در افتتاحیه جام جهانی فوتبال زنان، کانادا بر چین غلبه کرد

حق نشر عکس Xinhua News Agency
Image caption کانادا با یک گل بازی افتتاحیه را از حریف چینی خود برد

مسابقات جام جهانی فوتبال زنان روز شنبه در کانادا آغاز شد و در بازی افتتاحیه این مسابقات، تیم ملی فوتبال زنان کانادا موفق شد بازی را با یک گل از حریف چینی خود ببرد.

هفتمین دوره این مسابقات با حضور ۲۴ تیم از سراسر جهان در شهر ادمونتون کانادا آغاز شده است و این تیم‌ها در شش گروه مختلف با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

جشن افتتاحیه این مسابقات بعد از ظهر روز شنبه در حضور ۵۶ هزار تماشاگر در استادیوم کامن‌ولث در شهر ادمونتون کانادا برگزار شد.

شهرهای ونکوور، اوتاوا، مونترال، مونکتون و وینیپگ در کنار ادمونتون میزان ۵۲ مسابقه میان تیم‌های راه یافته به جام جهانی زنان هستند.

این مسابقات در حالی در کانادا آغاز شده است که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با بحران بزرگ اتهام فساد روبروست.

سپ بلاتر رئیس فیفا که هم‌زمان با افتتاحیه این بازی‌ها در توییتر خود برای شرکت کنندگان در جام جهانی فوتبال زنان آرزوی موفقیت کرده، هفته گذشته اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

اعلام خبر کناره‌گیری آقای بلاتر باعث شد سفر جروم والکه، دبیرکل فیفا به کانادا و حضورش در مراسم افتتاحیه این بازی‌ها لغو شود.

حق نشر عکس AP
Image caption هفتمین دور مسابقات جام جهانی فوتبال زنان با حضور ۲۴ تیم در کانادا آغاز شده است

تیم‌های ملی فوتبال زنان استرالیا و نیوزیلند از اقیانوسیه و تیم‌های چین، کره جنوبی، ژاپن و تایلند در این مسابقات حضور دارند.

از اروپا تیم‌های ملی نروژ، سوئد، انگلستان، هلند، آلمان، سوئیس و اسپانیا به جام جهانی فوتبال زنان راه یافته‌اند.

تیم‌های ملی ساحل عاج، نیجریه و کامرون نمایندگان آفریقا در جام جهانی زنان هستند.

از آمریکای شمالی و آمریکای لاتین هم تیم‌های ملی کانادا، ایالات متحده، مکزیک، کاستاریکا، کلمبیا، اکوادور و برزیل در این دوره از رقابت‌ها حضور دارند.

دوره پیشین مسابقات جام جهانی فوتبال زنان چهار سال پیش در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد و تیم ملی کشور میزبان، این جام را برد.

تیم‌های ملی فوتبال زنان چین (دو بار)، سوئد، ایالات متحده آمریکا (دو بار) و آلمان تاکنون برنده جام جهانی فوتبال بوده‌اند که از سال ۱۹۹۱ تاکنون هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود.