معاون سابق فیفا به ظن اختلاس از کمک مالی به زلزله‌زدگان هائیتی تحت بررسی است

حق نشر عکس AFP
Image caption سرقت پول اهدایی برای کمک به زلزله زدگان هائیتی یکی از اتهامات جک وارنر است

معاون سابق فدراسیون جهانی فوتبال به ظن اختلاس اعانه اهدایی به زلزله‌زدگان هائیتی تحت بررسی قرار گرفته است.

بی‌بی‌سی آگاه شده است که مقامات آمریکایی مأمور پیگیری سوءاستفاده مالی در فیفا به بررسی اسنادی پرداخته‌اند که بر اساس آنها، احتمال دارد جک وارنر، معاون سابق این نهاد ورزشی، پولی را که برای کمک به زلزله‌زدگان هائیتی در اختیار او قرار گرفته بود به نفع خود برداشت کرده باشد.

در ژانویه سال ٢٠١٠ زمین لرزه‌ای به بزرگی ٧ درجه در مقیاس ریشتر بخش‌هایی از کشور هائیتی را ویران کرد و هزاران کشته برجای گذاشت. در ماه‌های بعد، آقای وارنر در سفر به این کشور، از سوی فیفا و همچنین اتحادیه فوتبال کره جنوبی اعلام کرد که مبلغی نزدیک به یک میلیون دلار به صندوق کمک به بازسازی ویرانی‌های زمین لرزه اختصاص یافته است.

به گفته مأموران آمریکایی تحقیق در مورد فیفا، این مبلغ به یک حساب بانکی که در اختیار جک وارنر بود واریز شد اما چهار سال بعد از آن، هنوز هم از سرنوشت این پول خبری نیست.

یک منبع نزدیک به گروه تحقیق قضایی به بی‌بی‌سی گفته است که این گروه سرگرم بررسی هفتاد و پنج حساب بانکی متعلق به آقای وارنر است اما اعتراف کرده که ممکن است میلیون‌ها دلار پول مفقود شده در فیفا هرگز یافت نشود.

حق نشر عکس American Red Cross
Image caption نزدیک یک میلیون دلار برای کمک به زلزله زدگان هائیتی در اختیار وارنر قرار گرفته بود

به گفته وی، جک وارنر شهروند کشور ترینیداد و توباگو است و در این کشور از نفوذ و قدرت فراوانی برخوردار بوده و می‌توانسته است برای جابجایی پول‌های خود دست به اقداماتی بزند که شهروندان عادی امکان آن را ندارند.

در عین حال، گاروین نیکلاس، دادستان کل ترینیداد و توباگو وعده داده است که موضوع اختلاس اعانه برای زلزله‌زدگان را مورد بررسی قرار دهد. آقای نیکلاس به بی‌بی‌سی گفته است "به نظر من، اگر جک وارنر واقعاً پول کمک به هائیتی را دزدیده باشد، این جنایتی فجیع است و از مقامات انتظار دارم تمامی توان خود را برای یافتن این پول به کار گیرند."

مقامات قضایی آمریکا حکم جلب، آقای وارنر را به ظن فساد مالی و پول‌شویی صادر کرده‌اند اما وی تمامی این اتهامات را انکار می‌کند.

ماه گذشته مقامات قضایی آمریکا بررسی سوابق چهارده تن از مقامات کنونی و سابق فیفا و چند موسسه بازاریابی را به ظن سوءاستفاده مالی و رشوه‌خواری به مبلغ نزدیک به دویست میلیون دلار طی بیست سال گذشته آغاز کردند. جک وارنر یکی از مظنونان این پرونده و یکی از کسانی است که پلیس بین‌الملل با صدور "اطلاعیه قرمز" درخواست جلب آنان را به اطلاع کشورهای عضو رسانده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سب بلاتر (چپ) به دلیل اتهام فساد گسترده در فیفا از سمت خود استعفا داد

همزمان با رسیدگی به پرونده اتهامی مقامات فیفا در آمریکا، مقامات قضایی سوئیس هم بررسی احتمال پرداخت رشوه در جریان انتخاب روسیه و قطر برای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال سال‌های ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ را آغاز کرده‌اند. به دلیل این اتهامات، سب بلاتر، رئیس سابق فیفا، چهار روز بعد از انتخاب برای پنجمین دوره ریاست بر این سازمان از مقام خود کناره‌گیری کرد.

جک وارنر همچنین به درخواست هفت میلیون دلار رشوه از مصر برای انتخاب آن کشور به میزبانی جام جهانی سال ٢٠١٠ متهم است و به گزارش بی‌بی‌سی، سیزده میلیون دلار پولی را که آفریقای جنوبی برای کمک به گسترش فوتبال در میان آفریقایی تباران حوزه کارائیب در اختبار فیفا قرار داده بود به نفع خود برداشت کرد.

جک وارنر، ٧٢ ساله، تا سال ٢٠١١ معاون فیفا و همچنین رئیس کنفدراسیون اتحادیه‌های فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و حوزه کارائیب بود. وی از سال ٢٠٠٧ نماینده پارلمان ترینیداد و توباگو و از سال ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ وزیر امنیت ملی این کشور بوده است.

مطالب مرتبط