لیگ قهرمانان آسیا؛ پرسپولیس در فکر صعود

حق نشر عکس ISNA
Image caption پرسپولیس در بازی رفت موفق شد لخویا را سه بر صفر در تهران شکست دهد

لبگ فهرمانان باشگاهای آسیا به تدریج به روزهای حساس خود نزدیک می شود. نمایندگان ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات شرایط نسبتا متفاوتی دارند. فولاد تا حدود زیادی این مسابقات را از دست داده است.

تراکتور به رغم آنکه در گروه نسبتا آسانی قرار دارد، شرایط خوبی ندارد و احتمال حذف از گروه D مسابقات این تیم را تهدید می کند. نفت تهران با پیروزی خیره کننده خود مقابل الشباب در بازی گذشته امیدهای خود را برای صعود زنده کرد.

اما شرایط نفت این روزها مناسب نیست. بنظر می رسد رقابت‌های سنگین مسابقات داخلی موجب افت این تیم در این مرحله حساس از مسابقات شده است.

نفت در لیگ برتر ایران مدعی اصلی قهرمانی است و در فینال جام حذفی نیز حضور دارد. استرس و شرایط مسابقات داخلی تا حدود زیادی بر روند تیمی نفت تاثیرگذاشته است. مسئولان و کادر فنی این تیم باید تصمیم مناسبی اتخاذ کنند.

در شرایط فعلی ممکن است شاگردان جوان علیرضا منصوریان رقابت‌های داخلی و همچنین لیگ قهرمانان آسیا را از دست بدهند. در بین نمایندگان ایران تکلیف پرسپولیس تا حدودی زیادی مشخص است.

قرمزها کاملا لیگ ایران را از دست داده اند و با تمامی قوا تنها تمرکز خود را معطوف به لیگ آسیایی کرده اند. با اضافه شدن برانکو ایوانکوویچ پرسپولیس تنها به فکر صعود از گروه A مسابقات است.

صعود پرسپولیس از این گروه و موفقیت آنان در مرحله حذفی و پیش از تعطیلی مسابقات می تواند فصل نسبتا موفقی را برای این تیم رقم بزند. برانکو در صورت حضور در مرحله بعدی مسابقات با جذب بازیکنان مورد نظر خود در فصل آینده نه تنها مدعی اصلی قهرمانی لیگ داخلی می شود بلکه این تیم را به یکی از مدعیان اصلی کسب مقام قهرمانی لیگ آسیا نیز تبدیل می کند.

لخویا قطر - پرسپولیس تهران

لخویا با انبوهی از بازیکنان لژیونر و با کیفیت هیچ وقت تصور نمی کرد که در اولین دیدار این دوره از مسابقات در تهران با سه گل مغلوب پرسپولیس شود.

مایکل لادروپ مربی سرشناس لخویا در این دبدار تنها پیروزی می خواهد تا صعود این تیم را قطعی کند.در میانه میدان نماینده قطر کریم بودیاف نقش تعیین کننده ایی در حرکات روب به جلوی این تیم دارد، در کنار او سوریا در نوک خط حمله تمامی امیدهای لادروپ برای گلزنی است.

عقب نشینی پرسپولیس در نیمه خودی و استفاده از ضد حملات می تواند نماینده پرطرفدار ایران را در دوحه به پیروزی برساند.

سرعت خوب عالیشاه و طارمی به همراه پاس‌های دفیق نوری و گابریل تاکتیک اصلی قرمزها در این بازی حساس است. مهمترین مشکل پرسپولیس اشتباه فردی بازیکنان این تیم در زمان دفاع است.

محمد نوری کاپیتان این تیم باید بسیار مراقب باشد، خونسردی و ایجاد آرامش در جریان بازی بسیار مهم و ضروری است اما نباید در نهایت به بی دقتی منجر شود.

نوری در چند بازی گذشته با اشتباهات مبتدیانه خود موجب باز شدن دروازه پرسپولیس شد.

تراکتورسازی تبریز -نسف قارشی ازبکستان

تراکتور سازی در بازی گذشته مقابل این تیم در ازبکستان در حالی بازی را واگذار کرد که نیمه اول برتر میدان بود. اما نیمه دوم کاملا در اختیار نماینده ازبک‌ها بود.

تراکتور در تبریز و با حضور تماشاگران خونگرم خود بدنبال پیروزی است. پیروزی در این مسابقه نه تنها یکبار دیگر آنها را به صعود از گروه خود امیدوار می کند بلکه از لحاظ روانی نیز به این تیم در ادامه بازی‌های حساس داخلی کمک خواهد کرد.

هر دو تیم با آرایشی نسبتا مشابه بازی می کنند. در سیستم ١-٣-٢-٤ نسف قارشی بازیکن شماره 9 این تیم شومورداف بعنوان هافبک تهاجمی و پشت تک مهاجم یعنی کابلاش مغز متفکر این تیم است.

این بازیکن در بازی گذشته موفق شد گل پیروزی ازبک‌ها را نیز به ثمر برساند. تراکتور هنوز در مرکز خط دفاعی با مشکلاتی روبرو است.

هاشمی، شفیعی و دوسانتوز هنوز نتوانسته اند ترکیبی مطمئن در قلب خط دفاعی این تیم بوجود بیاورند. تراکتور در بازی گذشته مقابل سایپا در لیگ برتر نشان دادکه برنامه مشخصی در ضربات ایستگاهی دارد.

در این‌گونه ضربات تیموریان نقشی اساسی ایفا می‌کند. بدون شک تمامی امیدهای تونی به ادینیهو برزیلی است.

با شناختی که دیگر تیم‌ها به ابن بازیکن دارند ادینیهو می تواند در نقش طعمه عمل کند، تمرکز اصلی خط دفاعی نسف قارشی روی این بازیکن فضای لازم را در اختیار دیگر بازیکنانی همچون ثاقبی، احمدزاده و کامدار قرار می دهد که باید بخوبی از آن استفاده کنند

السد قطر- فولاد خوزستان

السد در بازی گذشته مقابل لوکوموتیو تاشکند شکست تحقیر آمیزی داشت. لوکوموتیو با نتیجه پنج بر صفر توانست قهرمان سابق آسیا را در ازبکستان شکست دهد.

السد با توجه به شکست مقابل نماینده ازبک همچنان به همراه الهلال شانس اصلی صعود از گروه C مسابقات است. بازیکنان فولاد بازی بسیار دشواری را در دوحه پیش رو دارند.

بلحاج هافبک و بازیکن چپ پای السد همه کاره این تیم است. بلحاج ارتباط بسیار خوبی با تک مهاجم برزیلی السد گرافیته ایجاد می کند.

همکاری این دو بازیکن نقطه قوت اصلی السد است. فولاد تا حدود زیادی شانس صعود در این دوره از مسابقات را از دست داده است.

تنها پیروزی در دو بازی آینده می تواند این تیم را به صعود از این گروه امیدوارکند. السد با پیروزی مقابل فولاد و با شکست و یا تساوی احتمالی لوکوموتیو مقابل الاهلی صعودش را به دور بعدی مسابقات قطعی می‌کند.

در میانه میدان فولاد چاگو همه کاره این تیم است. حضور موثر این بازیکن در کارهای دفاعی و همچنین حمله کمک شایانی به موفقیت‌های اخیر فولاد کرده است.

در کنار چاگو دیگر هموطن او نانگ و محمد قاضی نیز نفش تعیین کننده‌ایی در سیستم تهاجمی فولاد دارند.

آل نعمه و مساریچ دو مدافع مرکزی فولاد باید بسیار هوشیار باشند. گرافیته برزیلی با تجربه فراوان خود براحتی می تواند از فضای موجود بین این دو بازیکن حداکثر استفاده را بکند.

نفت تهران - پاختاکور ازبکستان

نفت در اولین دیدار مقابل پاختاکور تا دقایق پایانی پیروز میدان بود اما بازی خوب بازیکنان ازبک و بی تجربگی بازیکنان جوان نفت موجب شد تا نماینده ایران در اولین بازی سه امتیاز را از دست بدهد.

نفت شرایط مناسبی ندارد. با توجه به تاکتیک تیمی این تیم که بیشتر بر مبنای پرسینگ در بیشتر زمان بازی است بنظر می رسد قوای بدنی بازیکنان نفت در انتهای مسابقات تا حدود زیادی تحلیل رفته است.

منصوریان باید در استراتژی تیمی خود تجدید نظر کند. نفت می تواند همچنان پرسینگ را در تاکتیک تیمی خود مد نظر داشته باشد اما می تواند زمان آن را بر مبنای توانایی بازیکنان خود تغییر دهد.

پرسینگ نفت در زمان‌هایی که بازیکنان این تیم توپ را در یک سوم حمله از دست داده اند می تواند به این تیم برای رسیدن به گل کمک کند. در غیر این صورت عقب نشینی و پر کردن فضای بین خط دفاعی و دروازه بان باید مد نظر منصوریان قرار گیرد.

فضای پشت مدافعان نفت نقطه ضعف اصلی این تیم است. با حضور ماخارادزه گرجی در ترکیب پاختاکور و پاس‌های بلند این تیم در پشت خط دفاعی، پادووانی وکوروشی باید بسیار مراقب باشند.

پاختاکور با ارسال‌های دقیق در بین فضای مدافعان مرکزی حریف می تواند به نفت لطمه بزند. پیروزی نفت حکم صعود این تیم از گروه B این دوره از مسابقات را خواهد داشت. اما شرایط نفت پس از دو شکست پیاپی در لیگ برتر ایران چندان مناسب نیست.