جروم والکه دبیرکل فیفا اتهام‌های مالی مطرح شده علیه خود را رد کرد

حق نشر عکس Getty

جروم والکه، دبیرکل فیفا اتهام‌های مرتبط با پرداخت رشوه ده میلیون دلاری به رئیس اتحادیه فوتبال آمریکای مرکزی و کارائیب را رد کرده است.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها با انتشار نامه‌ای، جروم والکه دبیرکل فدراسیون بین المللی فوتبال را به عنوان واسطه پرداخت ۱۰ میلیون دلار به کونکاکاف معرفی کرده بودند.

یکی از مقامات آمریکایی و منبع اطلاعاتی قابل اعتماد که اسم او فاش نشده به روزنامه نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و خبرگزاری رویترز گفته است که فردی "با نفوذ و رده بالا" که در پرداخت مبلغ مذکور به آقای وارنر نقش داشته، جروم والکه دبیرکل فیفا بوده است.

فیفا به شدت اتهام‌های مرتبط با آقای والکه و دیگر مدیران این نهاد را رد کرده، اما در حال حاضر هیچ‌گونه اتهامی متوجه جروم والکه نیست و قرار نیست تحقیقاتی علیه او انجام شود.

رسوایی فساد مالی در فیفا چهارشنبه پیش وارد مرحله تازه‌ای شد، زمانی که پلیس سوئیس هفت نفر از اعضای ارشد فیفا را در هتلی در زوریخ همزمان بازداشت کرد.

این هفت نفر برای شرکت در کنگره فیفا و انتخابات ریاست این سازمان که جمعه گذشته انجام شد در این هتل اقامت کرده بودند.

روز دوشنبه آقای والکه اعلام کرده بود که برای افتتاحیه جام جهانی فوتبال زنان به کانادا نخواهد رفت، اقدامی که بسیاری از کارشناسان آن را "بسیار غیرعادی" توصیف کردند.

اتهام مطرح شده در مورد جروم والکه مرتبط با تحقیقات مسئولان قضایی فدرال آمریکا در مورد اتهام‌های پرداخت رشوه و فساد مالی در مورد میزبانی جام جهانی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ است.

مقام‌های پلیس فدرال آمریکا می‌گویند که مبلغ ۱۰ میلیون دلار را به عنوان رشوه و برای حمایت از میزبانی آفریقای جنوبی در جام جهانی به حساب جک وانر واریز شده است.

اتحادیه فوتبال کارائیب زیر نظر جک وارنر قائم مقام پیشین آقای بلاتر و رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمای و مرکزی و حوزه دریای کارائیب (کونکاکاف) بود.

آقای وارنر اهل کشور ترینیداد و توباگو در منطقه کارائیب است و یکی از چهره‌های کلیدی در پرونده فساد مالی در فیفا محسوب می‌شود.