فساد در فیفا؛ اسناد تازه از 'رشوه‌گیری' جک وارنر

حق نشر عکس EPA
Image caption جک وارنر یکی از متهمان پرونده فساد مالی در فیفا است

بی‌بی‌سی به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ۱۰ میلیون دلاری که از طرف فیفا به حساب تحت کنترل جک وارنر، نایب رئیس سابق سپ بلاتر، رئیس سازمان ریخته شده، چگونه مصرف شده است.

این پول که به نمایندگی از آفریقای جنوبی و پیش از میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ پرداخت شد، قرار بود در جهت توسعه فوتبال در میان جامعه آفریقایی‌های حوزه کارائیب مصرف شود.

اما اسناد تازه نشان می‌دهد که آقای وارنر از این مبلغ برای دریافت پول نقد، وام شخصی و پولشویی استفاده کرده است.

همزمان رسانه های آفریقای جنوبی به ایمیلی دست یافته اند که نشان می دهد تابو امبکی، رئیس جمهور وقت آفریقای جنوبی و سپ بلاتر، رئیس فیفا روی مبلغ ۱۰ میلیون دلار توافق کرده بودند که به گفته دادستانی آمریکا، رشوه ای برای اعطای میزبانی جام جهانی سال ۲۰۱۰ بوده است.

در این ایمیل که توسط جروم والکه، دبیرکل فیفا خطاب به یکی از وزرای وقت آفریقای جنوبی نوشته شده، در مورد زمان واریز پولی سئوال شده که به نوشته والکه، قبلا آقای امبکی و آقای بلاتر در مورد آن صحبت کرده اند.

دولت آفریقای جنوبی اصرار دارد که این مبلغ به طور قانونی و به منظور کمک به گسترش فوتبال در منطقه کارائیب پرداخت شده است.

'سوءاستفاده'

اما ظاهرا مبلغ مذکور نهایتا از حسابی تحت کنترل جک وارنر سر در آورده است.

تقریبا نیمی از این پول به یک سوپرمارکت زنجیره‌ای در ترینیداد و توباگو، کشور آقای وارنر پرداخت شده است. دادستان‌های آمریکایی می‌گویند که بخش زیادی از مبلغ واریز شده بعد از مدتی به واحد پول محلی به آقای وارنر بازپرداخت شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

یک میلیون و ششصد هزار دلار دیگر خرج پرداخت بدهی کارت‌های اعتباری و وام‌های شخصی جک وارنر شده و سیصدهزار دلار هم توسط اطرافیان او به صورت نقد از حساب برداشته شده است.

آقای وارنر ۷۲ ساله می‌گوید که هیچ تخلفی مرتکب نشده و مدعی است که او را سپر بلای فیفا در بحران جاری کرده‌اند.

او پیش از این هشدار داده بود که همه چیز را درباه فساد در فدراسیون جهانی فوتبال فاش خواهد کرد.

رسوایی مربوط به فساد مالی در فیفا از حدود ده روز پیش و با بازداشت هفت نفر از اعضای ارشد این سازمان در سوئیس وارد مرحله تازه‌ای شد.

این بازداشت‌ها به درخواست پلیس فدرال آمریکا انجام شد که ۱۴ نفر از مقام‌های فیفا، از جمله جک وارنر را به اخاذی، تقلب در انتقال پول و پولشویی در دوره ای ۲۴ ساله متهم کرده بود.

بازرسان پلیس فدرال آمریکا می‌گویند که از انتقال بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رشوه در فیفا مطلع شده‌‌اند.

با بالا گرفتن بحران و انتقادها از سپ بلاتر، رئیس فیفا، او تنها پنج روز بعد از انتخاب مجدد به ریاست این سازمان اعلام کرد که از این مقام کناره‌گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط