لیگ قهرمانان اروپا؛ بارسلونا با شکست بایرن‌مونیخ به فینال راه یافت

حق نشر عکس EPA
Image caption نیمار زننده هر دو گل بارسلونا در بازی برگشت مقابل بایرن مونیخ بود

بارسلونا علیرغم شکست سه بر دو مقابل بایرن مونیخ در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ موفق شد به فینال این رقابت‌ها راه پیدا کند، این تیم در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۵ بر ۳ بایرن مونیخ را مغلوب کرد.

بایرن مونیخ که در بازی رفت سه بر صفر مقابل بارسلونا شکست خورده بود با گل دقایق ابتدایی مهدی بن عطیه مدافع این تیم امید زیادی برای تغییر این نتیجه پیدا کرد.

اما باز هم اشتباه مدافعان بایرن مونیخ باعث شد، امید تغییر نتیجه تبدیل به یاس شود.

لوئیز سوارز روی غفلت مدافع بایرن در موقعیتی ایده‌آل در محوطه جریمه صاحب توپ شد، مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا با یک پاس در عرض نیمار را صاحب توپ کرد و او هم با یک ضربه تمام کننده نتیجه را ۱-۱ مساوی کرد.

تاکتیک بایرن مونیخ برای حمله و فشار بر روی خط دفاع و هافبک بارسلونا بار دیگر به این تیم ضربه شد.

نیمار بار دیگر نیم ساعت پس از آغاز بازی روی اشتباه مسلم مدافعان بایرن گلزنی کرد، باز هم فرار لوئیز سوارز و پاس بیرون او به نیمار و در نهایت گل دوم برای بارسلونا.

گل دوم نیمار تکلیف تیم صعود کننده را ۸۰ دقیقه مانده به پایان بازی روشن کرد، چرا که بایرن مونیخ برای راهیابی به فینال لیگ قهرمانان نیاز به زدن ۶ گل داشت.

بایرن مونیخ در نیمه دوم مسابقه را در اختیار گرفت و بارسلونا هم که خود را در فینال می‌دید سعی در کنترل بازی داشت.

رابرت لواندوفسکی که دو بار مارک آندره ترشگن در نیمه اول با واکنش‌های به موقع مانع از گلزنی او شده بود، سرانجام در دقیقه ۵۹ بازی موفق شد روی یک حرکت زیبای تکنیکی دروازه بارسلونا را باز کند.

بایرن مونیخ پانزده دقیقه بعد باز هم به گل رسید؛ توماس مولر روی پاس سباستین شواین اشتایگر گل سوم بایرن را به ثمر رساند، گلی دیر هنگام که تاثیری در صعود بارسلونا به فینال نداشت.

راهیابی بارسلونا به فینال لیگ قهرمانان بدین معنی است که در صورت پیروزی رئال مادرید، این فصل یک ال‌‌کلاسیکو دیگر در روز ۶ ژوئن در برلین خواهد داشت.

رئال مادرید چهارشنبه شب باید شکست دو بر یک بازی رفت مقابل یونتووس را جبران کند تا بتواند در فینال و در مقابل بارسلونا از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

پس از شکست سه بر صفر مقابل بارسلونا در بازی رفت، تنها تعداد معدودی شانسی برای بایرن مونیخ برای جبران این شکست قائل بودند.

بارسلونا در بازی برگشت هم با ارایه یک بازی حساب شده نشان داد که به راحتی می‌تواند در پایان فصل سه جام لالیگا، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را به کلکسیون افتخارات خود اضافه کند.

بارسلونا در صورت برگزاری بازی هفته آینده لالیگا توسط فدراسیون فوتبال اسپانیا، با پیروزی مقابل آتلتیکومادرید در هفته آینده می‌تواند جام قهرمانی این فصل رقابت‌های لالیگا را بالای سر ببرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption بارسلونا در سه بار آخری که در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ در فینال لیگ قهرمانان حضور داشته موفق به کسب جام شده است
حق نشر عکس Reuters
Image caption بارسلونا در بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ چهارده جام به دست آورد که پپ گواردیولا و لیونل مسی نقش عمده‌ای در کسب این عناوین داشتند.
حق نشر عکس Getty
Image caption بایرن مونیخ سرانجام توانست به روند شکست خود پس از قهرمانی در بوندس لیگا پایان دهد ولی این تیم با وجود پیروزی حذف شد