هفته بيست وهشتم ليگ برتر فوتبال ايران؛ داربی حساس تبریز

حق نشر عکس TASNIM

سه هفته به پایان لیگ برتر فوتبال ایران باقی مانده است و هنوز به درستی شرایط تیمهای مدعی قهرمانی و سقوط مشخص نیست. تراكتورسازی بدون شك شانس اول قهرمانی است. اما نفت و سپاهان هر لحظه می توانند تراكتور را غافلگیر كنند.

با توجه به بازی مستقیم نفت و تراكتور در آخرین هفته لیگ حساسیت بازیها دو چندان شده است. شكست خانگی فولاد مقابل ذوب آهن این تیم را تا حدود زیادی از كورس قهرمانی دور كرد. در انتهای جدول راه آهن و نفت مسجد سلیمان از گزینه های اصلی سقوط بشمار می آیند.

اما شرایط جدول به گونه ایی است كه پیروزی در سه دیدار پیش رو همچنان امیدهای آنان را برای بقا زنده نگه می دارد. با توجه به حساسیت دیدارهای این هفته كه همگی بصورت همزمان انجام می شود نگاهی می اندازیم به تمامی هشت بازی روز جمعه.

شماره های ذكر شده رتبه تیمها در جدول لیگ است.

تراكتورسازی(١) - گسترش فولاد(١١)

تراكتور باید در داربی تبریز پیروز شود تا با خیالی آسوده در دو بازی آینده با كسب چهار امتیاز مقام قهرمانی خود را جشن بگیرد. با نگاهی به تركیب تیمها حضور بازیكنانی كه در هر دو تیم تجربه بازی دارند از نكات دیدنی بازی روز جمعه است. گسترش در صورت شكست و پیروزی تیمهای انتهای جدول یكبار دیگر به منطقه خطر بازمی گردد. كمالوند، مربی سابق تراكتور كه روزهای بسیار خوبی را در این تیم سپری كرد، حالا مانع اصلی تراكتور برای رسیدن به قهرمانی محسوب می شود.

پدیده (٩)- نفت تهران(٢)

پدیده به رغم مشكلات مالی تا حدود زیادی خود را ازخطر سقوط نجات داد. نماینده مشهد باكسب یك امتیاز در این دیدار حضور خود را در لیگ برتر تثبیت می كند. منصوریان به خوبی توانست در بازی مقابل ملوان از بحران خارج شود. بازی مقابل پدیده در مشهد دشواری های خاص خود را دارد. پدیده نشان داده كه به رغم تمامی مشكلات، رقیبی سرسخت برای همه تیمها است. سازماندهی مناسب هر دو تیم از نكات دیدنی بازی روز جمعه است.

استقلال خوزستان(١٣)- سپاهان(٣)

استقلال و ویسی سخت‌ترین روزهای خود را سپری می كنند. شكست این تیم را تا حدود زیادی به سقوط نزدیك می كند. سپاهان كاملا در شرایط ایده آل قرار دارد. زردپوشان اصفهانی مطمئنا تیم برتر از لحاظ فنی هستند. محرم نویدكیا، مهره گمشده سپاهان به تركیب تیمی بازگشته و همراه خود روحیه قهرمانی را به این تیم بازگرداند.

ملوان(١٢) - فولاد(٤)

ملوان در چند بازی گذشته دوباره طلسم شده است. مشكلات دفاعی این تیم و اشتباهات فردی موجب شده تا قوهای سپید انزلی یكبار دیگر ترس از سقوط داشته باشند. ملوان در انزلی بسیار خطرناك است و سه امتیاز بازی مقابل فولاد می تواند آنان را از منطقه خطر خارج كند. فولاد از كمبود بازیكن رنج می برد. با این وجود اسكوچیچ قاضی را به دلیل انظباطی كنار گذاشت. همین موضوع نشان از اصول درست مربی گری و تیمی است كه موجب موفقیت فولاد در فوتبال ایران شده است. فولاد در حال حاضر تنها برای كسب سهمیه آسیایی می جنگد.

ذوب آهن(٥) - نفت مسجد سلیمان(١٥)

ذوب آهن در اصفهان با پیروزی در این دیدار تا حدود زیادی سند سقوط نفت را امضا می كند. گل محمدی با شخصیت منحصر به فرد خود توانست تیمی تاكتیك پذیر و دونده درست كند كه در تمامی دقایق بازی با برنامه پیش می رود. نفت نیز به مانند ذوب آهن تیمی با برنامه است كه فوتبال را به زیبایی اجرا می كند. تنها كمبود تجربه موجب شد تا نفت به رغم تمامی شایستگی هایش در حال سقوط باشد.

صبا(٨) - استقلال(٦)

شاید دیدار تیمهای صبا و استقلال كم اهمیت ترین بازیهای هفته بیست و هشتم لیگ باشد . صبا در میانه جدول تنها در انتظار پایان لیگ است. اما استقلال هنوز نیم نگاهی به سهمیه دارد. استقلال می خواهد پیش از بازی مقابل تراكتور سازی و حریف دیرینه اش پرسپولیس با پیروزی در این دیدار هواداران خود را راضی نگه دارد.

راه آهن (١٦) - سایپا(٧)

راه آهن یكی دیگر از كاندیدای اصلی سقوط است. فرهاد كاظمی با تمامی تجاربی كه در فوتبال دارد هنوز نتوانسته مانع از سقوط این تیم شود. بازی مقابل سایپا آخرین شانس كاظمی و راه آهن است. فصل برای سایپا تمام شده و مجیدجلالی نیز سال آینده در این تیم حضور ندارد. عدم انگیزه كافی برای ادامه مسابقات و همینطور ترك احتمالی جلالی ممكن است در نوع بازی سایپا تاثیرگذار باشد. راه آهن می تواند از این مشكل به نفع خود استفاده كند و با پیروزی در این دیدار امیدهایش رابرای بقا زنده نگه دارد.

پرسپولیس (١٠) - پیكان (١٤)

پرسپولیس فصل كابوس واری را سپری كرد و تنها منتظر پایان فصل است. بر روی كاغذ این تیم می تواند یكی از كاندیداهای سقوط باشد اما پیروزی در این دیدار نه تنها جایگاه آنان را در جدول بهتر می كند بلكه از لحاظ روانی نیز آنان را برای دیدار مهم لیگ قهرمانان آسیا آماده می كند. پیكان با تمامی بازیكنان گران قیمتش در لبه پرتگاه قرار دارد. مرفاوی اگر نتواند در این دیدار امتیازی كسب كند بیشتر از هرتیم دیگری باید به بازی پلی آف بیاندیشد.