرمانی بشمار می آید که کارنامه نسبتا موفقی بشمار می آید. اگر به خطیبی فرصت لازم داده می‌شد مطمىنا تراکتور در سال‌های آینده می توانست با این مربی جوان روزهای درخشانی را تجربه کند.

مهمترین بازی‌های هفته بیستم لیگ برتر فوتبال

فولاد - سپاهان

جمعه در شهر پر از گرد و غبار اهواز، فولاد و سپاهان مهمترین بازی لیگ را برگزار می کنند. شرایط شهر به گونه‌ایی است که می تواند بر روند بازی تاثیرگذار باشد.

صرف نظر از این موضوع فولاد در بهترین شرایط قرار دارد. خط حمله فولاد با حضور نانگ و قاضی که توسط مسلمان و شریفات در خط میانی حمایت می شوند می تواند روزسختی را برای مدافعان نسبتا کند سپاهان رقم بزند.

نانگ فوروارد کامرونی فولاد به مانند همیشه یکی از خریدهای خوب فولاد است که توانسته مشکل گلزنی این تیم را در نیم فصل دوم بر طرف کند. حرکات عالی نانگ از نقاط کور خط دفاعی حریفان از خصوصیات منحصر به‌فرد او است که کمتر در فوتبال ایران می توان آن را مشاهده کرد.

نانگ در زدن ضربات آخر نیز بسیار مهارت دارد. در میانه میدان اسماعیل شریفات بتدریج به بازیکنی کامل تبدیل شده است. حرکات پا به توپ این بازیکن باعث می شود تا خط دفاعی حریف دچار سر درگمی شود و همین موضوع شرایط را برای حرکات عالی نانگ فراهم می کند تا بتواند در فصاهای بوجود آمده صاحب توپ شود.

هادی عقیلی و عبدالله کرمی بازیکن سابق فولاد باید بسیار مراقب باشند. محمد قاضی فوروارد مکمل نانگ سعی می کند با درگیری‌های فیزیکی فضای بیشتری را در اختیار او قرار دهد.

با اضافه شدن محسن مسلمان خلاقیت خط میانی فولاد بیشتر شده است. اگر سپاهان بتواند خط میانی فولاد خصوصا شریفات و مسلمان را مهار کند می تواند دروازه خود را بسته نگه دارد.

یکی دیگر از صحنه های دیدنی بازی روز جمعه جدال مدافعان کناری این دو تیم است. وریا غفوری مدافع راست سپاهان و تیم ملی باید مقابل مهرداد جماعتی که بدون شک بهترین مدافع چپ حال حاضر فوتبال ایران است قرار گیرد.

در جناح دیگر یوسف وکیا جوان باید با احسان حاج صفی و علی احمدی مقابله کند. وکیا بازیکن جوان و با انگیزه‌ایی است که تقابل او با حاج صفی می تواند از نکات دیدنی بازی روز جمعه باشد.

شرایط سپاهان مناسب نیست. پریرا و شریفی در زمان‌هایی از بازی بسیار ناهماهنگ عمل می کنند. شاید بازگشت خلعتبری به ترکیب اصلی بتواند این مشکل را در خط حمله سپاهان بر طرف کند.

بنظر می رسد که سپاهان نمی خواهد بازنده شهر اهواز باشد تساوی می تواند سپاهان را همچنان در کورس قهرمانی نگه دارد اما پیروزی فولاد می تواند فرار بزرگ این تیم بسوی قهرمانی باشد.

پدیده- پرسپولیس

پدیده در مشهد میزبان پرسپولیس بحران زده است. در ترکیب تیمی پدیده بازیکن ازبکستانی آنان بسیار با کیفیت نشان داد. بهادر نسیم اوف بازیکنی سریع و شوت زن است که می تواند هر لحظه دروازه پرسپولیس را به خطر بیاندازد.

یکی از خصوصیات خوب تیم پدیده که کمتر در دیگر تیم‌های لیگ برتر مشاهده می شود قدرت شوت زنی بازیکنان خط میانی آنان است. این تیم در بازی گذشته مقابل تراکتور توانست دو گل خود را از شوت‌های راه دور به ثمر برساند که نشان از برنامه ریزی خوب کادر فنی آنان است.

رضا حقیقی بازیکن سابق پرسپولیس در میانه میدان پدیده انگیزه خاصی در این دیدار دارد.حقیقی در نیم فصل توسط درخشان از پرسپولیس کنار گذاشته شد و این بازی بهترین فرصت برای این بازیکن مشهدی است تا بتواند توانایی خود را به اثبات برساند.

مهمترین مشکل پرسپولیس در میانه میدان است. همواره در فوتبال تیمی موفق است که خط میانی قدرتمندی داشته باشد. کفشگری، عالیشاه، گابریل، نوراللهی و خالقی فر پنج مرد میانی پرسپولیس فاقد کیفیت لازم برای بازی در این تیم هستند.

شاید از لحاظ فنی این بازیکنان توانایی بالایی داشته باشند اما فاقد اعتماد بنفس کافی برای بازی پرفشار و پراسترس در تیم بزرگی همچون پرسپولیس هستند. بازگشت محمد نوری به ترکیب پرسپولیس خبر خوبی برای درخشان است.پرسپولیس اگر بتواند مشکلات فردی بازیکنانش را در خط دفاعی برطرف می کند می تواند به گرفتن امتیاز امیدوار باشد.

صبا-تراکتورسازی

مهدی تارتار به خوبی می داند که بازی بسیار دشواری را مقابل تراکتور در قم پیش رو دارد. تراکتور در بازی‌های خارج از خانه به مراتب بهتر بازی می کند.

تمامی امیدهای تارتار به پیروز قربانی و حسین بادامکی بازیکنان با تجربه این تیم است تا بتوانند پس از شکست مقابل نفت مسجد سلیمان به شرایط خوب چند هفته گذشته بازگرداند.

گمانه زنی ها نشان از بازگشت دوباره تونی اولیویرا به تراکتور است. در حالی که در ابن بازی تراکتور فاقد سرمربی است بازیکنان این تیم نمی دانند چگونه باید مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کنند.

با وجود تیموریان و کیانی که هر دو از بهترین هافبک‌های تدافعی فوتبال ایران بشمار می آیند تراکتور در خط دفاعی بسیار آسیب پذیر نشان می دهد، ادینهو، نریمان جهان و بایرامی می توانند تراکتور را به پیروزی برسانند به شرط آنکه خط دفاعی تراکتور به مانند بازی مقابل پدیده آسیب پذیر نباشد.