علی کفاشیان: فسادی در فوتبال ایران وجود ندارد

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران تاکید کرده که فسادی در فوتبال ایران وجود ندارد

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره فساد در فوتبال ایران گفته است که هیچ فسادی در فوتبال ایران وجود ندارد و این اتهام‌ها اثبات نشده است.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران دیروز گزارشی از فساد گسترده در فوتبال ایران را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کرده بود.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران با تاکید بر این نکته که وجود هیچ‌گونه فسادی در فوتبال ایران ثابت نشده، گفت: "به نظر من فساد در فوتبال ایران وجود ندارد و هیچ فردی نتوانسته مدرک بیاورد که فساد در فوتبالمان وجود دارد. تخلف دیده شده، اما فسادی ثابت نشده است. تاکنون ۶۰-۷۰ مورد فساد به فدراسیون گزارش شده، اما فقط در حد گزارش بوده و مدرکی که اثبات کند این اتفاقات رخ داده وجود ندارد. ضمن اینکه اگر در فلان شهر تخلفی رخ می‌دهد چه ربطی به فدراسیون فوتبال دارد؟"

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران هم در مورد این پرونده گفته است: "چنانچه دستگاه‌های نظارتی در این ارتباط به جرم برسند و موضوع را به دستگاه قضایی بفرستند، طبیعتاً قوه قضائیه ورود کرده و رسیدگی می‌کند."

دیروز حسین آذین، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران گفته بود که گزارش فساد در فوتبال ایران قرار است هفته آینده در صحن علنی مجلس ایران قرائت شود، در بخشی از این گزارش به عدم شفافیت در مورد گردش مالی در فدراسیون فوتبال اشاره شده است.

در گزارش فساد در فوتبال ایران به گفته آقای آذین به موارد مختلفی اشاره شده که مهمترین آنها، منابع مالی غیر شفاف، استفاده از بیت المال در فدراسیون و باشگا‌ه‌ها، نقل و انتقالات بازیکنان بدون نظارت، دخالت‌رسانه‌های "زرد" در تبانی‌های مالی فوتبال، تبانی بین بازیکنان، تیم‌ها، داوران و مدیران تیم‌ها، فرار مالیاتی در فدراسیون و موضوع کارت‌های جعلی پایان خدمت سربازی است.

به استناد این گزارش، سالانه حدود هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی هزینه لیگهای برتر و دسته یک ایران می شود. در این گزارش به ۲۵ میلیارد تومان تخلفات مالیاتی و سفرهای غیرضروری سران فدراسیون فوتبال ایران اشاره شده است،

سخنگوی کمیسیون اصل نود ایران در مورد گفته بود: "یکی از محورهای این گزارش، سفرهای خارجی بعضاً غیرضروری برخی از مدیران فدراسیون است که به عنوان مثال ۱۸۸ سفر در طی سال توسط رئیس فدراسیون و ۲۱۸ سفر توسط دبیر فدراسیون انجام شده است."

علی کفاشیان در واکنش به این موضوع گفته است: "از سال ۹۰ تا ۹۳ تمامی سفرهای من به عدد ۴۰ می‌رسید. البته سال گذشته به دلیل پست نایب رئیسی در AFC سفرهای اضافه‌ای را انجام دادم. تمامی سفرهای من مجوز برون مرزی داشته اند و به خاطر دعوت‌ها و جلسات صورت گرفته در آسیا بوده است. تنها من نیستم که سفر خارجی انجام می‌دهم. وزیر امور خارجه و معاونان او هم به دلیل وظایفی که دارند به سفرهای خارجی می‌روند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.