پاکتی نرسید؛ مزایده واگذاری پرسپولیس و استقلال لغو شد

حق نشر عکس isna

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی ایران مزایده واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به دلیل آنکه هیچ فرد یا گروهی برای خرید این باشگاه اعلام آمادگی نکرده است، لغو شد.

میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی درباره مزایده واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفته است: " توجه به اینکه هیچ پاکتی برای خرید دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به دستمان نرسیده است طبیعتا مزایده این دو باشگاه لغو خواهد شد تا در جلسه چند روز آینده هیات رئیسه مجددا تشکیل جلسه دهد و زمان جدید واگذاری دو باشگاه را اعلام کند."

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی و وزارت ورزش ایران امروز قرار بود مزایده واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با قیمت پایه ۲۹۰ میلیارد تومان برگزار شود.

گروهی از متقاضیان خرید سهام این دو باشگاه پیش از این اعلام کرده بودند که قیمت پایه ۲۹۰ میلیارد تومانی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس بسیار زیاد است.

جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی سازی ایران در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران از احتمال داده که در جلسه هیات واگذاری این دو باشگاه قیمت پایه استقلال و پرسپولیس کاهش پیدا کند.

"با توجه به اهمیتی که این دو باشگاه در جامعه داشته و به دلیل افکار عمومی سعی می کنیم که در اولین جلسه هیات واگذاری ،موضوع این دو باشگاه به بحث و گفت‌وگو گذاشته شود این در حالی است که ممکن است در مصوبات این هیات بحث تعدیل قیمت و تغییر شرایط واگذاری مطرح شود و یا هیات واگذاری به این نتیجه برسد که قیمت ۲۹۰ میلیارد تومان برای این دو باشگاه مناسب بوده و باید شرایط واگذاری تغییر کند."

برخی از متقاضیان خرید سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال معتقدند با وضعیت فعلی فوتبال، قیمت پایه ۲۹۰ میلیاردی برای این دو باشگاه غیر واقعی است.

امیر عابدینی، مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس که به همراه گروهی از پیشکسوتان باشگاه پرسپولیس قصد خرید سهام این باشگاه را داشت در گفتگویی تاکید کرده که خرید سهام این تیم با توجه به شرایط فعلی فوتبال ایران سرمایه گذاری اقتصادی برای هیچ کسی به حساب نمی‌آید.

"خریدار می‌گوید برای خرید برند معنوی باشگاه پرسپولیس باید نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان پول بدهد و برای حفاظت آن نیز سالی ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان هزینه کند. با این شرایط ورودی بازگشت سرمایه او تنها نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان خواهد شد. در سوی دیگر، سازمان لیگ برای ۱۶ تیم لیگ برتری و ۲۸ تیم دسته اولی قرارداد حق پخشی بسته که سالانه ۶۰ میلیارد تومان برای این مجموعه آورده داشته باشد اما سازمان صداوسیما حاضر نیست، بیشتر از ۲۲ میلیارد تومان پول بدهد."

آقای عابدینی در ادامه درباره گفته است:" این در حالی است که اگر هر تیمی در لیگ برتر میانگین ۱۰ میلیارد تومان و هر تیمی دسته اولی پنج میلیارد هزینه کند، هزینه تیم‌های لیگ برتری و دسته اولی مجموعاً ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود. با این شرایط خریدار چطور می‌تواند در مزایده شرکت کند؟ نتیجه این اتفاقات چیزی جز بدهی انباشته شده تیم‌ها نمی‌شود."

مشاور سازمان خصوصی سازی در پاسخ با انتقادها از قیمت بالای واگذاری استقلال و پرسپولیس گفته دولت اگر قیمت پایه را کمتر اعلام می کرد، بدهی این دو باشگاه را بر عهده خریدار می‌گذاشت در حالی که در واگذاری استقلال و پرسپولیس بدهی‌های این دو باشگاه بر عهده دولت است.

آقای سبحانی تاکید کرده که احتمال برگزاری مجدد مزایده واگذاری سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تا پایان سال ۹۳ کم است:"با فرض برگزاری جلسه هیات واگذاری در آینده نزدیک و تصویب قیمت و شرایط واگذاری،با توجه به اینکه باید واگذاری این دو باشگاه در دو نوبت آگهی شود ،احتمال برگزاری مزایده قبل از پایان سال بعید است مگر اینکه جلسه هیات واگذاری در هفته آینده برگزار و شرایط واگذاری در همان جلسه تصویب شود تا بعد از انتشار آگهی، مزایده در اواخر اسفند ماه برگزار شود."