حسن روحانی: با مقصران حادثه تبریز برخورد خواهیم کرد

حق نشر عکس TASNIM
Image caption حسن روحانی پس از حوادث دقایق پایانی بازی تراکتورسازی و نقت تهران دستور پیگیری جدی آن را داده بود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سفر به آذربایجان شرقی با اشاره به حوادث پس از بازی تراکتورسازی و نفت تهران در هفته آخر لیگ برتر ایران تاکید کرده که دولت با "مقصران" این اتفاقات برخورد خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در ورزشگاه تختی (باغشمال) تبریز در مورد حوادث مسابقه تراکتورسازی و نفت تهران گفت:"تراکتورسازی متعلق به مردم آذربایجان نیست، بلکه این تیم مردمی متعلق به ایران است و تیمی است که آرزوی قهرمانی آن را در آسیا خواهیم داشت."

آقای روحانی پیشتر به وزیر ورزش دستور "رسیدگی دقیق و جدی" در مورد حادثه ورزشگاه یادگار امام تبریز پس از پایان بازی تیم‌های تراکتورسازی و نفت تهران را داده بود.

او در مورد پیگیری و برخورد دولت با عوامل این حوادث گفت:"هیچ کس نمی تواند با احساسات مردم بزرگ ایران و آن هم آذربایجان و مردم قهرمان تبریز بازی کند و اگر در حوادث تبریز مقصری باشد، شک نکنید دولت برای تنبیه او درنگ نمی کند."

روز گذشته هم وزیر ورزش ایران پس از بررسی اتفاقات دقایق پایانی بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران در کنفراس خبری در تبریز، عملکرد داوران بازی را یکی از دلایل اصلی حوادث ۸-۷ دقیقه آخر این بازی معرفی کرد.

محمود گودرزی در این‌باره گفت:" آنچه مسلم است با بازبینی چندین باره فیلم بازی دو تیم تراکتور و نفت مشخص شد تیم تبریزی از ناحیه قضاوت داوران خواه عمدی و یا سهوی متضرر شده که منجر به اتفاقات نامطلوب جمعه شب در ورزشگاه یادگار امام تبریز شد. در نتیجه علاوه بر تنبیه داوران توسط فدراسیون فوتبال جرایم سنگینی نیز برای آنها در نظر گرفته خواهد شد."

آقای گودرزی همچنین با رد احتمال اینکه اتفاقات تبریز از قبل برنامه‌ریزی شده بود، گفته است:" اینکه عنوان شود قضایای ورزشگاه یادگار امام سناریوی از قبل طراحی شده بود، بیشتر به توهم می ماند و ربط دادن این قضیه به مسایل سیاسی و امنیتی به هیچ وجه درست نیست و نباید در این رابطه برخی افراد موج سواری کنند."

بازی دو تیم تراکتورسازی و نفت تهران در هفته آخر لیگ برتر ایران در پایان با نتیجه ۳-۳ به پایان رسید، در این مسابقه آندرانیک تیموریان هافبک تراکتورسازی در دقیقه ۶۳ مسابقه پس از دریافت کارت زرد دوم از بازی اخراج شد و این تیم ۲۵ دقیقه را با یک بازیکن کمتر مقابل نفت بازی کرد.

هر دو تیم برای کسب جام قهرمانی باید گل چهارم را می‌زدند و تراکتورسازی در حضور تماشاگران خودی و با یک بازیکن کمتر، یا باید مقابل نفت به پیروزی می‌رسید و یا نتیجه مسابقه سپاهان و سایپا باید در فولاد شهر مساوی می‌شد.

پس از سوت پایان بازی در حالی که تصاویر تلویزیون ایران شادی بازیکنان سپاهان در فولادشهر را نشان می‌داد، بازیکنان و هواداران تراکتورسازی هم به تصور قهرمانی، همانند بازیکنان و هواداران سپاهان به شادی پرداختند. شادی کوتاهی که در نهایت مشخص شد علت آن انتشار خبر دروغ تساوی سپاهان و سایپا، آن هم در شرایطی بود که آن بازی با نتیجه ۲ بر صفر به نفع سپاهان به پایان رسید.

انتشار خبر دروغ تساوی سپاهان و سایپا و همچنین قهرمانی تراکتورسازی تبریز باعث بروز تشنج در ورزشگاه یادگار امام شد و برخی از هواداران این تیم اقدام به شکستن و پرتاب صندلی‌های این ورزشگاه کردند.