سپ بلاتر: وحدت خود را حفظ کنید

حق نشر عکس PA

سپ بلاتر، رئیس فیفا از نمایندگانی که در کنگره سالانه فدراسیون بین‌المللی فوتبال حضور یافته اند درخواست کرد که از او حمایت کرده و مجددا برای ریاست این نهاد به او رای بدهند.

آقای بلاتر در سخنرانی خود خطاب به نمایندگان از آنها خواست تا وحدت خود را حفظ کنند و قول داد که شهرت و آبروی فیفا را به آن برگرداند.

او در ادامه گفت که اتهامات اخیر در رابطه با فساد در فیفا و زمانی که برای مطرح کردن آنها انتخاب شده می‌تواند انگیزه‌های سیاسی داشته باشد.

رای‌گیری برای انتخاب رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، امروز در شهر زوریخ سوئیس در حالی انجام می‌شود که این فدراسیون همچنان در شوک رسوایی مربوط به اتهامات فساد در میان مقاماتش است.

حق نشر عکس BBC World Service

۲۰۹ عضو فیفا در این انتخابات که در کنگره سالانه آن در زوریخ برگزار می‌شود، شرکت دارند. سپ بلاتر، رییس کنونی فیفا، می‌خواهد برای بار پنجم عهده‌دار این مقام شود و تنها رقیب او در این انتخابات علی بن حسین، شاهزاده اردنی است.

آقای بلاتر که چهار دوره در این پست بوده است، در انتخابات امروز با علی بن حسین رقابتی سختی خواهد داشت.

اعلام جرم دادگستری آمریکا علیه ۹ مقام ارشد فیفا و دستگیری ۷ تن از آنها توسط مقام های آمریکایی و سوئیسی ، کار سپ بلاتر را سخت کرده است.

آقای بلاتر اذعان دارد که این موضوع باعث شرمساری فوتبال جهان شده و آن را خوار کرده است اما می‌گوید که مجددا اعتماد را به فوتبال برمی‌گرداند.

وی گفته است که نمی‌توانسته همه آدم‌ها را زیر نظر داشته باشد اما اجازه نمی‌دهد حیثیت فوتبال لجن‌مال شود.

سپ بلاتر ۷۹ سال دارد و شاهزاده علی ۳۹ ساله است. هر دوی آنها قبل از رای‌گیری پانزده دقیقه فرصت صحبت دارند و پس از آن، تمامی ۲۰۹ عضو فیفا در رای‌گیری شرکت می‌کنند.

برای برنده شدن در این انتخابات، دو سوم مجموع آرا یا ۱۴۰ رای لازم است. اگر هیچیک از کاندیداها نتوانند این تعداد رای به دست بیاورند، دور دوم رای‌گیری برگزار می‌شود که در آن حتی با وجود آن که فقط دو نفر کاندیدا هستند، تنها یک اکثریت ساده لازم است.

سپ بلاتر در میان فدراسیون‌های فوتبال آسیا، آمریکا و آفریقا محبوبیت زیادی دارد.

اما میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، گفته است که از سپ بلاتر خواسته است استعفا کند.

آقای پلاتینی گفته است که اکثریت اعضای اروپایی فیفا به علی بن حسین رای می‌دهند.

قرار است مقام‌های فیفا که در سوئیس دستگیر شده‌اند به آمریکا فرستاده شوند. وزیر دادگستری آمریکا گفته است که این مقام‌های فیفا فوتبال را در سطح جهان به فساد کشانده‌اند.

مطالب مرتبط