تهیه گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از 'فساد و تخلف' در فوتبال ایران

حق نشر عکس Thinkstock

بررسی پرونده فساد در فوتبال ایران، در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران به پایان رسیده و این پرونده، برای قرائت در صحن علنی در هفته آینده، تحویل هیات رئیسه مجلس شده است.

به گفته حسین آذین نماینده مجلس ایران و عضو کمیسیون اصل نود، براساس این گزارش "تخلفات فدراسیون فوتبال محرز است" و عملکرد این فدراسیون تبعات "مالی، اجتماعی و اخلاقی" داشته است.

مواردی از این گزارش که نیازمند رسیدگی قضایی باشد، به قوه قضاییه فرستاده خواهد شد.

آقای آذین همچنین گفت موضوع فساد در فوتبال ایران، از اواخر سال ۱۳۹۲ در این کمیسیون در دست بررسی بوده و در همین ارتباط، با ۷۰ نفر از افراد مرتبط با حوزه‌های مختلف فوتبال مصاحبه شده است.

او به طیف گسترده‌ای از "فساد و تخلف" که در این گزارش مطرح شده اشاره کرد و گفت نه تنها مقررات فدراسیون فوتبال "نقض" شده، بلکه اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال به تایید فیفا و هیات وزیران نرسیده و "وجاهت قانونی ندارد".

نماینده مجلس ایران درباره تخلفات مالی در فوتبال ایران مدعی شد که سالانه "حدود هزار میلیارد تومان" در لیگ برتر و لیگ دسته یک "از بیت المال" هزینه می‌شود اما گردش مالی آن "غیر شفاف" است.

از موارد اصلی تخلف مالی در فوتبال ایران، خرید و فروش بازیکنان است که به گفته حسین آذین مدیران عامل، بازیکنان، مربیان، و واسطه های رسمی یا غیر رسمی (شامل خبرنگاران ورزشی، پیشکسوتان و کارمندان) به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن دخالت دارند.

آقای آذین افزود که رسانه‌ها، به‌ویژه رسانه‌هایی که وی به آنها لقب "زرد" داد، در فساد در فوتبال ایران نقش دارند و پشت "تیترهای خلاف واقع" برای بزرگ‌نمایی بازیکنان و مربیان، "تبانی‌های مالی" بوده است.

او تاکید کرد که این تخلفات به بیرون زمین فوتبال محدود نبوده و "تبانی بین بازیکنان و مدیران تیم‌ها، بین داور و مدیران تیم‌ها و بازیکنان" هم در جریان بوده است.

۲۵ میلیارد تومان فرار مالیاتی که باعث ممنوع‌الخروج شدن ۲۸۸ نفر شده، سفرهای خارجی غیرضروری (از جمله ۱۸۸ سفر آقای کفاشیان و ۲۱۸ سفر دبیر فدراسیون)، شرط‌بندی‌ های غیرمجاز در قهوه‌خانه‌های تهران، فعالیت ۱۰۰ مدرسه غیرمجاز فوتبال و جعل مدارک پایان خدمت سربازی، از دیگر تخلفات مورد ادعای آقای آذین است.