پیروزی پرگل تراکتورسازی مقابل استقلال؛ سرنوشت قهرمانی به هفته آخر کشیده شد

حق نشر عکس TASNIM
Image caption سامان نریمان‌جهان مهاجم تراکتورسازی با زدن سه گل مقابل استقلال، هت تریک کرد

تراکتورسازی تبریز، نفت تهران و سپاهان با پیروزی مقابل حریفان خود سرنوشت قهرمانی در لیگ برتر ایران را به هفته آخر کشاندند، استقلال هم با شکست سنگین مقابل تراکتورسازی تبریز شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را از دست داد.

هشت بازی هفته بیست و نهم لیگ برتر به دلیل حساسیت ویژه دو هفته آخر به طور همزمان در نقاط مختلف ایران برگزار شد.

در حساس‌ترین بازی هفته بیست و نهم لیگ، استقلال تهران در ورزشگاه آزادی میزبان استقلال تهران بود. استقلال برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باید تراکتورسازی را شکست می‌داد و تراکتورسازی هم با توجه رقابت حساس سه تیم برای کسب قهرمانی باید مقابل حریف خود به پیروزی دست پیدا می‌کرد.

تراکتورسازی تبریز از همان آغاز بازی میانه زمین را در اختیار خود گرفت، حضور آندرانیک تیموریان، محمد ایرانپوریان و احمد کامدار در خط هافبک تراکتورسازی باعث شد این تیم بازی را به راحتی در کنترل خود داشته باشد.

سامان نریمان‌جهان خیلی زود روی یک ضد حمله گل اول تراکتورسازی را به ثمر رساند، مهاجم جوان تراکتورسازی روی پاس خوب لوسیانو ادینیهو با یک شوت زیبا دروازه استقلال را باز کرد.

تراکتورسازی در ادامه بازی می‌توانست تعداد گل‌ها خود را به دو برساند ولی ضربه سامان نریمان جهان از پشت محوطه جریمه از بالای دروازه به بیرون رفت.

پس از گل تراکتورسازی، بازیکنان استقلال تلاش زیادی برای زدن گل مساوی کردند ولی بازی خوب خط دفاع و هافبک تراکتورسازی مانع از ایجاد موقعیت خطرناک روی دروازه این تیم شد.

استقلال سرانجام روی اشتباه حامد لک دروازه‌بان تراکتورسازی موفق شد نتیجه را ۱-۱ مساوی کند؛ دروازه‌بان تراکتورسازی نتوانست ضربه کاشته نه چندان محکم هاشم بیک‌زاده را در اختیار بگیرد و توپ پس از برخورد به زمین و بعد صورت او جلوی پای امید ابراهیمی افتاد و او هم با یک بغل پا نتیجه را ۱-۱ کرد.

امیر قلعه‌نویی نیم ساعت پس از آغاز بازی خسرو حیدری را به جای بهنام برزای به زمین فرستاد، تعویضی که حرکت تهاجمی استقلال را کندتر از پیش کرد.

تراکتورسازی در وقت‌های اضافه نیمه اول، موفق به زدن گل دوم شد، باز هم ضد حمله سریع بازیکنان این تیم در نهایت منجر به گل شد.

حرکت سریع سامان نریمان جهان و پاس عالی او به لوسیانو ادینیهو او را در موقعیتی عالی قرار داد و این بازیکن برزیلی با یک ضربه دقیق گل دوم تراکتورسازی را به ثمر رساند.

تراکتورسازی در همان آغاز نیمه دوم باز هم روی اشتباهات مدافعان و خط دفاعی استقلال، می‌توانست گل سوم را به ثمر برساند ولی ضربه سامان نریمان جهان به تیرک دروازه برخورد کرد.

مهاجم جوان تراکتورسازی ولی پنج دقیقه بعد باز هم روی یک ضد حمله سریع گل دوم خود در این بازی را به ثمر رساند.

سامان نریمان جهان روی پاس زیبای ادینیهو با یک ضربه سر توپ را از میان پاهای محسن فروزان عبور داد و نتیجه را سه بر یک کرد.

استقلال در ادامه تلاش زیادی برای زدن گل و کم کردن اختلاف کرد ولی ضربات آخر بازیکنان این تیم بی دقت بود.

سامان نریمان جهان در دقایق پایانی بازی بار دیگر دروازه استقلال را باز کرد تا در این بازی حساس هت تریک کرد.

تراکتورسازی در پایان موفق شد استقلال را با نتیجه چهار بر یک در ورزشگاه آزادی مغلوب کند، سرنوشت قهرمانی را به بازی هفته پایانی بکشاند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption نفت با پیروزی مقابل صبای قم سرنوشت قهرمانی را به هفته آخر کشاند

برد نفت تهران و سپاهان، رقابت نزدیک سه تیم برای قهرمانی

نفت تهران دیگر مدعی قهرمانی مقابل صبای قم قرار گرفت و در نهایت موفق شد با تک گل وحید حمدی‌نژاد از روی نقطه پنالتی حریف خود را شکست دهد.

هر دو تیم نفت تهران و تراکتورسازی تبریز پس از پایان هفته بیست و نهم لیگ، 57 امتیاز دارند ولی تراکتورسازی تبریز به دلیل تفاضل گل بهتر در صدر جدول قرار گرفته است.

سپاهان تیم سوم جدول لیگ برتر ایران هم در یک بازی پر حاشیه موفق شد در نهایت سه بر یک نفت مسجد سلیمان را شکست دهد.

بازیکنان حسین فرکی با گل‌های مهدی شریفی، عبدالله کرمی و محمدرضا خلعتبری در مقابل تک گل فرزاد محمدی سه بر یک نفت مسجد سلیمان را مغلوب کرد.

این بازی در اواسط نیمه دوم پس از پرتاب سنگ و بطری از سوی تماشاگران نفت مسجد سلیمان برای دقایقی متوقف شد.

نفت مسجد سلیمان با شکست مقابل سپاهان اصفهان به دسته یک لیگ فوتبال ایران سقوط کرد.

در مهمترین بازی انتهای جدول هم راه‌آهن با گل دقایق پایانی رامین رضائیان در نهایت سه بر دو پیکان را شکست داد تا به ماندن در لیگ برتر امیدوار شود.

ذوب آهن که در نیم فصل دوم لیگ برتر عملکردی فوق العاده داشته، با پیروزی دو بر صفر مقابل ملوان شانس خود را برای حضور در رقابت‌های فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا بیشتر کرد.

بازی‌های حساس هفته پایانی

فینال لیگ برتر در هفته پایانی لیگ برتر بین دو تیم نفت تهران و تراکتورسازی تبریز برگزار خواهد شد، برنده این دیدار قهرمان چهاردهمین دوره لیگ برتر ایران خواهد بود.

سپاهان اصفهان دیگر تیم مدعی قهرمانی در ورزشگاه فولاد شهر میزبان سایپا خواهد بود در صورت تساوی دو تیم نفت تهران و تراکتورسازی با یک پیروزی می‌تواند قهرمان لیگ شود.