آفریقای جنوبی اتهام پرداخت رشوه برای جام جهانی ۲۰۱۰ را رد کرد

حق نشر عکس afp
Image caption آفریقای جنوبی در رقابت با مراکش موفق شده بود میزبانی جام جهانی را کسب کند

مقامات آفریقای جنوبی اتهام پرداخت ۱۰ میلیون دلار رشوه برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ را که در تحقیقات مقام‌های آمریکایی درباره فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال مطرح شده بود، رد کردند.

فیکیله امبالولا، وزیر ورزش آفریقای جنوبی امروز چهارشنبه ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) در یک کنفراس خبری گفت که پول مورد بحث به صورت کاملا شفاف برای حمایت از فوتبال منطقه کارائیب پرداخت شده است.

مقامات آمریکایی، آفریقای جنوبی را به پرداخت ۱۰ میلیون دلار به جک وارنر، معاون سابق فدراسیون بین المللی فوتبال و رئیس سابق اتحادیه فوتبال منطقه آمریکای شمالی و کارائیب برای حمایت از نامزدی آفریقای جنوبی برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ متهم کرده اند.

اما آقای امبالولا گفت که آفریقای جنوبی "به طور مشخص" این اتهام را رد می‌کند و تاکید کرده که این پول برای کمک به برنامه‌ای تأیید شده برای توسعه فوتبال در منطقه کارائیب پرداخت شده است.

این درحالی است که به گفته مقامات آمریکایی ۱۰ میلیون دلار پرداختی از سوی مقامات آفریقای جنوبی به حسابی ریخته شده که متعلق به جک وارنر بوده است.

وزیر ورزش آفریقای جنوبی هر گونه اتهام مرتبط با فساد و پرداخت رشوه را به شدت رد کرد و گفت که "علایق شخصی و سلطه‌گرایی" به رهبری آمریکا به شکل "پلیس جهانی" پشت اتهام ۱۰ میلیون دلاری اف‌بی‌آی در مورد پرداخت رشوه از سوی آفریقای جنوبی برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ است.

وزیر ورزش آفریقای جنوبی گفته است: "ما در حالت دفاعی قرار نداریم، اما وظیفه ما دفاع از میراث جام جهانی و همچنین وجهه آفریقای جنوبی است."

رسوایی فساد مالی در فیفا چهارشنبه پیش وارد مرحله‌ای تازه شد، زمانی که پلیس سوییس هفت نفر از اعضای ارشد فیفا را در هتلی در زوریخ همزمان بازداشت و ۱۴ نفر را به دست داشتن در پرداخت رشوه و فساد متهم کرد.

آقای بلاتر دو روز بعد از این بازداشت ها برای پنجمین دوره متوالی به‌عنوان رئیس فیفا انتخاب شد، اما دیروز اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

وزارت دادگستری آمریکا هفته پیش در طرح اتهام علیه ۱۴ نفر گفت که این افراد به خاطر دریافت بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رشوه در سراسر جهان طی یک دوره ۲۴ ساله موضوع تحقیق بوده اند.

دو معاون فیفا هم در میان هفت عضو این سازمان بودند که در زوریخ دستگیر شدند. همه آنها در انتظار استرداد به آمریکا هستند.

اینترپول در تحولی جداگانه درخواست بازداشت دو تن از مقامات ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - و چهار تن از مدیران شرکت های تجاری را در ارتباط با پرونده فساد مالی در این فدراسیون را منتشر کرد.