پلیس سوئیس تعدادی از مقامات فیفا را بازداشت کرده است

حق نشر عکس Reuters

پلیس سوئیس هفت نفر از اعضای ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا را در شهر زوریخ بازداشت کرده است.

به گفته ریچارد کانوی، خبرنگار بی‌بی‌سی در زوریخ، جفری وب، معاون فیفا بازداشت شده است. آقای وب ریاست کنفدراسیون فیفا برای شمال و مرکز قاره آمریکا و همچنین حوزه کارئیب را برعهده دارد.

ادوواردو لی از کاستاریکا، که قرار بود به زودی به عضویت کمیته اجرایی (فیفا) درآید، یوجینیو فیگوریدو، از اروگوئه که رئیس نهاد فوتبال آمریکای جنوبی موسوم به "کونمبول" است و خوزه ماریا مارین از برزیل از اعضای کمیته فیفا از جمله دیگر افرادی بوده‌اند که بی‌بی‎‌سی دیده، پلیس آنها را از هتل بیرون برده است

بر اساس گزارشها این اقدامات با هدف استرداد این افراد به آمریکا و محاکمه آنها درخصوص اتهام "فساد" صورت گرفته است.

این افراد بازداشت شده در بین ۱۴ نفری هستند که به گفته مقامات قضایی آمریکا در این پرونده متهم شده‌اند.

یکی ازسخنگویان فیفا پیشتر گفت که مقامات این نهاد تلاش دارند تا درباره این بازداشتها اطلاعات روشنتری بدست آورند.

مقامات فیفا برای شرکت در جلسه سالانه خود در زوریخ گردهم آمده‌اند. این نشست قرار است در روز جمعه هفته جاری (۲۹ مه) برگزار شود.

قرار است در این نشست سپ بلاتر، رئیس فیفا، نامزدی خود را برای رهبری این نهاد بین‌المللی و برای بار پنجم اعلام کند.

حق نشر عکس AP

بی‌بی‌سی دریافته است که شاهزاده علی بن الحسین، رقیب اردنی آقای بلاتر و هیاتی از مشاورانش بزودی و درباره تاثیر این بازداشتها بر رای‌گیری ریاست این نهاد، که قرار است روز جمعه برگزار شود، گفتگو کنند.

همزمان سخنگوی فیفا در یک کنفرانس خبری در زوریخ گفته است که علیرغم این بازداشتها، جلسه رای‌گیری روز جمعه برگزار می‌شود.

سخنگوی فیفا در عین حال گفته است که آقای بلاتر، رئیس فیفا، هدف تخقیقات مقامات قضایی سوئیس درباره روند درخواست میزبانی این دو جام‌جهانی نیست.

او تاکید کرده است که مسابقات جام جهانی فوتبال بر اساس برنامه در قطر و روسیه برگزار خواهد شد

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، اوایل بامداد امروز (چهارشنبه ۲۷ مه) پلیس‌ به چند هتل لوکس در این شهر که محل اقامت این افراد بوده رفت و آنها را بازداشت کرد.

گفته شده است که اتهامات گزارش شده مربوط به موارد گسترده فساد در این نهاد ورزشی بین‌المللی از جمله اتهام ۱۰۰ میلیون دلار رشوه، درخواستهای میزبانی جام‌جهانی و همچنین حق پخش بازیهای فوتبال در طول ۲۰ سال گذشته است.

اداره فدرال قضایی سوئیس (اف او جی)، در بیانیه‌ای گفته است که مقامات آمریکایی ظن این را دارند که این مقامات فیفا از اوایل دهه ۹۰ میلادی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. به گفته مقامات این اداره، دریافت رشوه در خاک آمریکا مورد توافق قرار گرفته و از طریق بانک انتقال پیدا کرده است.

مقامات سوئیسی افزوده اند که آنها می‌توانند دستور استرداد را سریعا صادر کنند.

اوایل ماه جاری میلادی آقای بلاتر گفته بود که وی از تحت بررسی بودن فعالیتهای برخی از همکارانش آگاه است.

همزمان و در تحولی جداگانه به گفته مقامات سوئیسی، روند قضایی پرونده‌ای تازه "علیه افرادی که هویت آنان مشخص نشده است به ظن سوء‌مدیریت مجرمانه و پولشویی درارتباط با میزبانی جام‌جهانی فوتبال در ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲" گشوده شده است.

سخنگوی فیفا در کنفرانس خبری خود گفته است که آقای بلاتر، رئیس فیفا، هدف تخقیقات مقامات قضایی سوئیس درباره روند درخواست میزبانی این دو جام‌جهانی نیست.

او تاکید کرده است که مسابقات جام جهانی فوتبال بر اساس برنامه در قطر و روسیه برگزار خواهد شد